Исмаил Осман е новият стар кмет на община Руен. Какви проекти ще реализира администрацията му през следващите четири години и ще има ли промени в екипа на руенския градоначалник. Интервю на Грамофона нюз с Исмаил Осман.
Г-н Осман, отново спечелихте местните избори, при това с висока подкрепа от руенци-над 80 % , а резултатът ви бе най-висок в Бургаска област. На какво се дължат рекордните цифри?
- Още през 2009 г. станах с кмет с подкрепа от 52 %. След две години цифрата се увеличи до 66 %. На изборите през 2015 г. подкрепата си за мен и моя екип дадоха 76 % от хората в общината. По това разбирам, че работя правилно. Обикновено в България кметовете, направили по 3-4 мандата, вече са се „изхабили“ и хората искат нови лица. При нас е точно обратното, което много ни учудва. Това е една висока оценка за работата ми през годините.
Започнахте доста проекти в община Руен. Какво предстои да бъде довършено през следващите четири години и кои ще бъдат първите неща, с които ще се заемете още през тази година?
- До края на годината трябва да завършат ремонтите на покривите на общинските сгради по населените места в общината.Това, което поехме като ангажимент през 2015 година с моя екип, сме го свършили на 90%. До месец ще приключим и с останалите 10%.
Ще има ли промени в екипа ви за новия мандат?
- Еднолично решение никога не взимам. Тепърва предстои да събера политическото и общинското ръководства и всички заедно да обсъдим и вземем, ако се налага решения за екипа, с който работя.
Председателят на Общинския съвет Ешереф Ешереф наскоро обяви, че през новия мандат се подготвяте за много работа. Какво да очакват руенци?
- Ние от работа не се плашим и не бягаме. Самите ние искаме повече работа и постоянно търсим варианти за намирането на финансиране по най-различни проекти. Тепърва ще се отворят мерки и спрямо тях ще реагираме с проектни предложения. Както сме работили досега, ще продължим да работим и занапред.
Прави впечатление, че община Руен остава извън паричните потоци на Европейския съюз поради малкия брой жители на определени места. Знаем, че много жители в България имат подобен проблем. Как се справя общината без външното финансиране, което имаме от Европа?
- Община Руен е малка по население и попада единствено в програмата за Развитие на селските райони. Там, където видим вратичка, ако имаме готови проекти, ние веднага кандидатстваме. По другата програма Региони в растеж обаче ние не можем да кандидатстваме, защото в нея попадат градове с над 20 000 жители.
Според мен трябва да се промени Законът и например общините от градски тип, които кандидатстват по програмата Региони в растеж, да имат правото да подават документи и за другата програма. Това е необмислено и по този начин ние сме ощетени.
През 2007-2008 г. село Люляково отговори на условието за брой жители и това е единственото населено място в нашата община, което има канализация и пречиствателна станция. На други места има частично изградени канализации от преди 30 години, но няма пречиствателни съоръжения.
Има ли шанс за промяна, за да може по-малките общини като вашата да кандидатстват и по други програми с европейско финансиране?
- В момента се договаря програмният период, който ще започне през 2020 година и тепърва предстои да видим дали ще има промяна или не. Ние като партия искаме общините директно да кандидатстват в Брюксел за конкретни мерки.
В другите страни от ЕС е така, а единствено в три държави членки на Съюза, сред които е и България, нямат право да кандидатстват директно към Брюксел, а всичко трябва да минава през министерствата. От Брюксел също искат по някакъв начин да натиснат тези три държави, които не дават права на кметовете на общините да кандидатстват по този начин.
Има шанс да се преговаря, но хората, които преговарят, са управляващата партия. Оттам искат становище от Националното сдружение на общините, а то от своя страна обобщава становището на съответните кметове и го представя като предложение пред съответните министри. Но дали вече ще ги вземат в предвид – това е друга работа.
През миналата година имаше доста ударни ремонти в общината. Има ли още инфраструктурни обекти, по които ще се работи?
- Разбира се, че пътните ремонти ще продължат. През мандат 2019-2023 г. имам още планове и идеи, но не искам да ги казвам сега, защото обичам елемента на изненадата.
Миналата година бюджетът на общината беше рекорден, какъв очаквате да е новият?
- Първо трябва да се приеме държавният бюджет и след това ще имаме един месец да разгледаме и приемем общинския. Да, миналата година беше рекорден, защото правителството ни отпусна средства за над един милион лева. 900 000 лева от тях бяха за асфалтиране на улици вътре в населените места, а 300 000 за направа на три спортни площадки в три различни населени места. С парите започна изграждането и на още три спортни площадки в други три населени места. В момента тези шест спортни площадки се довършват и до Нова година трябва да са готови.