Инж. Георги Лапчев е кмет на община Царево. Как се отрази ковид кризата на морската община, в която основният поминък е туризмът и какви са приоритетите за 2021? Интервю на Gramofona.com
Г-н Лапчев, на финала сме на една наистина трудна, невъзможна година. Как приключва тя за община Царево?
На първо място искам да кажа , че светът вече ще приема 2020 година като повратен момент или по-скоро сведващите поколения ще говорят за живота преди 2020 и след 2020 година. Това е годината, която ще се запомни. Това е една от най-тежките и трудни години от гледна точка на пандемия, от гледна точка на това да преосмислим цената на човешкия живот. И въпреки всичките тези сложни ситуации, в които ни постави годината, за община Царево все пак имаше и позитиви.
В година, в която туристическият бранш търпи големи загуби, вие получихте награда за най-желана дестинация. През лятото бяхте доволни, че общината е пълна с туристи.
Да, но това не е случайно стечение на обстоятелствата. Това е заради последователно свършената работа през предходните години. Така се случи, че в 2020 година ние се оказахме най-подготвени по отношение точно на този тип туризъм - семеен, самостоятелнен и с повече въздух. По време на пандемична обстановка сигурноста е водеща, а община Царево продължава да е една от най-сигурните общини в това отношение. Не че няма болни, но тук дори не става въпрос за късмет, а по-скоро дисциплина и добре подредена система.
Помогна ли ви държавата по време на извънредното положение и при разрастването на епидемията?
Не разчитахме на кой знае каква помощ. Ние нямаме болница, а усилията на държавата са насочени най-вече към тях, както и трябва да е. Общините, които сме в периферия сме оставени да си решаваме проблемите сами. И тъй като от самото начало ни беше известно, че ще сме в тази позиция, тръгнахме сами да се опитваме да си решим проблемите. Затягахме мерки, правихме кампании, говорихме по медиите за това какво трябва да се прави. За щастие голяма част от хората са разумни и спазват правилата. Има и такива, които твърдо отказват да повярват на каквото и да е било.
За щастие тези, които не вярваха в сложността на ситуацията по-скоро се оказаха много малко. Сърдечно благодаря на всички, които проявиха търпение и разум. Общината със своите скромни ресурси отдавна взе решение и започна да купува бързите тестове, за които сега се говори. Това печели много време на лекарите. Още преди да се заговори за какъвто и да е триаж или ковид зона, ние вече си я бяхме изградили.
Тук е моментът да отправя и огромната си благодарност към медиците, личните лекари в общината. Всички до един направиха и продължават да правят невъзможни неща. Ангажираха се да си разпределят целия обем от работа така, че да няма върнати пациенти. Сега купихме и няколко кислородни апарати. Така при всеки личен лекар има концентратор и всеки пациент, който има нужда може да бъде поставен на апарат, докато стигне до болница. Има и такъв апарат в медицинския център за тъмната част на денонощието.
Имаме един скромен медицински център, който често е оплюван, че не работи. Истината е обаче, че на юг от Бургас това е единственото място, за целия регион, който може да даде някаква здравна услуга. Едно кръвно да се премери и една инжекция да се поставят. И докато дойде спешната помощ, а тя сега няма как да идва бързо, поне има място, в което човек може да получи малко успокоение. Това са едни скромни мерки, които обаче дават резултат.
Как се отразиха ограниченията на бизнеса в Царево? Тук се разчита основно на туризъм, а той е най-засегнатият сектор.
Истината е, че не е само в общината. В цялата държава и в целия свят всички страдат. Трябва да се мисли как бизнесът да работи. Виждам че някои от ресторантите започнаха да правят доставки по домовете. Това не е основната им работа, няма как да разчитат на истински приход, но все е нещо. Това е като по време на война. Никой не знае колко ще продължи и каква щета ще нанесе. Сега е въпрос на оцеляване.
За щастие местните ресторантьори не живеят с идеята, че трябва да лежат на гърба на държавата и да имат същия приход. То и разговорът ни започна така – годината е ненормална и ще нанесе много щети. Целта ни е да излезем с възможно най-малко поражения, а поражения има навсякъде.
В какво финансово състояние приключвате годината?
Финансовото ни състояние, с което излизаме не е това, което искахме. Но няма как да пресираме хората и бизнеса при тази ненормална обстановка. Направили сме всички неободими финансови и икономичиски обороти, за да минимизираме щетите. За това излизахме в неплатени отпуски. Мое верую е, че по време на пандемия не бива да съкращаваме хора. По време на пандемия да изхвърлиш някой на улицата и да оставиш семейството му без постъпления, не е коректно. За това се опитваме да превъртаме част от хората през Бюрото по труда. Търсим всякакви варианти, за да има сигурност, че семействата на тези хора все пак да имат някакви доходи.
Това ли беше най-голямото Ви предизвикателство през годината – да не уволнявате хора?
Че какво по-голямо предизвикателство към един ръководител от това да запази хората си? Към бизнеса има различни мерки от страна на държавата, но към общините не.
Много колеги предпочетоха да съкратят 25% от екипите си и така подсигуриха другите. Принцино така се повишава и качеството на работата. Натоварваш тези, които могат да работят повече и в крайна сметка така намаляваш разходите. Но по време на пандемия и криза, аз лично вярвам, че този подход е по-скоро жесток. Най-важното е в момента хората да имат макар и малко, нотка на спокойствие. Още повече, че сме в навечерието на празниците. Не би следвало да бъде посочен червен картон на никой.
В община Царево има хора, които сега ще излязат на борсата, но това е процес, който ние много внимателно следим. Това са хора, които не са изхвърлени. След определен период те отново ще се върнат на работа. Това е процес, който вече втора година правим, главно със служители, които са по-скоро сезонни. Факт е, че обемът на работа през зимата намаля много. С тези хора постъваме по този начин, но не прекратяваме отношенията си с тях. Тези хора знаят, че след време отново ще са на работа. Сега пак имат подсигурен доход от Бюрото по труда.
Наложи ли се да замразите проекти заради ковид кризата?
Някои от обектите, които бяха планирани да приключат тази година, бяха отложени. Точно за да ги обезпечим с финансов ресурс. Изборът е такъв или да си обезпечиш строителната програма за сметка на хората, защото няма откъде другаде да вземеш, или да разсрочиш нещата във времето.
Имахме и много добра комуникация с фирмите-изпълнители. Те поеха много голям товар. Получи се добра симбиоза на разбиране между контрагентите и Общината. Царево преминава през този труден период по един гладък начин.
Как планирате Бдюджет 2021?
Няма как Общината да си постави ниски цели. Напълно сме наясно с ковид годината и трудностите, които ни предстоят. Както и с възможностите, които може да се открият. Трябва да търсим позитив. Това и правим като администрация. Търсим къде ще бъдат плюсовете. Не можем да говорим, че е ковид година и да чакаме животът да свърши. Бюджет 2021 – как да направим така, че ковид годината да не се отрази на живота, а да продължим напред. 1/3 от бюжета ще е основно за социалните ни услуги. Ще продължим с патронажа, с Центъра за обществена подкрепа, който работи много добре. Ще продължим с всички дейности, които развиваме в общината. Ще довършим стартиралите големи проекти. Или поне ще ги докараме до етапите, които сме планирали.
Строителството на залата продължава, строителството на парка в Лозенец продължава. Ще финализираме площада в Ахтопол. Той всъщност е готов, сега остава да финализираме чисто финансово, защото се наложи да разсрочим някои плащания. Но така или иначе ахтополци имат нов център и то в едно трудно и сложно време. Новите проекти, по които сме кандидаствали имат много сериозен шанс. Това са двата лота на велоалеята между Царево и Лозенец. Ще излезе частта във Василико. Очакваме одобрение и за лота от края на Царево до Арапя. Хората харесват тези велоалеи и ги ползват.
Още повече, че именно тези огромни обходи, които построихме – крайбрежните алеи и парковете, дават сигурност и на жителите на Царево, и на гостите ни. За щастие хората в Царево имат тези огромни пространства и хората моат да се разхождат там напълно сигурно. Имаме сигурността да се разхождаш с километри без да си в тълпи, а да имаш достатъчно въздух. Това е нашата уникалност – имаме много зеленина и много въздух, много място. Що се отнася до бъдещите проекти, най-вероятно ще продължи моята битка да намерим финансиране за пристанище Царево.
Този проект завърши с разрешение за строеж още миналата година. Смея да твърдя, че това е един от най-добрите пристанищни проекти. Водя разговори и търсим финансиране. Рибарското пристанище на Царево е крайно необходимо. Хубавото е, че за него няма административни пречки. Прз 2021 година ще успеем да се преборим, за да подменим цялата водопроводна инсталация на село Велика, надявам се да успеем с подобен проект и във Варвара. Това е нещо, което ще гоним през следващата година. И още един много хубав и много значим проект, който обаче все още е в процес на разговори.
Какво си пожелавате на финала на 2020 година?
Няма как да е друго пожеланието ми освен – здраве. Тези, които не са се сблъсквали с коронавируса да успят да не се разболеят. Дай Боже все повече хора да оздравяват и да забравим за това. Пожелавам си 2021 да не премине под знака на ковид, а много бързо да излезем от него и да вървим напред.