Стотици хора чакат в кризисния център на Морската гара. Основно майки с малки деца са тук, защото искат да получат хуманитарен статут или стоки от първа необходимост. Каква е актуалната ситуация днес – блиц интервю със заместник-областния управител на Бургас Пламен Янев.

Г-н Янев, днес и утре тук работи екип на Агенцията по бежанците. Повечето хора обаче са връщани, защо?

За съжаление много от украинските граждани не са видели нашето съобщение, че днес няма да се извършва регистрация за получаването на временна закрила. Екипите на Агенцията по бежанците ще раздадат 180 карти на хора с хуманитарен статут, които вече са регистрирани. Могат да се приемат нови заявления за хуманитарен статут, но почти никой от тези граждани не иска. Повечето искат да получат временна закрила.

Защо? Каква е разликата между хуманитарен статут и временна закрила?

При хуманитарен статут задължително цялата регистрация минава през Агенцията по бежанците. Там процесът е по-дълъг и усложнен. Статутът е до 3 години, а при временна закрила е до 1 година. Правата и при хуманитарен статут, и при временна закрила са едни и същи, но самата процедура по получаването на временната закрила е по-бърза. Сега, веднъж хората трябва да дойдат и да се регистрират в Агенцията и втори път, когато са готови картите им, пак да дойдат и да ги получат. При временна закрила всичко става наведнъж, а хората получават пластмасови карти, които се раздават но място.

В Русе и Варна вече има центрове за временна закрила, в Бургас кога може да се случи?

В момента се тества дали софтуерът за временна закрила ще тръгне. Ако всичко е наред, ще започне обучението на полицейски служители, които ще могат да правят регистрацията за временна закрила. Идеята е да се обучат служители на МВР от 7 или 8 точки в областта, за да може на различни места да се извършва регистрацията и да не се налага на украинските граждани да идват задължително до Бургас.

В момента тук има огромна опашка и пред склада за храна, но той е затворен. Защо?

За два дни в кризисния център са обслужени близо 500 семейства. За съжаление помощите не са регулярни, макар че всеки ден идват граждани, които оставят различни стоки. БЧК също се затрудняват. Вече поисках помощ от София, да реагират по някакъв начин и да захранят центъра с храна., но за това ще е необходим поне един ден.

От какво се нуждаят хората?

Пакетирани храни – макарони, брашно, елда, олио. Нуждаят се от картофи, зеленчуци и консерви. Неща, с които могат и сами да си готвят.