Мелина-Елина Бондокова е един много цветен човек. Тя е автор на анимации и илюстрации, фотограф и художник. Носител е на много и различни награди. От няколко години работи в творчески тандем със своята половинка в живота Борислав като създават свое си Анимационно студио „Павилион“. Автори са и на две прекрасни деца. С Мелина-Елина разговаряме за нелекия път на твореца.
Здравейте, Мелина-Елина! Отскоро можем да ви видим в различно амплоа - това на преподавател в Центъра за млади таланти в Бургас. Какво Ви дава общуването с младите хора и как изглежда новото поколение аниматори?
Привет! Новото ми амплоа не ми е чуждо и друг път съм работила с деца, но сега по-различното е, че ще е за дълго време, може би години. Никой не знае (усмихва се)… За младите аниматори ще кажа, че бях щастливо изненадана. Оказаха се прекрасни художници и много общителни и отворени за комуникация деца. Мисля, че ще се сработим доста бързо! Очаквайте изненади от нас!
https://www.facebook.com/pavilioncreative/videos/1091323641073583/
Ако можете да обобщите най-важното във вашата професия в кратък филм как би изглеждал той?
Изключително еднообразен, дълъг - няма как да се съкрати, но много шарен. Всеки проект е различен, но изисква една и съща концентрация и време. Така, че колкото и да ни е шарено и динамично - в един момент зацикляш. Трябва да се погрижиш за идеите си и да намериш начин да презаредиш с нови емоции.
Несъмнено кризата с COVID-19 се отрази може би най-зле на хората на изкуството. Какъв беше този период за вас, в професионален, а и в личен план?
Да, така е - за хората, които имат нужда от сцена, а публиката е близо до тях. Нашата публика вижда резултата на нашите усилия в завършен вид. Тя не е съпричастна към процеса, както е примерно с актьорите и певците. При нас, освен на нервната система, на друго не се отрази толкова остро.
Да, доста проекти отпаднаха, тъй като работата ни е свързана с реклама и клиентите ни са големи фирми и дружества, които претърпяха доста промени с рестрикциите покрай пандемията, но...Не, не мога да се оплача. Преоткрихме земеделието и фитнес-лопатата, децата щуряха свободно на двора и по гори и полянки. Станахме по – близки с приятелите си и по- далечни с познатите.
Не само при нас, много хора имаха нужда от един такъв рестарт. Причината, по която се наложи е ужасен. Дано да се научим да си даваме време за преоценка, без да ни го налагат такива обстоятелства.
А какво е търсенето и реализацията на аниматорите и илюстраторите в настоящия момент? Кои са най-големите трудности и предизвикателства, с които се срещате ?
Анимацията и илюстрацията имат широко разпространение в ежедневието ни. От рекламни стикери и дъвки, до касови филми и продукции.
Ние основно се занимаваме с анимаци, фотография и илюстрации в реклама и книги. Имаме доста голямо портфолио от реализирани проекти. Едно от основните ни предизвикателства е индивидуалният подход към всеки проект, да го реализираш така, че да работи в полза на продукта, да насочиш търсената група в правилната посока. Така че ти, клиентът и потребителят да сте доволни от свършената от теб работа.
От къде черпите вдъхновението си и как успявате да го задържите?
Не ни е нужно да го търсим дълго, всеи нов проект е вдъхновяващ, като всяко ново начало. Искаш да го видиш завършен и реализиран, по най-добрия начин.
Какво бихте казали на хората, които са избрали тази професия и тепърва си проправят път в нея?
Да се заредят с адски много търпение и да не чакат музата, а да сядат да работят. Защото опитът и рутината са нещото, което прави един човек професионалист. Успех!