Както Gramofona.com вече съобщи, в бургаския комплекс „Изгрев“ беше намерено тракийско ямно светилище от 5-4 век пр. Хр. Откриването му стана възможно, след като журналист е видял амфори на строителен обект между блокове 189 и 190 и е информирал полицията. Спасителните археологически разкопки на мястото са започнали на 26 май. Открити са множество фрагменти от керамични съдове – купички, паници и амфори. Подробности за археологическото откритие разказа директорът на Регионалния исторически музей в града Милен Николов.

Г-н Николов, какво е значението на тази находка и има ли други подобни открития на територията на града?

В Бургас има най-малко девет археологически обекта, които са от неолита, тоест от 6-ото хилядолетие преди Христа, също от халколита (5-4 век пр. Хр.), имаме открито и потънало рибарско селище от ранната бронзова епоха (3 в. пр. Хр.), от тракийската епоха са намерени много паметници. Така че това не е единственият обект на територията на Бургас, който доказва, че на тази територия е имало древни култури.

Ценното тук е, че на самата територия на комплекс „Изгрев“ ние вече попадаме на истински археологически обект и детайлизираме хронологията. Тук имаме керамика още от края на 6-5-4 век пр. Хр., която е изключително тракийска. Има и гръцки съдове, но обектът е на траките – не е гръцки, не е римски.

Това най-старият археологически обект в Бургас ли е?

Един от най-старите, защото има и други праисторически култури. Например на няколкостотин метра от тук има една унищожена могила, датираща от късния неолит – от 6 век пр. Хр. Тоест това не е най-ранният археологически обект, открит в Бургас, но е единственият засега, който познаваме в тази част на града и който е свързан с траките.

А дали под съседните нови кооперации не е имало също такива ценни археологически находки?

Имало е, но те са били унищожени. Просто не сме били сигнализирани.

Строителите на обекта не са ли длъжни да ви уведомят, ако попаднат на такива находки?

По принцип да, но не всички го правят. В случая строителните дейности са спрени, след като е информирана полицията.

Някакви санкции предвиждат ли се за строителната фирма при неуведомяване за наличие на ценни археологически обекти?

О, не. Вижте, тук е имало турски керемиди, много съвременни материали и самите работници не са се ориентирали за какво става въпрос. Хубаво е, че е била вашата колежка, която да види сред тези материали и амфорите.

Искате да кажете, че самите строители не могат да разпознаят стара от нова керамика?

Много е трудно, защото няма архитектура. Когато има зидове, тогава това нещо вече няма как да го скриеш, то се вижда. В случая има пръст и в нея изкопани ями. При строителството на съседните блокове със сигурност те са ги засекли, но не съм информиран.

Тази находка доказва ли, че тук е имало тракийско селище?

Със сигурност е имало. Най-голямото тракийско селище на територията на Бургас очевидно е тук. Тези ями са направени от хора, които са живели в близката околност. И те са направили това светилище на тяхното селище.

За колко древни цивилизации имате информация, че са се срещали на територията на Бургас?

Имаме обекти от праисторическите култури от неолита, халколита и от ранната бронзова епоха. Имаме керамика от ранната желязна епоха, от ранните траки. Срещат се тракийски обекти от 5-4 век пр. Хр., като този обект, на Акве Калиде, където са регистрирани всички исторически епохи, на връх „Шилото“ край жк „Меден рудник“ имаме находки, покрай солниците също са откривани единични находки. В сладките кладенци на бившата фабрика „Яна Лъскова“ е имало много голям обект, но там тотално вече всичко е заминало. От римската епоха в центъра на Бургас има некропол от 4 век. На полуостров Форос в квартал „Крайморие“ се намират римските вили, които ги разкопавахме няколко години, там се намира и ранновизантийска крепост. Римски светилища има край село Твърдица. При рибното пристанище има много мощно средновековно селище, което е под вода. В квартал Ветрен има още едно праисторическо селище. Чисто археологически спокойно можем да кажем, че на територията на Бургас още от праисторията има силно човешко присъствие, много селища.

Това ли е последният пирон в теорията, че Бургас е град с нова история?

Тук е имало живот още от най-дълбока древност. Но се създава малко изкуствен проблем. Когато се говори за Бургас като град, предполага се, че това е споменато за първи път през 1271 г. в един дарителски акт на Патриаршията в Константинопол, където е посочен Пиргос. След това в края на 13 век се споменава за Кулата, която мислим, че е на мястото на съвременния Бургас. През 16 век Бургас се появява в историческите извори с това име.

Планирате ли да разучавате и терена, който е в съседство на тракийската находка в „Изгрев“?

Теренът е вече под наблюдение. При всякакви изкопни работи всеки един строител трябва да уведоми музея, да сключим договор за археологическо наблюдение. Отцепили сме една зона с инспекторите от Министерството на културата, която вече е под защита.

А какво ще се случи с този терен на тракийското светилище, строителството ще продължи ли?

Разбира се, че ще продължи. Но ние трябва първо да си свършим работата. Когато няма архитектурни паметници, нещо, което да се пази, няма пречки да се строи. Ние викаме комисия и тя решава дали обектът да се освободи или не.

Какво ще се случи с намерените артефакти?

Те постъпват при нас в Регионалния исторически музей в Бургас. Предметите ще бъдат почистени. Тези съдове, които могат да се възстановят, ще бъдат слепени.