- Г-н Лапчев, в разгара на скандала с плажа в Лозенец Вие намекнахте за политическа поръчка. Месец по-късно, смятате ли, че това наистина е така?
Една негативна кампания се изля върху Общината и за съжаление тя има привкус на политика. Не ми се искаше да вярвам, че преследвайки политически дивидент някой е способен да причини толкова щети. Трябва да има политически морал и бариера, под която никой да не преминава. Според мен щетите, които са дълбоко нанесени ще повлияят на живота на хората, а не на политическата обстановка. А това е важното.
Когато някой прави стъпки, за да влошава живота на хората, това ме дразни. Не бих искал да е политическа поръчка, но има такъв привкус, да. Както и за Силистар, както и много други случаи, с които ние се справихме. Но успяхме, защото никога община Царево не е управлявана от толкова добър екип.
- Този скандал обаче отново изведе на преден план един сериозен проблем по морето – този с пречиствателните станции и морално остарелият им капацитет.
Проблемът с пречиствателните станции е проблем на цялата държава. Не случайно правителството отделя такъв огромен ресурс, за да може екопроблемите да бъдат решени по-бързо. Лозенец светна, защото една огромна част от туристите идват тук и това се вижда. Факт е, че 25 години държавата нехаеше за пречиствателната станция в Лозенец. Тя беше държавна.
Ние осъзнахме, че ситуацията ще е същата и за това взехме тежкото решение тази станция да бъде общинска. В момента, в който стана общинска започнаха да валят актовете, сякаш до тогава не имало проблеми. Много чиновнически се решаваха нещата. За нас беше по-лесно да не придобиваме собствеността, а да стоим отстрани и да казваме- глобете държавата, тя е собственикът. За да се направи нещо обаче, всеки трябва да покаже личен пример. Искаме да решим проблема, а не само да го сочим с пръст. Инвестирахме не малко пари, ВиК също са инвестирали много в тази пречиствателна станция. Факт е, че капацитетът ѝ отдавна е изчерпан. От месеци говорим с различни компании за най-бързото решаване на проблема. Важно е да се знае, че това не е детска площадка или тротоар, а сложно инженерно съоръжение. Тук няма бързи срокове. Който обещае, че ще реши проблемът за 3 месеца - лъже.
- Няма да е за три месеца, но кога?
Това е най-често задаваният въпрос. Всичко може да се оправи, но има технологично време, което не може да се прескочи. Започнали сме преди 2 години, извървяхме огромен път, но той беше потулен от скандала. Само преди две години тази станция беше абсолютна щета, в разгара на сезона се разливаха много повече канални води. Ограничихме проблема в голяма част и продължаваме да подобряваме ситуацията. Държавата обаче ще трябва да ни помогне, защото разширяването на пречиствателната станция е скъпо. То ще излезе надхвърли 7 млн., може да достигне и до 14 млн. лв.
- Как ще повлияе на следващия сезон този скандал?
Страхът ще го има. И тук е важно да има национална стратегия по отношение на туризма. Точно това ни беше една от темите с министър Николина Ангелкова, която беше в Царево ден след като гръмна скандала. Говорихме точно за това как държавата ще изгради своята стратегия, за да рекламираме своя туризъм и да се справяме точно с такива ситуации. Ако някой каже, че в Испания са перфектни или Гърция няма проблеми – няма да повярвам. Но има начин, по който се говори за дестинациите и начин, по който се говори при кризисни ситуации. При нас всеки проблем се преекспонира и се показва в най-лоши краски. А това е ситуация, в която всеки може да попадне. Просто трябва да има план, по който да се работи в подобни случаи.
- Как оценявате работата си през тези 4 години?
Община Царево със сигурност е на следващо стъпало. Успяхме да постигнем неща, за които не смеехме да мечтаем. Гледам програмата си от преди 4 години и виждам, че над 90% е изпълнена и то в детайли, за които си казвахме-дано да стане. Да не забравяме, че този мандат мина под сянката на всякакви кризи – икономическа, емигрантска. Всичко това влияе. Въпреки това мандатът е успешен. Дадохме нов облик на населените места. Направихме нашия план 14/20. Започнахме да го изпълняваме и това е най-важната част.
Имахме огромни пробойни, големият финансов дефицит, в който попаднахме когато влязохме в Общината беше пречка. Разплащаме се, трудности имаше много. Но амбицията и желанието на мен и екипа беше да направим това, от което се нуждаеше Общината - да се покажем пред държавата и света. Бяхме позабравени. И макар, че сме най-южната община на ЕС бяхме някак си подредени назад. Сега не е така. Държавата отново се сети къде е община Царево.
- Колко европроекта наследихте от предшественика си?
За съжаление нямаше европроекти, които да наследя. Имаше няколко проектирания, които не стигнаха до никъде, но договори нямаше.
- По колко работите сега?
Не знам. Над 40, може и 50. Голяма част от това, което започнахме вече е готово и приключило и се намира в архива. Сега работим и за новия програмен период. Ние се учехме, това беше най-трудното. Знаехме как да започнем, но нямахме капацитета. Вече имаме много добър екип, който работи по европроектите. Аз съм на 100% убеден, че Царево заслужава повече.
- Не мога да не Ви попитам и за болния проблем на всички морски общини – битката с еколозите за Общия устройствен план. Има ли шанс Царево да има ОУП?
Аз съм единственият зелен кмет. Това е моята професия. 10 години съм се занимавал с управление на гори, бях консултант и на WWF, така че природозащитата не ми е чужда. ОУП са наистина голяма болка, а нашият е цяла епопея. Планът ще даде посоката на развитие на Черноморието. Еколозите ни плашат със санкции от Брюксел, но да не забравяме, че Брюксел ни е дал срок за тези Общи устройствени планове до 2015 година. Еколозите гоо забравят много услужливо. Брюксел ще ни наложи санкции, че нямаме планове без да се интересува от причинните.
Това е част от ангажимента на държавата. Тази тема отдавна не е в ръцете на общинските кметове. Да се плашим с Брюксел не е аргумент. Трябва да се работи. За нас този ОУП е важен, защото дори и несъвършен ни дава възможност. Правих какви ли не опити да събера всички страни. Много е лесно да говориш от скъп хотел в София какво трябва да се случи в Царево. Много се извинявам, но когато се говори за Царево, дебатът трябва да е в Царево.
- Имаше един опит за подобен дебат на място.
Да, имаше в Созопол с един бивш зам.-министър, но тогава аз направих скандал. Казах, това не е коректно, елате долу, вижте хората, чуйте ги и не правете фарс. Общият устройствен план трябва да се решава на мястото, за което се отнася. Няма как в София да знаят как живеят тук хората. Ние не искаме бетон. Искаме си природата. Кой твърди, че искаме да застроим всичко? Това са глупости. Никой не иска бетонна пустиня, напротив ние бягаме от това. През последните 4 години няма нито един нов построен голям хотел при нас.
Истинският проблем се нарича Общ устройствен план не за друго, той поставя рамката и дава правилата, по които работим и се развиваме. Важно е да има инвестиции, които да подхранват местната икономика. Когато това го няма - имаме хора, които изпадат в социална несправедливост. Ние не искаме държавата да се грижи за нас, искаме ние да се грижим за себе си. За това искаме малки местни икономики и това ще се случи, ако имаме правила, а правилата излизат от Общия устройствен план. Тогава ще можем да развиваме и природен парк „Странджа”, защото това не е резерват. Тук живеят хора, които не трябва да бъдат спирани, а да се развиват. Но за всичко – пътища, нови канали трябва ОУП.
- В навечерието сме на местните избори, каква кампания очаквате?
Нищо не очаквам. Надявам се опонентите ми да бъдат културни и да имаме позитивна кампания. Считам, че е редно да се провеждат такива кампании и моята ще е такава.
- Хора, които бяха в екипа Ви сега проявяват апетити към местната власт. Това изненадва ли Ви?
Общината е с отворени врати за всички, които желаят да влязат или да излязат. Не съм държал насила никого на работа, но изисквам да се върши това, за което си назначен. Това, че няколко души излязоха от моя екип е нормално. В природата го наричат естествен подбор. Това е най-чистият начин един екип да се развива и да става по-добър, да се консолидира. Когато някой не може да се справи с темпото – врата е отворена.
Ако някой вярва , че работейки в общината трябва да е по-лежерен или има други виждания, то тогава няма как да е част от моя екип. Така че естественият подбор е процес, който се е доказал и ще продължи. Мястото в общината не бива да е самоцел, няма незаменими хора. Има задачи и цели, които си поставяме и трябва да се изпълнят. Ако си вършим работата – хората са щастливи, а аз виждам много щастливи хора в нашата Община. Това ме амбицира и знам, че трябва да продължа.
- Какви са очакванията Ви за изхода на предизборната кампания?
В програмата ми няма прекъсване. Дори не си мисля за балотаж. Изборите са на 25 октомври, а на 26 октомври аз имам среща за водния цикъл на Царево.