Гримьорът Илияна Маркина дава някои практични съвети за вашата Хелоуин визия.

От няколко години Хелоуин навлезе и в нашия живот. Освен характерните костюми, най-веселата част е разбира е нестандартният грим. Какво е характерно за стилистиката на този ден?

Днес Хелоуин е вторият най-честван празник на Запад, след Коледа. При нас настроенията са противоречиви, но определено навлиза с пълна сила. Хелоуин носи своето очарование. Нека бъдем креативни и преди всичко да се забавляваме на този ден.

Краят на октомври е и краят на лятото. През този период мракът все повече ще измества светлината. Дните ще стават все по-къси и студени. От древни времена това усещане е будело страх в душите на хората от необяснимото. Страх от сенките, дебнещи в мрака. Хелоуин е наследник на древния келтски фестивал „Самхейн“ или „Сауин“. Нощта срещу 1 ноември е била и Нова година за келтите. Магическият момент, в който се осъществявал преходът от лято към зима, аналогия с цикличността на живота и смъртта. Тъмните часове ставали все по-дълги и черните сили взимали превес над живота на Земята. Започвал сезонът на магиите за келтите. За да се предпазят от тези сили хората носили маски на лицата си. Оставяли храна и вино пред домовете си. Считало се, че по този начин омилостивяват тези духове и няма да бъдат замъкнати в Подземния свят от тях.

Когато Християнството се установява като водеща религия в Западния свят, „Самхейн“ се превръща в ден на Вси Светии. По-късно приема името Хелоуин – от англ. Halloween – All Hawlows Eve.

На този ден сега млади хора се обличат в костюми на различни същества, митични герои, животни, известни личности. Така предрешени ходят по домовете на хората и събират храна с думите „Номер или лакомство“. Едни от най-популярните символи на този празник са тиквите фенери. Те се палят за да държат злото далеч от домовете на хората. Други символи са черните котки, вещиците, паяците, огъня, прилепи, скелети. Цветовете на Хелоуин са оранжевото – символ на есента, черното – символ на тъмните сили или лилаво – символ на вещерството и магията.

Задължително ли е гримът да бъде в тъмната гама, или дамите могат да си позволят и малко блясък?

Гримът допълва визията на Хелоуин. Преобладават типичните за празника цветове като черно, лилаво, зелено, но имаме и оранжево, червено. Всъщност може да експериментирате с всички цветове. Няма ограничения. Ако сте вещица, вампир или скелет определено ще ви трябват цветове в тъмната гама, но ако решите да сте русалка или еднорог имате нужда от ярки цветове и блясък.

Всичко зависи от въображението ви.

А защо само дамите – а защо не и господата. Как те могат да се гримират?

Гримът по принцип не е привилегия само на жените. В древността мъжете с положение в обществото са носили грим. В ежедневието гримът е нужен за да коригира несъвършенства и проблеми. Когато говорим за грим на този празник трябва да сме наясно, че той не е свързан с ежедневието. Отнася се към карнавалния, сценичен грим. Подходящ е за всеки, независимо жена или мъж. Ние създаваме определен образ, в който да се въплътим. Жените искат да са красиви, докато мъжете се ориентират към образите на Жокера, Дракула, Зомби, Скелет, Пират, харесват рани по тялото, ножове в плътта.

Как да запазим ефекта на грима за Хелоуин през цялата вечер?

Преди да пристъпите към поставянето на грима е добре да почистите да почистите кожата си. Мицеларната вода е перфектна за тази цел. Хубаво е да нанесете добра основа за грим или хидратиращ крем. Нанесете сенките на слоеве, така ще издържат повече. Но първо подгответе клепачите си с основа за сенки или коректор. Така пигментът ще се задържи. Червилото ще е по-издръжливо на устните, ако преди това ги запълните с молив.

Нанесете фиксиращи продукти върху грима – пудра, фиксатор. Фиксаторът не се впръсква директно, а по-отдалеч. Трябва да образува мъгла около лицето, след което обдухайте с ветрило или вентилатор.

Желателно е да заложите на водоустойчиви продукти.

Когато избираме визията си тази вечер на кое трябва да се спрем първо – на грима или на тоалета?

Първо трябва да сте наясно в какъв образ искате да се въплътите. След това идва ред на костюма, аксесоарите, а гримът се съобразява с тях.

Не на последно място – плавно преминаваме от есен в зима. Бихте ли дали няколко съвета за това как да поддържаме кожата си и какъв грим би бил подходящ?

В ежедневието гримът трябва да подчертава силните ни страни и да прикрива несъвършенствата, които ни притесняват. Привърженик съм на натуралния грим, който ни освежава. Добре подбирайте тоновете на фон дьо тена и не го нанасяйте на слоеве, а леко и винаги върху добре почистено лице. Добрата основа е задължителна. Избягвайте светлите тонове, изберете по-топли. Задължително го фиксирайте с пудра. Спирала, руж, червило са задължителни. Хайлайтър на върха на бузите никога не излишен, но не прекалявайте.

Посетете козметик. През този период е добре да помислим как да подхраним кожата си след лятото. На пазара има различни продукти, а консултацията с медицински специалист не е излишна. Не правете компромис със защитата от слънцето дори през зимата!

Снимка : Павлина Иванова