Деян Йотов е заместник-кмет по бюджет и финанси в община Малко Търново. Какви са основните приоритети за региона в новия бюджет за годината? Интервю на Грамофона нюз

Г-н Йотов, направи впечатление, че бюджетът за годината на община Малко Търново бе приет без възражения от съветниците. Как постигнахте одобрението му с пълно мнозинство?

Преди приемането на бюджета, ние проведохме доста дълги и обширни комисии. Слава Богу, независимо че Общинският съвет в Малко Търново е разнороден, представителите му са от местната общност и всички ние се познаваме. Целим едно и също – просперитет на нашия регион и поради тази причина не мисля, че има за какво да водим борби или надмощие.

Каква е рамката на бюджета за годината, който бе определен като добър и балансиран?

Очертава се годината да е обещаваща. Тя започва много ударно с обществени поръчки и проекти, по които работим. Надяваме се да я приключим и успешно.

Бюджетът тази година е малко над 8, 800 милиона лева - поне по първите показатели, които излизат. Те разбира се ще претърпят промени, защото имаме предстоящи подписвания на много договори за безвъзмездна финансова помощ – по линия на енергийната ефективност, по Плана за възстановяване и устойчивост, за линейни инфраструктури по населените места.

Обикновено ние подхождаме много внимателно на тема бюджет. Никога не прекаляваме в неговата планираност, защото предпочитаме да имаме реалистичен, отколкото надут, който да е трудно изпълним. Винаги сме се придържали точно към тази максима и благодарение на този ни подход, повече от 12 години поддържаме една много строга фискална дисциплина.

Никога не сме изпадали в крайности и под наблюдение от финансовото министерство. Нямаме големи наличности, но нямаме и задължения. Винаги обаче се стараем да сме в крак и с малко средства да постигаме повече. Важното е, че успяваме да се справим и поддържаме нещата така, че те да се случват.

Кои са основните приоритети за годината?

На първо място устойчивост и фискална дисциплина, за да можем да преминем тежките периоди. Знаете, че в последните години публичната власт претърпя доста тежки моменти и несгоди, било то поради политически, икономически или здравословни причини.

Следващият ни по важност приоритет е инфраструктурата. Към момента община Малко Търново разработва и провежда 4 обществени поръчки, които са за около 7 милиона лева,  свързани с подобряване на уличната мрежа както в града, така и по населените места. Имаме планове за направата на канализации и водопроводи. Средно училище „Васил Левски“ също ще бъде обект на ремонти.

Лошите пътища ли са сред основните проблеми в общината?

Общините сме представители на държавната власт и в Закона няма разлика между държава и общини. Та, ролята на държавната власт винаги е била да създава условия – трябва да намерим начин да доведем физически хората до едно място, за да може те да искат да го разработят. Ролята на държавата не е да създава работни места, а да създава условия.

Освен ремонти на пътища и улици, има и един много важен момент – подземната линейна инфраструктура като водопроводи, канализации, пречиствателни станции и всички други неща, съпътстващи социалния живот и икономиката на едно население.

Ще има ли и тази година интересни фестивали в Малко Търново, както през 2023 година?

Без култура, развлечения и туризъм няма как. В тази година заложихме стратегия вече да експонираме създаденото от нас съдържание в годините като видео и фото заснемания чрез нови уебсайт платформи и способи за привличане и саморекламиране. С министерството на туризма участваме в проект заедно с общините Бургас, Приморско, Царево за рекламиране като общ продукт.

През месец май ще се проведат фестивали на културата и народното творчество. През август за пореден път ще се състоят традиционните ни Летни културни празници, предшествани от националния събор на Петрова нива. На 25 октомври отново ще отбележим по подобаващ начин освобождението на Малко Търново.

Щастливи сме, че участваме в местната инициативна група „Малко Търново-Царево“. Това е едно сдружение между нас и община Царево, което е от много години. Благодарение на него е факт фестивалът „Кулинарна Вкусна Странджа“, който ще продължи и тази година.

Желанието ни е той да се превърне в традиция. В момента сме в процес на подаване на заветната стратегия за развитие на региона и ако бъде тя финансирана, ще започнем да предлагаме възможности за местните производители, животновъди, инициативни хора, да кандидатстват за малки грантови схеми за подпомагане на техните стопанства.

Очаква ли община Малко Търново средства по Плана за възстановяване и устойчивост и към кои сфери ще бъдат насочени те?

Имаме одобрение по проект за обновяване на местното училище – прилагане на мерки за енергийна ефективност и подмяна на отоплителна инсталация по Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/. Правим и проектни проучвания, анализи и обследвания за уличните осветления по селата, което също е обект на финансиране от ПВУ.

Миналата година приключихме успешен проект по финансовия механизъм на европейското икономическо пространство за обновяване на уличното осветление в Малко Търново. Идеята ни е да надградим този ефект, като го прехвърлим и върху селата.

Отделно с наши средства по линия на сигурността и отбраната до миналата година финансирахме и изградихме видеонаблюдение в града. Сега искаме то да обхване и населените места за повече сигурност по входно-изходните артерии. Престъпността в региона е сведена до минимум, но въпреки това, това е много важно.