Проф. Явор Корновски е на 49 години, акушер-гинеколог и онколог. 24 години е в сферата на здравеопазването. Началник е на единствената клиника по гинекология в североизточна България в болница „Света Анна” във Варна. Собственик и управител е на Медицински център „Проф. Корновски”. Членува в управителния съвет на Българското дружество по акушерство и гинекология и в експертния борд към Министерски съвет. Основната му експертиза е гинекологична и онкогинекологична патологии, хирургично лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на женските гениталии. Днес проф. Корновски гостува в КОЦ-Бургас, за да извърши тежка гинекологична операция. Какви са наблюденията му върху работата на бургаските онкогинеколози? Имат ли добра здравна култура българските жени? Интервю на Грамофона нюз с проф. Корновски

Професоре, за първи път ли гостувате на Комплексния онкологичен център в Бургас?

За трети път гостувам по покана и съдействие на д-р Павел Добрев, с който ни свързва дългогодишно познанство и колегиални отношения. Тук съм в ролята си на консултант и извършвам хирургично лечение на някои пациенти с онкогинекологични заболявания. При първото ми идване с екипа на д-р Добрев извършихме безкръвна лапароскопска операция на жена с рак на матката. Също така тогава оперирах пациентка с много голям злокачествен тумор на вулвата.

Тези тумори се характеризират с много трудно възстановяване и обикновено засягат възрастни пациенти, които имат придружаващи заболявания. Изключително предизвикателство е не само хирургията, но и следоперативния период. Тези две пациентки вече са изписани и са в добро състояние. При второто ми посещение в Бургас оперирах също сравнително рядка патология – рак на влагалището. Операцията бе специфична и се извършва едновременно чрез коремен и вагинален достъп, отстраняват се влагалището и женските гениталии радикално, както и лимфните възли.

Днес е седмият ден след операцията и пациентката е в отлично състояние. Благодарение на грижите на колегите от онкологичното отделение, на прекрасната им подготовка и вниманието, и с моите насоки във възстановителния период, пациентките се възстановяват изключително успешно и съм много доволен от това, което видях.

Как се чувствате в онкологичното отделение в Бургас?

Изключително съм впечатлен от организацията, позитивността на целия персонал, готовността им да сътрудничат, от грижите, квалификацията и компетентността на екипа на д-р Павел Добрев.

Чувствам се като у дома си. Екипът е изключително професионално подготвен и много добре се справя с нелеката задача да води хирургично лечение на пациенти с онкогинекологични заболявания.

Разкажете малко повече за лапароскопската операция, която извършихте скоро в Бургас?

Пациентката, която оперирахме, беше с рак на тялото на матката. Останах силно впечатлен от апаратурата, с която се работи тук. Пациентки с такова заболяване, са с доста други придружаващи заболявания и наднормено тегло. С този подход жените се възстановяват много бързо и оперираната дама беше изписана в отлично състояние още на следващия ден.

Проф. Корновски, колко често трябва пациентките да правят профилактичен преглед в годината, за да избегнат именно такива тежки онкогинекологични заболявания?

Веднъж в годината се препоръчва да се прави профилактичен преглед. По време на такъв преглед трябва да се направи цитонамазка и е хубаво тя да се съчетание с колпоскопия. При една такава годишна профилактика много по-вероятно е заболеваемостта на рак на маточната шийка да се сведе до минимум. В повечето страни заболеваемостта е много ниска, а в по-слабо развитите страни поради липсата на профилактика и добра здравна култура, заболеваемостта е голяма.

Освен рака на шийката на матката и предраковите заболявания, които са абсолютно откриваеми при един профилактичен преглед, могат да бъдат установени още формации по яйчниците и изменения по матката.

При какви симптоми пациентите трябва да се обърнат към онкогинеколозите?

Когато се появят отклонения от нормалния менструален цикъл, между менструално кървене, по-удължено кървене като дни и количество, трябва да се обърнете към гинеколог. Посещение при специалист е нужно и когато има кървене след менопауза повече от 6 месеца при жени над 45-50 години. Трябва да се следи и за кървене след полов акт - това е едни много тревожен симптом.

Какви са вашите впечатления относно здравна култура на българските жени?

В последните години забелязвам една положителна тенденция към малко по-висока здравна култура, към малко по-голяма отговорност към здравето на пациентките. Така или иначе навсякъде има пациенти, които са немърливи, но това вече е въпрос на отношение към самия човек.

Какво е според вас нивото на онкогинекологията в Бургас и страната?

Има няколко центъра в страната, които за нашето население са напълно достатъчни. Отделенията по онкогинекология са много добре подготвени и с признати международни специалисти. Д-р Павел Добрев от Бургас е възпитаник на една от водещите школи в страната-плевенската.

За Бургас е много добре точно човек като него с много енергия и идеи да оглавява онкогинекологията в града. Много по-добре сме от Англия и от доста западни държави, в които достъпът до специалист е много затруднен. Това го виждам всяко лято, когато българи, живеещи по цял свят, си идват за здравен туризъм в България.

Остава ли ракът на шийката на матката сред най-тежките заболявания сред жените?

Най-странното е, че това заболяване може да бъде предотвратено и сведено до много ниски нива на заболеваемост. България е една от страните - на трето или четвърто място в Европа, където държим една висока честота на рака на маточната шийка. Самото заболяване наистина е много коварно, защото няма ранни симптоми. Хирургичното лечение е много, много тежко и обикновено трябва да се съчетава с лъчетерапия.

Тази комбинация води до голям риск от усложнения и до влошено качество на живот. В Западна Европа и Северна Америка почти няма случай на над първи стадий. При такива случаи те препоръчват лъчелечение нехирургично. За съжаление в България е обратното – много малка част от новооткритите случаи са в най-ранните стадий. Ние обаче не можем да си позволим това, което се прави в другите държави като масово облъчване на пациентите поради несигурния ефект.