Проф. д-р Севдалина Турманова е едно от най-ярките лица на науката в Бургас. Възпитаник и дългогодишен преподавател в университет „Проф. д-р Асен Златаров“, тя ръководи успешно регионалното представителство на БАН в област Бургас от 2010г. Научните й интереси са върху полимерите за медицината, но работи и за минимизиране употребата на пластмаси и отговорно поведение към тях с реална грижа към климат, водни екосистеми и човешкото здраве.
Нейни научни трудове са публикувани в списания в България, САЩ, Великобритания, Германия, Унгария и др. Била е заместник-областен управител в периода 2012-2019, председател на Общински съвет в Бургас от мандат 2019-2023 г., а по настоящем е общински съветник и заместник-ректор по учебната дейност в университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Част е от редица икономически, екологични и социални проекти, и благотворителни каузи, свързани с опазването на околната среда и грижа за деца в риск. Интервю на Gramofona.com
Проф. Турманова, в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас минаха предварителните изпити по химия и биология за специалност „Медицина“. Има ли много кандидати?
Безспорно е голям интересът към специалността „Медицина“, затова тази година решихме да има три дати, в които нашите кандидати да могат да проверят знанията си. На 30 март се проведе пробен изпит, а на 13 април бяха предварителните изпити по химия и биология и на тях се явиха близо 200 кандидати. Оценката от предварителния изпит ще може да бъде използвана за класирането за прием. Редовният изпит предстои през месец юли. Миналата година се явиха 400 кандидати за 40 места, което показва огромното желание на младите хора да изучават „Медицина“.
Висок е интересът и към другите специалности със здравна насоченост към Факултета по обществено здраве и здравни грижи. Това са „Медицинска сестра“, „Лекарски асистент“ и „Акушерка“. Специалностите към Медицинския колеж за степен Професионален бакалавър – „Помощник фармацевт“ и „Рехабилитатор“ също са много търсени, тъй като в нашата област се предлага работа за такива кадри и има недостиг в целия регион. Тази учебна година за първи път приехме и 52-ма чуждестранни студенти за англоезично обучение по „Медицина“ от Обединеното Кралство, Кипър, Бангладеш, Мароко, Египет и други.
При този голям интерес има ли възможност за увеличение на бройките в тези медицински специалности?
Тази година Националната агенция за оценка и акредитация увеличи капацитета ни за специалност „Медицина“ на 420, което дава възможност да увеличим приема от следващата година. Очакваме министерско постановление за определяне на броя на местата за обучение. Миналата година освен 40 места държавно обучение, бяхме одобрени и за 15 места за платен прием.
Кога ще се дипломира първият випуск по специалността „Медицина“?
Догодина ще се дипломират първите лекари, те в момента са 5-ти курс. За тази регулирана професия обучението е шестгодишно. Първият випуск ще завърши през 2025 година. Много се надявам младите лекари да продължат специализацията си в Бургас и да останат да работят за града ни и за региона.
Медицината е трудна специалност, ще успеят ли да завършат всички и има ли такива, които са се отказали по време на обучението?
По време на обучението имаме студенти, които се прехвърлят по различни причини в друго висше училище, но и такива от медицински университети в България и други държави, които избират да продължат обучението си при нас. Това е един динамичен процес. Нашата роля е да създадем добра образователна и академична среда за обучение и кариерно развитие.
Има много университети в страната и в обществото битува мнението, че това води до лошо качество на обучението. Според вас, като университетски преподавател, трябва ли да има по-малък брой висши учебни заведения?
Действително има много университети и непрекъснато се разкриват нови специалности, броят им нараства според нуждите на населението от специалисти. Броят на студентските места, които се отпускат регламентирано е може би приблизителен на броя на завършващите зрелостници. Демографската криза и желанието на децата ни да учат в другите европейски държави също оказват влияние. Ние сме свързан свят и всеки е свободен да избира да продължи образованието си, да трупа знания и да се развива във всяка част на света.
Но има конкуренция и съревнование между университетите, което води до повишаване качеството на преподаване. Изключително предпочитано е дистанционното обучение, разбира се по професионални направления, които позволяват тази форма на обучение. Особено за младите хора, които работят и търсят по-гъвкави програми.
Това е предизвикателство пред академичния състав на университета за промяна в учебните програми, които да отговарят на търсенията на пазара на труда. Кандидат-студентската ни кампания стартира още през януари с една отворена среща между местната власт, Регионалното управление на образованието, директорите на професионалните и профилирани гимназии, както и средните училища на територията на община Бургас.
С проф. Бозов тази кампания даваме акцент на три инициативи. Първата е „Академично междучасие“, в която мобилна група от преподаватели посещава по график училища на територията на областта и представя специалностите в университета сред зрелостници и единадесетокласници. Втората ни инициатива е „Един академичен час в университета“, в която преподаватели водят ученици при нас в университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Те могат да посетят лаборатория или да влязат в едно семинарно упражнение, да поговорят със студенти, за да придобият по-пълна представа за средата и възможностите, които университетът ще им предложи.
Третият акцент са срещите с местната власт в различните общини, където идентифицираме необходимостта от нови специалности, нови квалификации или следдипломни курсове сред местното население. Работим в добро партньорство с БСУ, с филиалите на НХА и на Софийския университет в Бургас, където за в бъдеще ще разкрием и съвместни специалности.
Студентите от чужбина, които идват да се обучават в университет „Проф. д-р Асен Златаров“, необходимо ли е да владеят български език?
Нашето обучение е англоезично по специалността „Медицина“, но планираме такова да бъде въведено и за други специалности, към които има заявен интерес. По време на обучението си чуждестранните студенти имат часове и по български език, като по този начин успоредно с англоезичното преподаване те изучават нашия език.
Както казах, те сега са първи курс, втори семестър, но когато започнат практиките в университетските болници, ще им бъде необходимо да могат да водят свободен разговор с пациентите. Имат си личен тютор, на когото споделят учебни и социални проблеми, които решаваме своевременно. С уважение към културата и религията им ги интегрираме към общите академични събития, организирани от студентския съвет.
Професор Турманова, какъв съвет ще отпарите към студентите?
Първо бих искала да благодаря на всички, които са избрали да следват в университет „Проф. д-р Асен Златаров“, които са припознали Бургас като своето място за живот и ще останат да работят в региона след своето завършване.
Младите хора са най-сериозната инвестиция за икономическото развитие на един град, а Бургас има потенциала да бъде академичен, образователен и научен център. Нека всички млади хора да следват мечтите си, да направят правилен избор за своето продължаващо образование и да вярват, че това е ключът към успеха им.