Инж. Петър Кънев е бивш депутат от Бургаския многомандатен избирателен район. Бил е председател и член на икономическата комисия в няколко поредни парламента. В последните години той е водач на бургаската листа на БСП, очакванията са отново той да е начело за предстоящия парламентарен вот. Интервю на Gramofona.com
Каква кампания очаквате?
Хората са безкрайно уморени. Ако трябва да сме честни ние, политическите лица, също сме уморени. Хората ненавиждат агресията и оплюването, а умората им е много голяма. Мисля, че като изключим някои нови политически субекти, каквито са „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“, старите партии няма да тръгнат да агресират, защото това не води до нищо добро.
От друга страна има и един много сложен фактор, който влияе на кампанията – това е войната в Украйна. Там въобще не е ясно, как ще се развият нещата в рамките на следващите месец до изборите.
А дали този път ще има правителство?
Честно да ви кажа, на този въпрос вече за пети път отговарям. Много се надявам да има, но както виждате четири пъти не познах.
Каква е вероятността да се сформира правителство на малцинството?
Може. Може и експертен кабинет, може и техническо правителство. Може да е правителство тип Беров или тип Попов.
Възможна ли е широка коалиция, която да обедни дори и политически антагонисти? Виждаме, че в момента не може да се намери общ език между партиите?
Ами вижте, „Продължаваме промяната“ са създадени като антипод на ГЕРБ. Виждате, че всички социологии дават на ГЕРБ първо-второ място. Т.е. без ГЕРБ като фактор в следващия парламент трудно ще се тръгне. Не мога да си представя при приближаващите парламентарни избори „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, които бяха антипод на ГЕРБ и това управление, да се прегърнат и да се целунат.
Защото пак тяснопартийните интереси за приближаващите местни избори играят много силно. Тук ще е изключително важна ролята на БСП, на по-малките структури, на ДПС. Всички агенции дават, че Стефан Янев и „Български възход“ имат шанс да влязат. Прочетох, че ролята на малките парламентарни групи се увеличава. Дай бог, да има правителство. Нетърпението вече е много голямо.
Имаме един пълен блокаж на общинските структури, имам предвид на местната администрации. С един от местните кметове си говорихме – пълен блокаж е в бюджетите им. Започнати проекти не могат да се довършат, държавната администрация е в полустресово състояние.
Сами разбирате, че ако на всеки няколко месеца ти идва нов министър, нов политически кабинет, нови началници, няма как да искаш от тия хора инициативност и мотивация. Всички до един казват – крайно време е, трябва да имаме правителство, но ще трябва да изчакаме още два месеца.
Колко време смятате, че може да продължи да функционира държавата по този начин?
Вижте, държава не може да фалира. Такова чудо няма. Агонията може да продължи още.
Ваши колеги прогнозираха, че бюджет можем да имаме най-рано през септември. Ще изгубим ли годината?
Ами не е сигурно. Ако април месец имаме парламент, нищо не пречи служебният кабинет, преди излъчването на редовно правителство, да внесе бюджет.
Служебното правителство веднъж вече отказа.
Ами ние се опитахме да ги задължим, но се оказа, че по Конституция парламентът не може да задължи правителството. Но е въпрос на разговори, трябва да се търси консенсус в много области. Тая битка - от една страна красивите, умните, интелигентните и от друга страна старите парти, от трета страна президента, от четвърта страна хората, които отричат всичко… В един момент просто трябва да намерим някакво решение.
Стана ясно, че се отдалечихме от датата 1 януари 2024 за влизане в еврозоната. Какъв сигнал е това?
Сигнал към ЕС, че сме в много голяма криза. По-рано от 2026 година аз не виждам никакъв начин да пристъпим нататък. Първо, еврото е точно един от симптомите за липсата на национално единение. Над 60% от хората не желаят еврото. Освен това и до момента нямаме пълен анализ на БНБ какъв е балансът на интереси. Т.е. какви са плюсовете и какви са минусите.
Защо държави с много силни икономики като Дания, Полша, Чехия, не бързат да приемат еврото? Защо една Румъния, която аз си спомням, че преди да влезем в Европейския съюз ние бяхме много по-напред, а сега Румъния е във всичко пред нас? Самата Румъния обаче е казала, че не е готова за еврозоната и са си дали срок 2035 година. Полша въобще тая тема не я отваря, Чехия не я отваря. Т.е. много внимателен анализ трябва да се направи доколко нашата икономика е подготвена. Определено тя не е подготвена в момента.
Инфлацията ли е големият проблем?
Инфлацията е сериозен проблем, защото по маастрихстките критерии не трябва да бъдем максимум с 1,5% по-висока инфлация от средната в еврозоната. Ние сме много над това. Всъщност Хърватия също не отговаря на този показател, но влезе в еврозоната.
Каква оценка давате на 48-ия парламент?
Парламент, който работи на много високи обороти. За съжаление обаче по доста теми имаше разправии. Изгубихме ценно време.