Проф. Нейкова, стана ясно, че нивата на язовирите Камчия и Ясна поляна не са много добри. Има ли риск от воден режим в Бургаска област?

Да, не са много добри нивата, но не са и критични. Към днешна дата язовир Камчия е с полезен обем от 35,63% , а язовир Ясна поляна с 35,30%. Нивата и на двата язовира към момента са достатъчни. Ситуацията  се дължи на липсата на дъждове и на снеговалежи през зимата и на увеличеното потребление от страна на жителите и гостите на нашата област. Тенденцията да намаляват количествата на двата язовира е видна, но не е критична.

Ако сушата и липсата на валежи продължат, за колко време ще стигне водата в язовирите?

Според данните на ВиК Бургас в язовирите има достатъчно количество вода за следващите 10 месеца.

Т.е. не сме в ситуацията от 2020 година, когато Бургас и региона бяха заплашени от водна криза?

Не, разбира се. На този етап режим на водата няма да има. Но за мен като областен управител е много тревожен един друг проблем, а именно липсата на вода и воден режим в редица малки населени места в областта. Това се дължи, според мен, на неглижирането на този проблем години наред.

Какво имате предвид?

Назад в годините не са предприемани мерки, за да се изгради ВиК инфраструктурата, която да осигури захранването с вода. Това трябва да е приоритет в работата кметовете, на областния управител и на правителството, за да се разреши проблемът.

Не е допустимо в 21 век хора да нямат ВиК инфраструктура и да живеят в режим на вода.

Подобна инфраструктура обаче е доста скъпа. По изчисления на кмета на Карнобат, за да се присъединят селата без вода към язовир Камчия, са необходими 35 млн. лева. Може ли държавата да си позволи такъв разход, който е непосилен за една малка община?

Държавата трябва да подреди приоритетите си, а водоподаването следва да бъде сред основните. Водоподаване, повишаване на качеството на живот, предоставяне на качествени здравни грижи и разбира се качественото образование, следва да са приоритетите на държавата. Не може в една страна-член на Европейския съюз хората да живеят без вода.

Колко населени места в областта са без вода или на воден режим в момента?

Деветнайсет. Това са населени места в общините Карнобат, Айтос и Сунгурларе. Най-много са в община Карнобат.

През 2020 година, когато областта беше заплашена от водна криза, беше взето решение язовирите Ахелой и Порой да се присъединят към Камчия, като алтернативни водоизточници. При риск от безводие те могат ли да бъдат използвани?

 Към настоящия момент и двата язовира не могат да бъдат използвани за снабдяване на населението с пречистена питейна вода.

Защо?

И двата язовира не разполагат с пречиствателни станции  и нямат изградена връзка с язовир Камчия. При необходимост водата на тези язовири може да се използва единствено за поливни нужди, но не и за питейни.

При първото Ви назначаване за областен управител започна работа по ремонта и изграждането на нова пречиствателна станция „Ясна поляна“. Там имаше доста перипетии, докъде стигна проектът?

Много съм щастлива, че успяхме да осигурим средствата за пречиствателната станция. Всички ангажирани, включително и строителите, се отнасят много отговорно към този проект, който ще осигури водозахранването на цялото Южно Черноморие с качествена вода.

Дейностите се извършват в срок, а колегите от Областна администрация са в постоянен контакт и правят проверки на място, за да сме убедени, че всичко по договора се спазва и изпълнява. Към момента е изпълнена носещата конструкция на помпената станция за пречистени води.

Подготвена е площадката за монтиране на филтрите,  самопромиващите филтри и помпите са поръчани. Подготвя се и трасето за полагане на тръбите на двата тръбопровода – за утаената вода и за пречистените води. Помпите и филтрите са най-важните елементи на това съоръжение. Доставката на филтрите ще бъде в края на септември, а на помпите през октомври.

Ако се движим в срок, до края на януари 2025 година ще открием новоизградената пречиствателна станция.

Миналата година имаше режим на водата заради работата по пречиствателната станция. Има ли подобен риск отново?

Няма да се налага спиране на водата. Дейностите са съобразени така, че да няма неудобство за хората.

Имаше доста коментари за този проект и сроковете, в които трябваше да приключи.

Тези коментари може би идват от един друг факт. Средствата бяха осигурени от служебното правителство на Гълъб Донев и тогава имаше конкретно разписани срокове. Съгласно тези срокове през юни тази година трябваше да се финализира изграждането на новото съоръжение. Стартирането на избор на изпълнител обаче беше забавено с 9 месеца от редовния кабинет. Процедурата започна при идването на сегашното служебно правителство.