- Г-н Димов, каква година изпраща Пристанище Бургас?
2015-та година беше трудна, но приключва с положителен резултат за бургаското пристанище. Работим в силно конкурентна среда, тъй като на територията на бургаски пристанищен регион оперират седем пристанищни оператора. Положихме доста усилия да бъдем конкурентни и предпочитани като партньор. „Пристанище Бургас” ЕАД е вторият по големина оператор в залива.
На база достигнатото до момента и заявеното от клиентите до края на оставащите дни до Нова година ни дават увереност, че товарооборотът за 2015 г. ще надхвърли 500 000 тона, което означава по-добър резултат от предходната година и бизнес плана на дружеството.
На два пъти през годината дружеството отчете своеобразни върхови постижения в основната си дейност. През месец юли физическия тонаж достигна 64 350 тона товари. Това бе най-доброто месечно постижение за периода, в който държавният оператор осъществява товаро-разтоварна дейност единствено на Терминал „Бургас Изток – 1”. Този рекорд беше подобрен през ноември, когато бяха обработени 71 918 тона товари. Във второто направление в което работим – круизното обслужване на Морска гара Бургас акостираха пет круизни кораба.
- Този круизен сезон не беше особено добър заради усложнената обстановка в черноморския регион. Какви са нагласите за сезон 2016?
В сравнение със сезон 2014 г., когато обслужихме 27 пасажерски кораба и посрещнахме 42500 туристи, цифрите от тази година не са така радващи. Плановете ни бяха разчетени на база заявени 31 посещения на круизни кораби с над 50 000 туристи, но поради продължаващата криза в Крим и завишените такси за преминаване през Босфора повечето от круизните компании анулираха предварително заявените посещения. Въпреки това дестинация Бургас е лидер по обслужени пасажери в регион Черноморски басейн, а и посрещнахме най-големия кораб, плаващ в Черно море – „Емералд Принсес”.
”Пристанище Бургас” ЕАД получи и своето международно признание за направеното в областта на круизните пътувания. През юни бяхме приети за член на най-голямата круизна асоциация в Европа - MedCruise. В нея членуват 76 пристанища по целия средиземноморски регион, включително Черно море, Червено море и Близкия Атлантически океан, както и асоциирани членове, представляващи сдружения пряко ангажирани с крузния бизнес. Пристанище Бургас е първото българско пристанище, което става член на MedCruise. Друг успех за пристанището и за Бургас е, че града и порта бяха одобрени за домакин на Генералната асамблея на MedCruise, която ще се проведе в периода 22-24 септември 2020 г.
С цел стимулиране круизните посещения през настоящата година пристанище Бургас намали таксата за обслужване на пасажери. Също така и другите ангажирани страни, които предоставят услуги - пилотски, маневрени, влекачни, швартови, агентийски и туристически, обединиха усилията си за намаляване на цените на всеки един от участниците в обслужването на круизните кораби.
- Има ли конкретни договорености с компании и можем ли да очакваме нови круизни оператори да стъпят на Морската гара?
Продължаваме да правим индивидуални срещи с представителите на различните круизни компании. Имаме конкретни договорени посещения за 2016 и 2017 г. Сезонът през 2016 г. ще бъде открит още на 6 май, когато на Морска гара ще акостира внушителният „Costa neoRomantica“. Същият кораб ще открие и сезон 2017 г. Портът работи с едни от най-големите круизни оператори като RoyalCaribbean, Princess Cruises, MSC Cruises, Costa Cruises, Carnival CruiseLines др.
Куризният бизнес като всеки друг цели печалба, но на първо място е сигурността на туристите. Ако няма подобрение в обстановката в черноморския регион круизните компании ще се въздържат от посещения по дестинацията. Туризмът е пряко зависим от спокойната обстановка и мира. И преди съм споделял, че според мен е необходимо да бъде обсъдена, разработена и приета цялостна круизна стратегия на България.
- Започна обновяването на Магазия 1. Амбициите и на местната власт са този район да се превърне във втори притегателен център за бургазлии. Кога можем да очакваме цялата Зона за обществен достъп да бъде завършена напълно?
Рехабилитацията на най-старият закрит пристанищен склад „Магазия 1” е проект, който се изпълнява от ДП „Пристанищна инфраструктура”. Стойността на обновяването е 3,8 милиона лева, а реконструкцията и модернизацията цели превръщането и в Морски културен център. Към прилежащата територия на Морския културен центъра са 3-то и 4-то корабни места. Там ще е вторият пасажерски терминал, което ще ни позволи обслужването на два круизни кораба едновременно и ще се поеме каботажното /крайбрежно/ плаване.
Необходимостта от условия за обслужване на крайбрежното плаване бе доказана през настоящата година, когато през Морска гара преминаха 33 000 туристи, които посетиха остров „Св. Анастасия” или предпочетоха морско пътуване в залива. Предвидено е в Морския културен център да има салон за пристигащи и заминаващи пътници със зона за информация. Ще бъде разкрит и изложбен, развлекателен и образователен център, където ще има постоянни и временни изложби, ще могат да се организират различни събития, многофункционална зала, детски център, търговски обети за билети, сувенири, кафе, заведение за хранене.
Очакваме обновената магазия да бъде пусната в експлоатация в първата половина на 2016-та г. Обновяването на „Магазия1” е част от големия проект, по който работим през последните години – Зоната за обществен достъп. Този проект предвид неговата мащабност не е фиксиран и ограничен за изпълнение във времето, а зависи от финансовите възможности на всички, които работят по него – Министерството на транспорта, „Пристанище Бургас” ЕАД, ДП „Пристанищна инфраструктура”, Община Бургас.
Година след като Зоната бе отворена за посещение интересът към нея е голям, което показва, че тя наистина е нужна на жителите и гостите на града.
- Какви са инвестиционните Ви намерения за следващата година?
Инвестициите на територията на държавния оператор се извършват със собствени средства, но най-големият дял е чрез ДП „Пристанищна инфраструктура”, тъй като това е предприятието, което събира по-голямата част от пристанищните такси, след което ги инвестира в подобряване на инфраструктурата. Инвестициите са както за подобряване условията за товаро-разтоварна дейност, така и в Зоната за обществен достъп.
Този курс продължава и през следващата 2016 г., като предстои започнатите вече обекти да бъдат довършени. Предстои да започне изпълнението на проекта за вертикалната планировка от територията на Марината /Яхт клуба/ до бъдещия Морски културен център, между Новият брегови център за управление на корабоплаването и Морска гара. Ще бъде подменена настилката, ще се обособят пешеходните зони, велоалеите, ще се извърши озеленяване. Ще бъдат изградени паркинги за туристическите автобуси и автомобилите.
ДП „Пристанищна инфраструктура” вече обяви обществена поръчка за драгиране до проектните дълбочини на подходите към пристанищните терминали в района. Целта е да се осигури нормалното подхождане и безаварийно маневриране на корабите до корабните места на пристанищата на Бургас. От своя страна „Пристанище Бургас” ЕАД продължава инвестициите в обновяването на пристанищната техника и съоръжения и постигане на висока енергийна ефективност чрез реализиране на мащабен проект за цялостна подмяна на осветлението.