Васил Едрев е начело на община Айтос от 2011 год. Той е трети мандат кмет. Преди това Едрев е работил в системата на МВР, оглавявал е и Областната дирекция на МВР в Бургас. Интервю на Gramofona.com с кмета на община Айтос Васил Едрев.
Г-н Едрев, приключи една доста трудна година. Кое беше най-голямото предизвикателство за Вас през 2020?
И в личен и в професионален план, най-голямото предизвикателство през тази година беше, и остава, пандемията и извънредната обстановка. Последствията са за икономиката, търговията, услугите. Извънредното положение се отрази негативно върху здравеопазването, образованието, културата, спорта. Вътрешно отделение на болницата трябваше да се трансформира в ковид отделение. Това създаде напрежение и основателни притеснения за здравето на медицинския персонал. Остава безпокойството от разпространението на вирусната инфекция. Остават и усилията ни за налагане и спазване на противоепидемичните мерки. Училищата работят в електронна среда - там, както и навсякъде, разнопосочни са мненията на учители и родители за дистанционното обучение. Затварянето на детските градини остави много работещи майки вкъщи.
Трябваше да отменим много културни и спортни прояви - фолклорните празници "Славееви нощи", Държавното първенство по спортна акробатика и Националния турнир по свободна борба, които трябваше да се проведат в новата Спортна зала. За първи път от десет години, не се проведе и традиционният мотокрос Гранд при на Републиканското първенство.
В личен план - пренаредих приоритетите си. Всяка сутрин трябва да се чуя с кметовете за обстановката в селата, за хората, които са под карантина, за новопристигналите и т.н. Щабът сега заседава по-рядко, но имаше период, в който заседавахме нон стоп. Държим непрекъсната връзката с болницата, с полицята, с Медицинския център, с РЗИ, с Областния кризисен щаб. Информацията е важна за всяко следващо действие. Събуждам се с новините за новозаразени и излекувани, и с всяка поредна заповед, свързана с извънредната обстановка.
Лично за мен, най-тежки бяха, и остават, новините за положителни тестове. И трудната борба с болестта, която водиха и водят наши съграждани. Загубихме хора. Това е най-тежката и необратима загуба...
Как се отрази коронакризата на работата на администрацията и на живота в общината?
Наложи се да отлагаме тръжни процедури. Да въвеждаме нови правила за безопасност при административното обслужване на гражданите, да въведем ежедневните дезинфекции. Както и да контролираме целия този процес. Благодаря на гражданите, че се отнасят с разбиране. Хората станаха по-търпеливи, осъзнавайки, че всички мерки са свързани с грижата за тяхното здраве.
В същото време, пандемията успя да обедини усилията на граждани, фирми и институции в подкрепа на медиците ни на първа линия. Училища, детски градини, фирми и граждани даряват средства по дарителските сметки на болницата и кризисния щаб. Магазини, производители, търговци се включиха в акции за подпомогане на семейства в трудно положение.
Бяха организирани, и продължават да се организират благотворителни кампании. Спечелихме два проекта за финансиране за борбата с ковид. Бяха раздадени хиляди хранителни пакети на хора, пострадали от здравната криза. Благодаря на всички за помощта и инициативата. Подкрепата за хората в нужда продължава с общински инициативи, правителствени решения и с дейностите на БЧК.
Повлия ли коронакризата на европроектите, по които работите?
Извънредната обстановка не се отрази съществено върху работата ни по проекти. Нито за ден, общинската администрация не е преустановявала работата си по европейски и национални проекти. По време на извънредната обстановка, приключихме един мащабен проект за основен ремонт на уличните и тротоарните настилки в града. Успешно беше изпълнен проектът за основен ремонт на читалището в село Мъглен.
Реализирахме проект за 6 млн. лв, за цялостна подмяна на ВиК мрежата на селата Мъглен и Карагеоргиево, и включването на село Чукарка в деревация Камчия. По време на извънредната обстановка подписахме договор за финансиране на основни ремонти на уличните настилки в други две населени места. Пред одобрение от ДФ "Земеделие" са два общински проекта за ремонт на втората ни спортна зала и за реновиране на още тротоарни настилки и улици в града.
Както е известно, през лятото открихме първата за Айтос Пречиствателна станция за отпадъчни води. Тръгна и партньорският проект на Айтос и Одрин за опазване на околната среда, по Програмата за Трансгранично сътрудничество между България и Турция. Част сме от големия съвместен ВиК проект на няколко общини от областта по ОП "Околна среда" за 459 милиона лева.
Приключи и първият етап на проекта за закриване и рекултивация на градското сметище, на стойност 3 200 000 лв. Реализиран беше проект за реконструкция и рехабилитация на улични настилки в селата Черна могила, Черноград и Тополица, на стойност 620 000 лв. Сега ни предстои старта на нов проект в с. Карагеоргиево. Ще инвестираме 653 хил. лв. за корекция на дерето в селото - един изключително наболял проблем за хората.
По Стратегията на Местна инициативна група - Айтос, Общината спечели проект за обновяване на улични настилки в селата Поляново и Малка поляна, на обща стойност 335 443 лева.
Изпълняваме социални проекти, защото все повече хора се нуждаят от социална подкрепа. Функционира обществена трапезария за социално слаби семейства. Кандидатстваме и печелим финансиране по проекти за озеленяване и възстановяване на зоните за отдих по Националната кампания „За чиста околна среда". Имаме изключително много работа по проекти и още много работа ни предстои.
Имаше ли спокойни месеци през тази година?
Трудно може да се каже, че през 2020 г. е имало и един спокоен ден. Но ако трябва да посоча месеците, в които общинската администрация и лично аз, сме се почувствали удовлетворени - то това са месеците ноември и декември. През ноември спечелихме финансиране на проект за изграждане на нова детска градина в Айтос за 3 млн. лв по Програма на МОН. Този проект ще реши до голяма степен проблема с липсата на места в детските гради и яслите в града.
За реализирането на общински проекти, за които гражданите от дълго време настояват, получихме финансиране за над 2 670 000 лв през декеври. Това стана с постановление на Министерски съвет. Основно, това са три важни проекта. През 2021 г. ще инвестираме 1 310 000 лв за цялостното обновяване на Градската градина - един от символите на град Айтос. 1 350 000 лв ще вложим в ремонта на улични настилки в девет от населените места на общината.
Получихме финансиране и за изграждане на детска площадка в село Карагеоргиево. Така че въпреки трудностите, свързани със здравната криза, изпращаме 2020 г. с голяма доза оптимизъм. Община Айтос остава финансово стабилна, с осигурено финансиране за не малко проекти през новата година.
Как ще структурирате бюджета на общината за 2021, най-вероятно по-голямата част от нея също ще мине под знака на ковид? Ще се наложи ли да се откажете от дългочакани проекти?
Бюджет 2021 е на дневен ред. Категоричен съм, че ще имаме достатъчно средства за мерките и борбата с ковид. И няма да се откажем от дълго чаканите проекти в интерес на гражданите, защото имаме финансов ресурс.
Един от основните приоритети на 2021 г., който ще залегне в бюджета, е подготовката на Плана за интегрирано развитие на община Айтос за периода 2021-2027 година, във връзка с новия програмен период. В момента Община Айтос готви Плана, съобразно новите оперативни програми и проектите, с които ще кандидатстваме за финансиране. В началото на новата година, проектът за План за интегрирано развитие ще бъде представен за одобрение на Общинския съвет. Планираме и средства за съфинансиране на проектите, за които вече имаме осигурено финансиране и ще изпълняваме през 2021 г.
През тази година бяха извършени само неотложните текущи ремонти в детските градини - планираме средства за всички ремонти през 2021 г. Всички общински дейности и сфери ще бъдат достатъчно добре осигурени.
Болницата в Айтос е първата извън Бургас, която започна да лекува ковид пациенти. Тя обаче се намира в сграда на близо 150 години. Предивжда ли се сериозен ремонт или напълно нова сграда за здравното заведение?
Ремонт на ковид отделението беше извършен тази година. Сградата наистина е стара, но е санирана - първият етаж е изцяло за медицинския персонал, болните са настанени на втория етаж. Винаги има какво да се желае, но като цяло, в момента, условията за лечение на ковид са сравнително добри. През последните години направихме възможното и събрахме всички отделения в основната база на болницата. Всички сгради са санирани. Напълно нова сграда за здравно заведение е една добра идея, която обаче не планираме за 2021 г.
Какво си пожелавате за 2021 година?
Здраве, разбира се. Пожелавам здраве и на всички граждани на община Айтос. Вярвам, че 2021 г. ще е по-здрава и по-динамична. Ще съм доволен, ако изпълним инвестиционната програма на Община Айтос, ако стартираме и изпълним проектите, по които работим. А те не са малко. Надявам се, да не ни сполетят природни бедствия и водна криза. Но най-вече ще се радвам, ако здравната криза отмине и се върнем към нормалните условия на живот.