Блиц интервю на Gramofona.com с началника на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“- Бургас, старши комисар Николай Николаев.
Старши комиснар Николаев, лятото започна с екстремни температури и сухо време. Повиши ли се вече рискът от пожари в региона?
Летният сезон започна активно с повишаване на температурата, бързото засушаване и вятърът. Това са предпоставки за повече пожари и на по-голяма площ, за съжаление. От няколко дни започна и жътвената кампания. Вече имаме три пожара, при които са унищожени общо около 150 дка. Единият е предизвикан от гръм, а за другите два предполагаме, че са от незагасена цигара, защото са близо до пътя.
Колко често успявате да установите причините при тези пожари?
По време на жътвената кампания много често установяваме причината за пожара. Обикновено е свързана с дейността по самата кампанията. Или е на пътя, или е в следствие на движещ се автомобил, или от самия процес по време на прибиране на реколтата. За съжаление в 90% от случаите, причината за пожара е човешка намеса. Най-често става въпрос за невнимание или небрежност.
При засушаването има и друг проблем. Ако оставите автомобила си върху сухи треви до някой плаж, нагорещеният двигател може да предизвика запалване, а това води и до нанасянето на материални щети. Покрай къмпингуването и паленето на барбекюта също често стават пожари, защото се оставят без надзор или не се загасят добре въглените, а после вятърът възобновява огъня.
В последните години сме свидетели на сериозни пожари в района на Банево. Предвиждате ли превантивни мерки, които да ограничат подобни инциденти?
Направихме анализ на миналия сезон и точките, на които възникват пожари. Една от тях е именно в северната част на община Бургас – района на Банево, Рудник, Изворище. На второ място е районът на Средец, а на трето място е в община Камено – Трояново и Русокастро. Там правим в момента кампания заедно със служители на полицията и пожарната. Провеждаме срещи с кметовете, арендаторите и животновъдите, за да бъдат предупредени.
Препоръчали сме и заораване около населените места. Така, ако възникне пожар близо да населеното място, огънят да не може да навлезе в него. В тези точки ще има и заилено присъствие на полиция и пожарна. В най-горещите дни ще имаме изнесен екип на пожарната в района на Рудник и Изворище. В часовете от 11 до 17 там ще има дежурство на противопожарен автомобил, за да може да реагира веднага.
65 единици пожарна и спасителна техника имаме на дежурство в Област Бургас. Екипите са по-малко на брой, но сме създали организация, за да не се усеща недостиг. В Бургас например екипите са пет. В момента, в който излязат на адрес три, веднага се вика още един екип. Така сме направили организацията, че хората да могат да реагират и в рамките на 40 минути в работно време и до 1 час в извънработно време да съберем екипи. Миналата година ни се случи от пожарната в Бургас да излязат повече от 11 екипа за един ден.
Т.е. огнеброците в Бургаско не излизат в отпуска през лятото, така ли?
Излизат, но са в готовност за прекратяване на отпуската, така както се случи миналата година когато беше обявено бедствено положение в Средец и Царево. В цялата област имаме общо 400 човека. През юли и август ще имаме командировани пожарникари в Несебър, а до края на годината се очаква да бъде увеличен щатът и да се назначат и нови служители.