Симеон Цветков е управител на северния плаж в Бургас от началото на 2019 година. Председател е и на Асоциацията за развитие на дейностите по управление на морските плажове. Какво лято изпраща концесионерът на един от най-големите плажове в България? Интервю на Gramofona.com

Г-н Цветков, с какви темпове се развива туризмът?

За жалост има такава тенденция нашият туризъм да не се развива с правилна и устойчива политика. Силно се надяваме и браншът вече да вземе своите поуки от този сезон. Време е да се подобрят условията, предлагани от нашия бранш по такъв начин, че да работим заедно за цялостното подобряване на бранда България на световния пазар.

Стана ли проблем вече за стопаните на плажове по-краткото лято?

Краткото лято със сигурност не е достатъчно да покрием финансовите си модели като разходи и да възвърнем инвестициите си. За жалост има такива сезони – тази година лятото започна малко по-късно, отколкото очаквахме.

Лъчът надежда за силен сезон беше началото на месец юли, но с идването на август, сезонът отново се обърка, защото дойде силното вълнение по морето, силният вятър, имаше и много удавени туристи. По-слабият сезон обаче не е свързан само с времето, но и с дълго трупани и отглеждани с години проблеми.

Проблемите само от страна на бранша ли са или и от страна на държавата?

Трупаните с години проблеми са от двете страни. Не можем да обвиним само държавата, нито бизнеса. И от двете страни има доста допуснати грешки, които тенденциозно се потворят и вместо те да се учат от тях, някои колеги, както и някои институции, продължават да ги задълбават.

Всички ние от туристическия бранш сме партньори на държавата и осигуряваме един огромен процент от брутния вътрешен продукт. В наш общ интерес е да работим за това нашите резултати да са по-добри и имиджът, който градим, да бъде по-добър.

Ще попитате къде е реално проблемът? В момента браншът е разединен и всеки работи сам за себе си. Имиджът на целия бранш е демонизиран – концесионер, ресторантьор, хотелиер, бизнесмен – тези думи са се превърнали в мръсни за по-голямата част от българите. И това вече променя цялостното отношение на хората към туризма.

Преди дни чета статия за плаж в Гърция, който бил затворен заради мръсна вода. Част от коментарите под материала бяха как това не може да се случи в България и че в България никой не  затваря плажове, нито го интересува как си плуваме в мръсната вода.

За тези обаче, които са забравили, ще припомня, че само преди няколко години, заради замърсяване бе затворен един от плажовете в Лозенец. Масово българинът е настроен негативно към родния бизнес, което в голяма част от случаите е необосновано.

Цяло лято се говори, че чадърите по българското крайбрежие са много скъпи. Мога да ви кажа, че най-скъпите са около 30 лева за комплект от два шезлонга и обикновено включва шалтета и масички.

В Гърция, в която все се говори колко е развит и напред туризмът, има места, на които за да седнеш под един чадър, трябва да платиш стотици евро.

Кой обаче е основният проблем на бранша?

Проблемът в бранша е, че той не се е променил до степен, че да посреща хората по правилния начин, да ги информира за всичко, което ги интересува. Той не е направил всичко възможно да предложи максимално добра услуга на туристите и такава между институциите, които от своя страна пък не са защитили бранша, защото са целяли да постигат едни други резултати в политически аспект.

От друга страна честите парламентарни избори в последните години докараха институциите до режим на постоянна предизборна кампания, в който превес често взима популизма, вместо рационалните решения в подкрепа на българския бизнес.
 
В последните години концесионерите изобщо не влизат в реториката на институциите, освен в случаи, в които трябва да се правят проверки или да се отчита дейност като се “наказва лошия бизнес”. 
 
Прави впечатление липсата на подкрепа за бизнеса в Плана за възстановяване и развитие, както и цялостното позициониране на бранша, което е значително занижено спрямо процента от икономиката, който заема туризмът.
 
Надеждите ни са, че редовното правителство и дамата, която оглавява ресорното министерство ще работи с нас като партньори, за да можем заедно да подобрим оценката на бранда България като туристическа дестинация.
 

Да, страната вече има редовно правителство, с редовен туристически министър. Да очакваме ли вече сериозната промяна в бранша?

Асоциацията по управление на морските плажове планираме да поканим на среща или да участваме в среща с новия министър на туризма веднага след края на този сезон.

Идеята е да започнем заедно планиране на Лято 2024 г и това по какъв начин бихме могли да работим с институциите, така че да предоставим и по-добри услуги през следващия сезон.

Надяваме се на бъдещата среща да откликнат и общините. Факт е, че новият сезон се планира още от края на настоящия. Сега е моментът, в който трябва да започнем да работим за догодина да имаме един по-хубав сезон. Имаме големи надежди с новото ръководство в бранша да подобрим условията.