Кою Гроздев е учител в Средно училище „Никола Й Вапцаров“- Айтос. 38-годишният педагог, който е родом от Карнобат, обучава седмокласниците по български език и литература. Младият Гроздев преподава от една година и е безкрайно благодарен на ръководството на училището, че са му дали шанс да се развива в уважаваната векове наред професия. Чувства ли се будител и какво му дават децата? Интервю на Грамофона нюз

Чувстваш ли се будител ?

По един будител се крие във всеки един от нас. Човек се ражда според времето, в което живее. Човек, който не стои със затворени очи, отворен е към промените и е с ясно съзнание какво трябва да се направи и как да се живее. Будител може да бъде съседът ти, будители са учениците, които карат учителите да "си сверят часовниците" с постоянно променящия се свят.

Само на празници ли трябва да споменаваме имената на хората от портретите в училищата и библиотеките?

Не просто още един почивен ден в календара, не просто повод за спомняне и признателност, за споменаване на забравени и не чак толкова имена от историята е 1-ви ноември.

Той е повод за благородна радост и искрена благодарност към всички, които не само в миналото, но и в наше време вдъхновяват с личния си пример и ентусиазират околните със своята любов и стремеж към знанието, духовната будност, словото.

Будни ли са днешните ученици?

Макар да свързваме будителството със събуждане, днешните деца, смело можем да кажем, че са будни, търсещи и вдъхновени. Затова мисията на съвременните будители е не да събуждат, а по-скоро да напътстват децата, да задават посоката на усилията им и да ги подкрепят морално и емоционално в тяхното израстване като добри и осъзнати хора.

Какво ти дава работата с децата и на какво те учат те?

Съвременните деца носят силен заряд и стремеж към технологиите и иновациите. Те ги увличат и вдъхновяват все повече и повече, и така се завърта една безкрайна спирала. Основното предизвикателство пред българския учител е да върви рамо до рамо с учениците и технологиите, вместо да ги догонва. Понастоящем ученикът е този, който приема просветителската функция по отношение на технологиите.

Учителите трябва  да обърнат тази пирамида и да възвърнат функциите си на просветители и в тази област. Освен това, учители, ученици и технологии не бива да се възприемат като противници. Напротив – синхронът между нас би донесъл само позитиви и тогава няма да има нужда да защитаваме мисията си на будители. Тя ще бъде естествено подкрепена от този баланс.

Защо избра да бъдеш учител?

Безспорно училището е източник на знания, но и на морал и ценности. Ролята на учителя далеч не се изчерпва с преподаването на поредния урок. Значителен е приносът му като пример и модел на поведение, като авторитетна фигура. Защото съвременните деца изискват ние, учителите, да сме гъвкави в подхода си към тях и да се усъвършенстваме постоянно, както за да ги образоваме, така и за да ги възпитаваме. А образованието и възпитанието са двете страни на една и съща монета – те са неотделими!