Михаил Вълов е председател на дружество „Тракия“, член е и на Върховния комитет на тракийските дружества в България. По професия е учител, в момента е кандидат за народен представител от бургаската листа на „БСП за България“. Интервю на Gramofona.com
1. Г-н Вълов, темата за тракийските бежанци като че ли стои в страни от дневния ред на страната ни в момента. Според Вас, актуален ли е все още тракийският въпрос?
Актуален е все още. Докато съществуват потомците на тракийските българи-бежанци, и Ангорският договор, независимо от конюктурните български правителства, раболепно кланящи се на кого ли не, ратифицираният от българското правителство и подписан от Турция договор има юридическа давност.
2. Има ли вероятност Турция да изплати дължимите обезщетения на наследниците на тракийските бежанци?
Попитайте Симеон Радев, от небитието, подписал като пълномощен министър Ангорският договор, въпреки несъгласието на опозицията в парламента и издадената му присъда от ВТРО за тази ратификация.
3. Какво трябва да направи държавата, за да защити правата на тракийските бежанци?
Тракийските бежанци "заминаха" в отвъдното, останаха потомците - синове, дъщери и внуци! С надеждата, че има българска държава, конституционно право е да защитава техните права и интереси! Меко казано укоримо е бездействието на българския парламент от 1926 г. досега. На кого разрешиха двойното гражданство при наличието на над 350 хиляди български бежанци, прогонени чрез убийства, с огън и меч, през периода 1913 - 1939-40 г.?! От Източна Тракия, Западна Тракия /Беломорска/, Мала Азия. Кому изплащат пенсии, когато имоти за над 10 милиарда долара не са в притежание на собствениците им - тракийските бежанци?!
4. Трябва ли да поискаме гоненията през 1913 г. да бъдат признати за геноцид спрямо българите от Тракия?
Светът призна геноцида над арменския народ през 1915 г.,а българският от 1913 г. - българският парламент не го призна! Срамен факт, който ще тегне над „народните избраници“. Запомнете техните имена и съдете за техния морал. По делата ще ги познаете, а не по словата им.
5. Изучава ли се достатъчно проблемът с тракийските бежанци и намерил ли е своето място в учебниците по история?
Естествено е този процес да започне Министерството на образованието. Проблемът на досегашните управляващи е назначаването на „хранени“ хора на отговорни държавни постове. Липсата на професионализъм и родолюбие е пагубна за България. Кой от младежите е чувал или прочел за „Бежанския въпрос“?! Кои от младото поколение познават трагедията, тежката орис на бежанците?! А те са българи. И потърсиха спасение при брата, сестрата… пагубно е отричането от родното, а няма нищо по-свято от родината, от България!
Добре казано-"Светът призна геноцида над арменския народ през 1915 г.,а българският от 1913 г.,българския парламент не го призна!Срамен факт,който ще тегне над"народните избраници".Запомнете техните имена и съдете за техния морал..."Tочно,на място...Много силно!
"Светът призна геноцида над арменския народ през 1915 г.,а българският от 1913 г. - българският парламент не го призна! Срамен факт, който ще тегне над „народните избраници“. Запомнете техните имена и съдете за техния морал..........................." Gospodin Valkov absolutno sam saglasen s vas. Svetat priznava armenskiat genocide no I toi ne e priznat ot bulgarskiat parlament.