68 нови съдебни заседатели положиха клетва днес в Бургаския окръжен съд. Те ще участват в наказателните дела и имат равен глас с този на съдиите. Ролята на съдебния заседател е изключително важна, но в момента има силен недостиг на кандидати. Проблем ли е липсата на достатъчно съдебни заседатели – блиц интервю с административния ръководител на Бургаския окръжен съд съдия Росица Темелкова.
Съдия Темелкова, достатъчно ли са съдебните заседатели, които днес положиха клетва в Бургаския окръжен съд?
- Мога да кажа, че за Бургаския окръжен съд не достигат 22-ма. От заявени 90 имаме 68 души, които днес положиха клетва. За районните съдилища мога да кажа, че кризата също е много голяма. В Царево, Малко Търново и Карнобат няма избран нито един съдебен заседател.
Как се правораздава в такава ситуация?
- Трудно се правораздава. И за това са инициирани законодателни изменения, за да може досегашните съдебни заседатели да изпълняват функциите си до избирането на нови. Проблемът е, че и самата процедура по избор е дълга. Тя продължава няколко месеца, защото се изисква събирането на много документи, след това имам изслушване в Общинския съвет, после и Общите събрания на съдилищата трябва да ги одобрят.
Ще настоявате ли за законодателни промени, които да улеснят избора?
- Очевидно трябва да се смени философията на закона в това отношение. Има няколко идеи. Едната е да отпадне изискването за мандатност на съдебните заседатели. Сега те не могат да са повече от два последователни мандата в един и същи съд. Може би трябва да се вдигне малко горната граница, която сега е 68 години и да стане 70 год., да се улесни процедурата, за да не е толкова дълга и сложна. Отделно може да се мисли и за увеличаване на възнаграждението на съдебните заседатели, за да бъде позицията по-привлекателна и мотивираща за младите и способни хора.
До колко е екзотична идеята съдебните заседатели да не се назначават, а да се избират на случаен принцип, както е в САЩ?
- Това е въпрос на законодателно решение. Ако парламентът реши, че това е начинът да се преодолее кризата – да се избират на случаен принцип гражданите, които отговарят на закона, може и да се приложи. Но това е все още чуждо за нашата правна система. Никога не се е случвало до сега и все още звучи екзотично.