Димо Бенев се занимава сериозно със спорт от повече от 20 години, когато влиза във фитнеса за да пребори наднорменото тегло. С течение на опита и времето се ориентира към силовите спортове – вдигане на тежести, силов трибой. Учи за треньор по силов трибой в Националната спортна академия. Състезава се в националния отбор и има редица успехи в регионални и международни спортни форуми. Бил е част и от националния отбор по културизъм като става и национален шампион. Участва активно и в маратони. В момента се занимава с триатлон, а повече от 10 години е и треньор на любители и състезатели. Председател е на спортен клуб „Фар“-Бургас, който развива спорта във всичките му направления, най-вече за здраве. Споделя, че спортът му е помогнал да пребори редица свои демони като алкохол, наркотици и агресия.
Здравей, Димо! Спортът е променил живота ти. Обръщат ли се по-масово хората към него като към източник на промяна?
Напоследък все повече хора го правят, обръщат се към масовия спорт и спорта за здраве. Принос за това има лесното споделяне на информация като това дава възможност да бъдат мотивирани от добри примери.
Повече хора започват да разбират негативите от липсата на движение. За мен не само България, но и светът е в подем в това отношение. Оптимист съм, предвид случващото се, че хората ще разберат, че здравето е на първо място и трябва да се грижат повече за него и да не го приемат за даденост.
Намираме се във втора изолация тази година, не пълна, но фитнес зали, спортни салони, клубове и съоръжения останаха затворени. Как да поддържаме тялото си здраво в домашни условия?
На първо място за да поддържаме тялото си здраво и силно в домашни условия е много важно да поддържаме положителната си нагласа за живота като цяло. Да се абстрахираме от негативизма наоколо, който ни залива на талази на моменти. И да се фокусираме върху полезните неща, които можем да направим за себе си и хората около нас. Да запазим и да подобрим физическата си форма е едно от нещата, които със сигурност са в нашите възможности и зависят от нас изцяло.
Повечето хора свързват спорта със специално оборудвани места. А всъщност, както при вярващите не е нужна църква за да се помолят, така и на трениращия не му е нужно непременно специално място за да потренира. Фитнес е по-скоро състояние на духа, а не разстояние между четири стени, където са натрупани уреди.
Желаещите да спортуват в домашни условия ще посъветвам да потърсят първо информация под формата на статии и видео клипове за тренировка със собствено тегло, само с тежестта на тялото им. Да разгледат материалите и за тренировка с подръчни пособия. В тази насока могат да се използват всякакви предмети – от книги през туби, бутилки, чаши, кофи, чували, строителни материали, раници, сакове, пълни с нещо и др. За тези, които се ориентират по-специализирано, могат да се насочат към преносими фитнес пособия, които могат да си поръчат като гирички, ластици, щанги за домашна употреба и др. Примерно с един комплект тренировъчни ластици можем да обхванем мускулатурата на цялото тяло и не се изисква да се вложат много средства. Този аксесоар е отличен за начинаещия, лесно преносим е и може да се използва не само по време на изолацията. А също така не бихме могли да се контузим с него.
Друго отлично решение за домашно фитнес спортуване е използването на всякакви тежести като гирички, дъмбели и щанги. С тях също можем да натоварим всички мускули на тялото и да получим ползите от тренировката с тежести. Обаче тук е по-добре да подхождаме по-внимателно откъм техника на изпълнение и ако не сме уверени на 100% да потърсим съвет от по-напреднал, треньор или да гледаме по-внимателно клипове с инструкции. Тези тренировки препоръчвам на хората с повече опит и могат до известна степен да си владеят тялото.
В домашни условия могат спокойно да се практикуват и занимания по аеробика, каланетика, пилатес, зумба. Пускаш онлайн тренировка и ставаш част от нея. Има много материали в интернет, изисква се от наша страна желание, фантазия и настроение.
А какви са начините за спорт навън, въпреки, че времето вече е студено?
Навън спокойно можем да практикуваме всички упражнения, които изброих. Можем да използваме спортните площадки и тези за уличен фитнес. Важно е да бъде съобразено с нивото на опит и възможности на спортуващия. На-базовият спорт, който препоръчвам на всеки един, е обикновеното вървене. Дори лека разходка от 3000 м. на ден би могла да направи чудеса за общото физическо състояние и здраве. Препоръчвам постепенно покачване на изминатото разстояние и скоростта. Друг вариант е практикуването на различни циклични спортове като бягане и колоездене.
Важен при спорта на отрито е подборът на дрехи. Много е важно да сме облечени подходящо за зимните условия и в конкретния ден. Дрехите трябва да подберем така, че да поддържат телесната ни температура без да ни прегряват излишно. Важно е крайниците да се запазят топли през цялото време. За това препоръчвам използването на ръкавици, шапка и топли чорапи и обувки.
Друг важен елемент през зимата е загрявката. Преди да тренираме е добре да загреем малко по-продължително и внимателно, отколкото през лятото. Аз се загрявам добре вкъщи и излизам, когато се усетя готов.
Препоръчвам на свикналите с тренировки на закрито да дадат време на тялото си да се адаптира с тренировките на открито. Да не започват с много голямо натоварване още първите занимания, а постепенно да увеличават времетраенето и усилията, тъй като организмът ни работи по различен начин на студено. Важно е, за да не постигнем обратен ефект – да настинем и да се разболеем.
А за най-малките - как те да изразходват енергия ?
И за децата важи това, което се отнася и за възрастните. Мога да допълня, че при децата е важно тренировките да се провеждат във вид на игра, да има елемент на забава постоянно, за да се задържи интересът им. Добре е да се избягват скучни или по-сложни упражнения, за сметка на това да се включват повече естествени движения и използващи цялото тяло като елементи на танци. Включването на музика също е полезно. На първо място е важно родителите да участват активно. Да играят и да се забавляват заедно с децата. Много е важно да се дава личен пример. Така и родителят влиза във форма.
Много важен фактор е и храната. Какви насоки и препоръки би дал в тази посока?
За мен храната е може би най-важният фактор за да можем да живеем пълноценно. За съжаление дори повечето спортуващи хора не отделят нужното внимание на хранителните си нужди. В тази област за мен е ключово самообразоването, но нямам предвид кратки статии в интернет от поредния фитнес гуру. По-скоро става въпрос за базовите познания в храненето – какво означават белтъчини, мазнини, въглехидрати. Какво се съдържа в храните и защо е важно да го приемаме или да го избягваме.
Най-важно за този период е да се приема пълноценна храна т.е. да не се правят ограничаващи диети, основаващи се на голям калориен дефицит или изключващи хранителни групи. Желателно е да се избягва всичко, което може да отслаби организма.
Подсилването на организма трябва да идва от естествени, природни храни от сигурни източници. Да не се лишаваме от нито една от основните хранителни групи, да консумираме редовно и в достатъчни количества плодове и зеленчуци. Повечето храни нямат съдържанието от преди 30-40 години, за това е важен и допълнителен прием на витамини и минерали.
До колко личният тонус е важен за преборването на вируси?
Личният тонус е от първостепенна важност. Когато едно тяло се натоварва пълноценно и редовно от тренировки, физическа работа, каляване на открито, тогава всички органи и системи в него функционират правилно. Телата ни са създадени за да се движат, да изпълняват ежедневно множество двигателни задачи и когато това не се случва, започват да губят функционалността си. Поради техническият прогрес, всичко в живота ни е максимално улеснено и ние избягваме подсъзнателно истинската си природа – да се движим постоянно. И когато обездвижването се превърне в ежедневие, последиците за здравето идват в един момент.