Ст. комисар Калоян Калоянов е директор на бургаската полицията. В системата на МВР е от 1995 година. Дълги години преди да поеме ОДМВР-Бургас, бе неин заместник-началник. Каква година изпратиха той и екипът му? Едно интервю на Грамофона нюз
Комисар Калоянов, трудна година за бургаската полиция. Кои бяха предизвикателствата пред Вас и екипа Ви?
Цялата 2022 година беше тежка. Имахме предизвикателства, на които с колегите трябваше да отговорим не само подобаващо, но и навреме. От началото на календарната година до настоящия момент Областната дирекция работи на много, много висок ритъм.
По-съществената работа пред всички нас бяха украинските бежанци, които пристигнаха още в началото на годината. Ние и колегите от Варна изнесохме основната тежест по тяхната регистрация и получаването им на статут за временна закрила. Стана ясно, че Държавната агенция за бежанците въпреки че има компетентност, няма достатъчно ресурс да се справи. Положихме изключително много усилия заедно с Областна управа-Бургас, за да можем да решим този проблем.
Както е известно веднага след пристигането на първите украинци, създадохме Кризисен център на Морска гара, където разкрихме много на брой гишета за времената им закрила. Подобни пунктове за временна закрила бяха разкрити в Районните управления в Несебър, Поморие, Созопол, Приморско и Царево. Освен стационарните пунктове, отворихме и мобилни, с които нашите служители минаваха по хотелите, където имаше голяма маса настанени украинци. Наред с всичко това решавахме и съпътстващите проблеми.
Веднага след украинците започна и летният сезон, какъв беше той?
Тазгодишният летен сезон беше първият след ковид пандемията. Наблюдавахме много туристи от България, Европа и други страни. Респективно с тях тук пристига и криминален контингент, който за нашата дирекция се явява в една или друга степен анонимен. Поради тази причина нашите усилия бяха насочени към неговото осветляване, за да можем да предотвратим извършването на престъпления.
И тази година в морските общини имахме командировани служители от вътрешността на страната, с изключение на община Поморие, където финансирането беше от вътрешното министерство. Летният сезон премина без тежки и сериозни престъпления. Правейки анализ с последната предковидна година през 2019 г., резултатите ни са по-добри от тогава.
Паралелно с летния сезон започна и по-засиленият миграционен натиск откъм южната ни граница, а след това имаше и избори. За добро или за лошо Областната дирекция граничи с три граници - морска, сухопътна и въздушна и шансът да сме свидетели и да участваме в множество на брой събития от най-различен характер, е голям. А това изисква до крайна степен мобилизация, мотивация и подготовка на служителите.
Каква е вашата оценка за работата на полицаите? Всичко, което изброихте преди малко е много работа и напрежение
Поради факта, че се сблъскваме с какви ли не случаи, ситуации и казуси, донякъде и по неволя, служителите точно на тази база придобиват достатъчно голям опит. Той е безценен при възникване на различни ситуации. Нашата дирекция винаги е разполагала със служители, които са мобилизирани и мотивирани да си изпълняват служебните задължения и го правят с чувство на отговорност. Имам шанса и радостта да работя с изключително добре подготвени и мотивирани служители. За моя радост колегите се справят изключително добре.
Вълната от украински бежанци по Черноморието или напливът на мигранти тази година бе по-сериозната задача пред униформените?
По характер двете вълни от Украйна и от южната ни съседка са много различни. По профил на мигрантите ситуацията е същата. По отношение на украинските граждани трябваше да работим много бързо, за да могат те да получат статута на временна закрила, тъй като той им даваше възможност да се възползват от много неща – медицинско обслужване, учебни заведения за децата, възможност за работа.
Основната задача я изпълнихме за много кратък период. Другото предизвикателство, което ни предложи украинската бежанска вълна беше, че сред бежанците има и лица, които представляват криминален контингент. Вече разкрихме две групи, които бяха специализирани в апартаментните кражби, като няколко бяха извършени на територията на Бургас. Данните, които имаме, че извършителите не са го правили само тук, но и в други области.
Бежанската вълна от южната ни съседка е постоянна от доста време насам. Тя изисква първо системен подход и постоянно съобразяване с начина, по който трафикантите на бежанци работят. Добре знаете, че от средата на септември изградихме един „пръстен“ на територията на областта, като идеите и целите за работа по този начин бяха две - да не се допускат автомобили с бежанци в Бургас и да прихващаме такива групи и колите, превозващи мигранти, за да не стъпват те до АМ „Тракия“. Добре знаете, че целта им в крайна сметка е столицата и после Западна Европа.
Докато през първите седмици на КПП-тата бяха задържани доста на брой автомобили, то през последните два месеца случаите са много малко. Това значи, че системата, която сме изработили, работи. Доста подобрихме и координацията със службата, която пряко се занимава с миграционния натиск – Гранична полиция. Имаме постоянно взаимодействие с колегите, изработване на регламенти за действия в кризисни ситуации и всичко това все пак дава някакви резултати.
Разкажете ни повече за коледните уроци, които давате на бургаските ученици?
Бяхме в училище „Братя Миладинови, където с говорителят на полицията Цветелина Рандева изнесохме урок пред шестокласници. Той премина при много голям интерес, а темите бяха пътната безопасност и безопасността във виртуалното пространство. Децата задаваха много въпроси, беше им интересно. Основна наша практика е да работим с подрастващите, като започнем от детската градина и приключим с големите.
Каква е целта на тези срещи и доколко връзката между полицията и децата е важна?
На първо място децата се запознават с нашата работа. С тези срещи осъществяваме и много голяма превенция. Едно е да се чете по темата, друго е да се говори в училище, но съвсем различно е да излязат хора, които практикуват тази професия на терен и да кажат каква е реалността и от какво трябва да се пазят децата.
През седмица- две или на нас ни идват на гости ученици, или ние отиваме при тях.
Хубавото на този тип занимания, които провеждаме със служителите, е че при децата с по-буйна дисциплина, нещата се променят много във времето. Когато им се възложи като отговорност и им се обясни, че на тях вече ще се гледа като на сериозни представители и трябва да спазват ред и дисциплина, че завършвайки училище ги чакаме да дойдат при нас да работят, те просто се променят много.
За 24 години вече берем плодовете и вече имаме първи служители в системата, които са преминали най-първите уроци в различни бургаски основни училища. Това може само да ни прави горди и щастливи!
Наскоро лично посетихте Българово, за да видите докъде върви изграждането на паметника на българските християни в града. Защо се включвате в каузата?
Не само аз, но и колегите подкрепяме изцяло каузата на Пламен Карашев. Преди време той дойде при нас и сподели, че ще организира автошествие от Бургас до Българово и искаше съдействие по отношение обезпечаването на маршрута и ние спомогнахме. С всяка година неговото мероприятие привлича все повече участници и ние продължаваме да помагаме, за да няма никакви инциденти. В крайна сметка това е една патриотична идея и като такава според мен трябва да бъде подпомагана от институциите, както и всяка друга. Освен че е патриотична, има и един друг заряд – това е примерът, който даваме на младите и на подрастващите.
Разбрахме, че ще наградите с грамота бургазлията, който намери изгубена голяма сума пари преди месец в центъра. Сещате ли се за друг гражданин, който е оказал помощ или е предотвратил престъпление?
Ще споделя за случай, в който участват служители от сектор „Специални тактически действия“ към ОДМВР-Бургас и шофьор на кола. Колегите, патрулирайки по АМ „Тракия“ в посока Бургас виждат, че в посока София в реално време пред очите им джип товари мигранти. Прескачат мантинелата, правят опит да спрат въпросния джип, който тръгва с ясното съзнание да мине през тях.
Единият служител успява да отскочи и произвежда един единствен изстрел в лява задна гума на джипа. Той продължава да се движи макар и с пукната гума, а в този момент служителите спират първото превозно средство, движещо се в същата посока на джипа, което се оказва малък камион с каросерия.
Качват се в него и разпореждат на водача да последва джипа. Благодарение на това, че изстрелът е точен, постепенно джипът намалява скоростта си и нашите служители успяват да го застигнат и задържат трафиканта и бежанците. В тази връзка ще бъде изготвен благодарствен адрес на гражданина, който е помогнал с автомобила си.
Прави ми впечатление през тази година колко се увеличиха благодарствените писма от гражданите към полицията. И не го казвам, за да изтъквам някакви наши заслуги. Може би има някаква промяна по отношение на нашата работа спрямо хората, която те виждат. Статистиката, която отчитаме, служи най-вече за нас, за да видим къде имаме дефицит, къде успех, къде да положим усилия, къде да продължим в същата посока. Основният критерии за оценка работата на полицията, това е чувството за сигурност в самите граждани.
Днес е Коледа, Вашето пожелание към бургаските полицаи?
На колегите желая да са здрави, да пазят себе си, колегите до тях и хората, за които работят.
А какво бихте казал на бургазлии сега?
Да живеят в един много хубав град. Ние правим всичко възможно да бъде и по-спокоен!