На 14 февруари, по повод Деня на влюбените, в ГЧЕ "Васил Левски" в Бургас ще се проведе здравно-информационна кампания, посветена на превенцията на полово предавани болести. Инициативата е организирана от Община Бургас и Сдружение "Младите лекари", като в нея ще участват млади лекари и студенти от Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Д-р Доротея Дралчева, член на Управителния съвет на Сдружение "Младите лекари", е общопрактикуващ лекар в Бургас с интереси в областта на превенцията и здравното образование. В работата си съчетава конвенционалната медицина с интегративни подходи и активно участва в инициативи, насочени към повишаване на здравната култура сред младите хора. Тя е едно от основните лица в кампания тази година. 

Какво Ви мотивира да се включите в тази кампания за превенция на полово предавани болести сред учениците?

Здравейте! Кампанията за превенция на полово предаваните болести се провежда за трета поредна година с участието на Сдружение „ Младите лекари“, като именно тя се оказа нашата първа такава.  С голямо удоволствие и вдъхновение се включвам в нея, тъй като виждам огромен смисъл в общуването с млатите хора, към които все повече трябва да се обръщаме, когато целим превенция и постигане на здравословен и качествен живот. Освен информирането на учениците относно полово предаваните заболявания, ние се стараем да ги насърчим да водят одухотворен и емоционално богат начин на живот, такъв, че да имат осъзнат избор в това да подбират интимните си връзки.

Какви са основните послания, които искате да предадете на младите хора по време на кампанията?

Основните послания, които искаме да отправим към учениците, е да не се страхуват да споделят и да питат по темите „ табу“ . Ние – техните лекари, сме винаги отворени към диалог и към това да им помагаме в трудни ситуации. Искаме учениците да знаят в какъв момент, къде и как могат да се обърнат към нас и да споделят притесненията си. Желаем да стигнем до изграждане на взаимно  доверие . Всяко полово предавано заболяване е лечимо, когато навреме започне подходяща терапия. Освен превенция, това е начин да се избегнат и възможните критични и животопроменящи  усложнения от  тези полово предавани  инфекции.

Какви са най-честите заблуди сред тийнейджърите относно полово предаваните болести и как планирате да ги адресирате?

Истината е,че съвременните млади хора са доста добре информирани, относно полово предаваните заболявания. Ние провеждаме лекциите си до голяма степен и във формата на дискусия, от което става ясно, че учениците не се срещат за пръв път с тези теми. Победа за обществото ни като цяло е, че тези „теми табу“ все по-свободно могат да се дискутират и това се извършва регулярно в бургаските училища. Заблуди почти не се откриват, по-скоро разчупваме ледовете в споделяне на притеснения относно собственото полово здраве на тийнейджърите.

Каква роля играе образованието в училище за превенцията на тези заболявания и как могат родителите да подкрепят този процес?

Ролята на образованието в училище за превенцията на полово предаваните заболявания е основна. Учителите стоят много близо до своите ученици и доверието следва да бъде крепко.  В отбор с обучен специализиран екип по полово предавани заболявания, в училище могат да се изградят здравословни навици у подрастващите. Следва и родителите да се включат с грижа и липса на притеснение в обсъждането на тези интимни въпроси. Вярвам, че сме на прав път.

Какви са най-големите предизвикателства, с които се сблъсквате при провеждането на такива кампании, и как ги преодолявате? 

Предизвикателствата се крият в това на достъпен език да преминем през тази деликатна тема, без да предизвикаме страхове за водене на полов живот у младите хора. Целта ни е да отправим послание към тях, че е чудесно да изразяват любовта си по интимен начин  качествено и осъзнато . Когато има правилна хигиена при полов контакт и когато се избягва честата смяна на интимни партньори, рисковете са много лесно преодолими.

Каква е Вашата препоръка към младите хора относно грижата за тяхното сексуално здраве?

Мога да споделя послание от нашата лекция . То гласи:

„Отнасяйте се отговорно към себе си и околните. Не рискувайте живота си заради бърз, мимолетен секс! Ползвайте презервативите, недейте просто да си ги носите в джоба!“

Сдружение "Младите лекари" активно организира кампании, насочени към здравното образование и превенцията на различни заболявания в Бургас и региона. Сред тях са инициативи, свързани със сексуалното здраве, кръводаряването и превенцията на хронични заболявания. Чрез тези събития младите лекари допринасят за изграждането на здравна култура сред подрастващите, насърчавайки отговорно отношение към личното и общественото здраве.