Първите щъркели пристигнаха, но Бургас ги посрещна със зимни температури. Ще повлияе ли зимното време на пролетните птици – за отговор потърсихме Радостина Ценова от фондация Биоразнообразие.

Г-жо Ценова, посрещнахме първите щъркели при минусови температури. Ще им се отрази ли студът?

Не, няма да има проблем за тях. Щъркелите не се влияят от температурите, а от продължителността на деня. Това им е важно. Естествено, когато е замръзнало им е по-трудно да намират храна, но като цяло няма проблем.

Щъркелите пристигат тук, за да отгледат потомството си, ще успеят ли, ако времето се задържи студено?

Студът няма да ги забави при потомството им. Ако трайно се запази лошо време, тогава е възможно да има проблем, но на този етап няма опасност за щъркелите.

А нетипичният март влияе ли на другите прелетни птици?

Понякога се забавя гнездовият сезон. При нас на Атанасовското езеро тази тежка пролет забавя сезона. Ние като цяло имаме някакво закъснение в периода, в който гнездят птиците, а и виждате, че в последните години сезоните се променят. Пролетта не е тази, която беше. По-студена е от зимата и това бави, измества се като време сезонът на гнездене.

Има ли нещо, което трябва да знаем, ако видим птица, за която смятаме, че бедства?

Най-опасното е да се прибере птицата самоволно. Трудно е хората да преценят тя в какво състояние е наистина. За това трябва да се звънне на 112 и да се потърси помощ от регионалната екоинспекция. Лошото е, че понякога като се прибере птица, тя трябва да се изпрати в спасителния център на „Зелени Балкани“ в Стара Загора и там да й се окаже помощ. Понякога това може да е животоспасяващо, но в други случаи това може да е излишен стрес за птицата, която реално не е била застрашена.

Най-нормално е когато видим птица в беда, да опитаме да я нахраним. Има ли храни, които не трябва да им даваме?

Не знам защо, но винаги в такива случаи ни хрумва да дадем хляб. Но не е много добре това да се прави. Лесно е да се провери кой вид птици с какво се хранят, за да не стане някой проблем.