Персоналният треньор Димо Бенев дава няколко практични съвета как да избегнем преяждането по време на празниците и как да влезем отново във форма след тях.
Коледно-новогодишните празници сме склонни да превръщаме в състезание по преяждане и препиване. Как да избегнем този ефект и в същото време да се радваме пълноценно на светлите празници?
На първо място най-важно е важно да уточним, че т.нар. празници са реално два-три дни, които биха могли да станат с още два-три дни повече в случай, че решим да отпразнуваме имения ден на някой близък. Според мен всичко останало е оправдание за безконтролно преяждане и мързелуване. Ако в празничните дни седнем спокойно на масата и си хапнем човешки от всичко, което ни се яде, но все пак внимаваме с количествата, всичко ще бъде наред.
На хората, които знаят че са склонни към прекаляване, когато имат пред себе си вкусна храна, ще препоръчам един празничен трик, който практикувам редовно и в ежедневието си от години. Когато знаете, че ви предстои богата празнична вечеря, постарайте се през целия ден преди това да се храните леко. Спестете си всички възможни калории през деня. Дори ако трябва останете леко гладни. Също така бъдете възможно най-активни по отношение на извършване на физически дейности. Потренирайте по някакъв начин. Направете си една дълга разходка. Свършете някаква по-тежка физическа работа. Всичко това работи във ваша полза, защото ще превърне храната, която ще поемете по-късно в нужно гориво за тялото.
Когато дойде вечерята – насладете й се спокойно и без угризения. Обилното хранене в случая няма да бъде заливане с излишни калории в края на деня, а по-скоро съвсем закономерна по-голяма хранителна порция, задоволяваща дневните нужди. Ако не нарушим калорийния баланс, който е необходим за нашето тяло, можем дори да изчистим телесни мазнини в този период, въпреки че сме били „равноправни“ на трапезата!
Има ли някои групи храни, които не бива да смесваме? А комбинации, които категорично трябва да избягваме?
Ако имаме здрав стомах и нормално работеща храносмилателна система, спокойно можем да смесваме повечето храни. Ясно е, че на празничните трапези ще има от всичко. Разбира се, много важно е хората да се хранят така, че да не навредят на организма си. Ако знаем, че определена храна или комбинация от храни не ни се отразява добре, е добре да я избягваме, а не да я консумираме, защото е празник и така трябва, другите го правят и т.н. На първо място най-важното нещо според мен е да сме здрави и да се чувстваме добре по време на празниците. А това изключва консумацията на храни и напитки, които биха увредили личното ни здраве.
Вярна ли е максимата, че всичко в умерени количества е здравословно?
Не бих казал, че всичко в умерени количества е здравословно. Има храни и напитки, които дори в минимални количества са изключително вредни и изобщо не би трябвало да присъстват на масата на човек, който има възможност да подбира храната си. Такива храни например са хидрогенираните мазнини. Съдържат се в повечето готови, пакетирани храни на пазара и най-вече в сладките изкушения. Добре е да четете внимателно етикетите, за да проверите за съдържанието им. Разбира се, консумирането им в минимално количество няма да ни убие. Това обаче е всичко друго, но не и здравословно.
Същото се отнася и за твърдия алкохол. Приятно е да се консумира. Отпуска. Развеселява, но сам по себе си изобщо не е здравословен, а точно обратното – отрова за организма.
Древният учен Парацелз е казал „Дозата прави отровата.“ Това е много вярно твърдение, но със следното допълнение – ако знаем добре, че някоя храна или напитка е отрова за организма е най-добре изобщо да не я консумираме или да потърсим нейна здравословна алтернатива. В случая – спокойно можем да заменим хидрогенираните мазнини (и продуктите, които ги съдържат като маргарина) с обикновено краве масло. Ракията, водката, уискито можем да заместим с чаша хубаво вино. По този начин не само няма да навредим на тялото си, ами ще му дадем още полезни вещества заедно с насладата за сетивата. Разбира се, това са храни и напитки, за които е много важно да са в умерени количества.
Ако все пак не успеем да устоим на изкушенията, как по-бързо да влезем във форма?
Най-добрият начин да влезем във форма е изобщо да не излизаме от нея. Ако наистина сме били в кондиция, няма как дори няколко дни пълна почивка и безконтролно хранене да я развалят. Според мен ключът е в баланса. Празниците не изключват това да бъдем активни – дори напротив. Повечето хора са много по-свободни в този период. Свободата може да се използва за начало на спортни занимания, прекарване на време в игра с децата (домашните любимци), разходка сред природата (града), домашни тренировки.
Много е важно, ако се чувстваме излезли от форма „заради празниците“ , да не се втурваме през глава да тренираме на „живот и смърт“ от 2-ри януари. Не е правилно, ако изобщо не сме тренирали да започнем ударно с прекалено чести и твърде натоварващи тренировки. Няма как скоростно да се навакса едно тотално отпускане. Единственото, което можем да „постигнем“ чрез такъв подход е да се преуморим, да получим травма и да се откажем от спорта до…след другите празници.
Най-добрият вариант за следпразнично влизане във форма е да се допитаме до дипломиран и опитен специалист, който да оцени физическото ни състояние, да ни изготви индивидуален хранителен и тренировъчен план за действие и да бъде до нас, докато го изпълняваме. Не бива да се търсят бързи резултати, а по-скоро устойчиво развитие и придобиване на постоянни тренировъчни и хранителни навици.
Как би изглеждало едно балансирано меню?
Едно балансирано меню според мен трябва да е съставено от храни съдържащи трите основни макронутриента – белтъчини, мазнини, въглехидрати. Не е правилно един макронутриент да доминира за сметка на изключването на друг, освен ако не е на лице специфично здравословно състояние, което да го изисква, разбира се.
На масата трябва да си има от всичко – и месо, млечни продукти, варива, хляб, масло, олио, зехтин, ядки. Празник е все пак! Разбира се много важно място имат и зеленчуците и плодовете. Те подобряват храносмилането и подпомагат усвояването на останалите храни. Вкусни са, засищат и съдържат много полезни вещества.
И все пак упражненията и движенията не са за пренебрегване. Какво да правим ако имаме напрегнато ежедневие и никакво време за спорт?
С това, което ще кажа най-вероятно ще привлека неодобрение от страна на много хора, но…Досега не съм срещал човек, който наистина да няма никакво време за спорт. Това е просто оправдание в повечето случаи. Знам, че на много от хората, които четат това няма да им хареса и най-вероятно вече са започнали да ме обиждат здраво. Въпреки това ще е супер, ако продължите да четете.
Повечето от хората нямащи време всъщност просто не успяват да организират ежедневието си така, че да успеят да спортуват. Имат други приоритети. Като доста често дори прекарването на време във Фейсбук или пиенето на кафе се поставят пред движението.
Като персонален треньор съм работил с много хора, някои от тях са изключително заети. И като казвам „заети“ твърдо заставам зад думите си. Треньор съм на жена, която е майка на пет деца, работи на пълен работен ден, но организира ежедневието си така, че намира начин да спортува два до три пъти седмично по един час .
Работя с хора управляващи големи компании с изключително мащабна дейност. Това са хора, които доста често не почиват на празници. Понякога работят почти денонощно, но въпреки това винаги намират време за спорт. В повечето случаи точно най-успешните личности са наясно, че спортът е дейност от първостепенно значение, заслужаваща да й се даде приоритет в ежедневието, за да бъдем здрави, енергични и по-работоспособни.
Всички разполагаме с едни и същи 24 часа в денонощието. Как ще ги използваме е ключовият момент. Това зависи от нас. Сигурен съм, че всеки може да намери своето време, своя начин и своите 20-30 минути или повече на ден, в които да направи нещо полезно за себе си.