Евгени Узунов е „Магистър по право“, завършил Юридическия факултет на БСУ през 1999 г. Административен ръководител е на Районен съд – Бургас от две години.
Първият сред 28-те съдии в четвъртия по големина районен съд в страната и петия от всички съдилища в интервю за Gramofona.com.

 

 

Съдия Узунов, кои дела през последната година водят първенството и отново ли делата за мигранти имат превес?

По чудесно време го правим това интервю, тъй като в момента изготвяме годишния отчетен доклад за 2022 година. И да, мога да кажа, че това са делата, които заляха съда през 22 година, те са огромният брой дела и произнасяния по досъдебни производства. След едно решение на Европейския съд, с което възобновиха делата по ЗДМВР на полицаите и пожарникарите, започна втора вълна, като в момента прецизират периодите и отново претендират за неизплатени възнаграждения и допълнения, така че това като брой дела са особените. Иначе и другите дела си вървят, имаме си за издръжки, типични дела по престъпления по транспорта, държане на наркотици с традиционно висок процент. За разлика от други години тази имаме по-висока санкционност, по-големи наказания, повече изпълнени присъди.
 

Каква е ситуацията с броя на съдиите, има ли недостатък и по колко броя дела се падат на един съдия?

За наша радост ВСС (Висшият съдебен съвет) в края на миналата година и по-точно последното тримесечие успя да приключи един конкурс, който беше започнал преди три години. В следствие на този конкурс се преместиха колеги, повишени в длъжност, освободиха се нашите бройки, които бяха повечето заети с назначение на младши съдии. Към настоящия момент имаме петима командировани съдии, четирима от тях в Окръжния съд и един в съда на Европейския съюз. Имаме две свободни съдийски бройки, което към настоящия момент за интензивността на нашата работа е добре.

 

Споменахте, че в момента се провежда конкурс за съдебни помощници, какво означава това?

В цялата страна има такава длъжност, това е решение на ВСС, което е обосновано с една критика на Световната банка за броя на съдиите в страната. Принципното решение е намаляването на броя на съдиите да стане чрез подобряване на качеството на администрацията. Съдебните помощници са юристи, които са част от администрацията на съда, но тяхната основна дейност е свързана с подготвяне на проектоактове на съдиите. Юридически стаж и добра подготовка после за всеки, който би искал да работи като съдия, прокурор или следовател.

 

Кои са знаковите дела за миналата година?

Не бих посочил знакови дела. За мен е важно, че няма дела, за които да предизвикаме неимоверен обществен интерес и да допуснем някакви грешки по дела. За мен в личен аспект важните дела са тези с международен елемент, където трябва да успяваме да координираме действия по дела с колеги от други държави. Разбира се имаме дела корупционни, имаме приключили такива, имаме и доста висящи, но това е просто статистика.

 

В личен план Вие бяхте прокурор и станахте съдия. Често ли се случват такива трансфери между съд и прокуратура?

Честно да ви кажа, аз за случай съдия да е станал прокурор не знам. В обратната хипотеза са по-чести случаите. Решението е лично, хубавото е, че се минава през конкурсна процедура, която трябва да си заслужиш. Аз намирам призвание в настоящата си професия. Имах известни колебания и несъгласия с прокурорската и сега се чувствам на място!

Имаме двама съдии, които са доктори по право, има още трима, които в момента завършват докторантурите си, което говори за качество. Аз и колегите ми работим отговорно, съвестно, честно, молим за общественото доверие и обещаваме, че ще го защитим.

 

Много често ученици идват при вас на посещение или съдии влизат в учебните стаи, дори има едно училище „Йордан Йовков“, което вече наричат съдебната гимназия. Как помага на учебния процес и има ли интерес?

В дългосрочен аспект този процес на обучение не просто е необходим, той ще се наложи и в други сфери в обществото. Трябва да подготвяме кадри, тъй като в настоящия момент се оказва, че например един машинопис или стенография не се учи никъде, в нито едно училище. Навремето имаше такава специалност в Икономическия техникум, сега и там не учат такова нещо. Не учат бизнес кореспонденция, не учат съдебна кореспонденция, не учат протокол. Това са неща, които може да обезпечим в обучението на младите, да им гарантираме предимство при кандидатстване на работа в следствие на успешно такова обучение. Много е широк кръгът за приложение на тези знания, тъй като може да се работи в публичната администрация и в частна администрация, и в изпълнителна власт, и в общини. Дано да намери добър отзвук сред родителите, които да намерят добър път за реализация на децата им.

 

Баща на две деца – близнаци, как успявате да изключите от работния режим, прибирайки се вкъщи?

О, то това е лесно! Те са водещите и ангажиментите с тях в ежедневието ми, воденето на училище, прибирането, допълнителните дейности, на които ходят и освен това е важен техният ден. Поставяме го като приоритет и аз по този начин дори си почивам от работа, много е приятно, пожелавам на всеки.