Симеон Цветков е управител на северния плаж в Бургас от началото на 2019 година. Председател е и на Асоциацията за развитие на дейностите по управление на морските плажове. Какво е да си концесионер на един от най-големите плажове в България и партньор на държавата? Интервю на Gramofona.com
Г-н Цветков, лесно ли е да си концесионер на плажна ивица и в какво се изразяват дейностите ви?
Има една много хубава българска поговорка, че на чужд гръб и сто тояги са малко. Концесионирането на плажове със сигурност не е една лесна дейност. Хората много често си мислят, че ние просто стоим на плажа, подпираме бара и в общи линии събираме едни пари. Нашата работа всъщност е да подготвим сезона, за да може когато почиващите дойдат да подпират бара, всичко да им е перфектно. Грижим се гостите да получават максимално обслужване и винаги да са обезопасени.
От кога реално започва подготовката на един летен сезон, след като старият е приключил?
В момента, когато настоящият сезон вече тече, върви подготовката и за следващия, тъй като има неща, за които се изисква доста повече време. От една страна тази подготовка е логистична, от друга - организационна. Ако например имаме план да направим фестивал, то подготовката за него ще отнеме поне една година.
Октомври и ноември месец, когато свърши миналата година Лято 2022 г., започваме разговори с абсолютно всички, които са ни подизпълнители, за да направим план за сегашното лято. Обсъждахме какви проблеми сме имали и коментирахме тяхното разрешаване. Административната работа е огромно перо от нашите дейности. Когато един летен сезон приключи, започваме да изготвяме доклади, които се предават на държавата относно изпълнението на дейностите.
Отново ще кажа, че нашата дейност не е свързана с това само да стоим на плажа и да събираме пари. Ние сме партньори на държавата и имаме отговорности към нея. Освен ангажимента с плащането към държавата, изпълняваме и изключително много функции, за които много хора си мислят, че ги прави Общината.
В хода на работата между стария и новия сезон се прави програма за водно спасителната дейност и когато вече наближи месец март, започваме с подготовката на самата морска ивица. Сключваме договори с подизпълнители, почистваме основно плажа, заравняваме пясъка. Междувременно наесен се стараем по всякакъв начин да обезопасим обектите на плажа. За жалост през последните две години ни беше забранено да пазим самия плаж в Бургас. Имаме заповед, която ни ограничи от правото ни да съберем пясъка в един насип, за да не може да му влияят зимните бури.
В този период се стараем да обезопасим каквото можем от плажа, но пясъкът остава в този вид. Ако имахме разрешение реално погледнато пясъкът още наесен щеше да е събран на насип, който се дърпа навътре в пясъчната ивица, така че вълните да могат да отнемат силата си още преди да се разбият в него и напролет да може да се разстели.
Това е практика, която е разпространена в цял свят. Има дори тълкувателни решения на европейските институции, които казват, че това е най-добрият начин да се борим с абразията, но явно за Бургаска област решенията са други в това отношение.
Каква е причината да има забрана?
Според мен забраната по-скоро беше политическа. Ние обаче сме от страната на бизнеса, а не от страната на политиката. Политиката я правят други хора, а ние се стараем да работим и да се справяме с нашите задължения.
Казахте, че сте партньори на държавата. Лесна ли е комуникацията с нея, предвид това, че дълго време нямахме редовно, а служебно правителство?
Убеден съм, че във всяко едно ведомство, във всяка една държавна или общинска структура има хора, с които може да се работи и имат желание да си свършат работата. През последните години работим все по-лесно с министерството на туризма, работим и доста добре с община Бургас.
За жалост има един момент, че когато работиш с държавата и си партньор с нея, партньорството не се разглежда като „хайде да видим какво да направим заедно, така че продуктът, който продаваме заедно, да бъде по-добър и по-печеливш”, а се разглежда като едни отношения, в които единият партньор иска да взима, а другият партньор трябва да дава всичко от себе си.
През последните години нашата работа е малко неглижирана и концесионирането изобщо не влиза в риториката на управляващите. И това може би е заради едно негативно мнение, което е наслагвано и което кара политиците да се плашат от това да говорят за нашия бизнес.
Често пъти сте трън в очите на хората. Как гледате на това?
За жалост масата от хора наистина са настроени негативно. И веднага ще дам пример – когато се налага да поставим обект на плажа, трябва да се извършат дейности. Започва се с сигнализиране до медиите, институциите, хиляди проверки за нещо, за което ние имаме разрешително. Тези проверки обаче не са безвредни за бизнеса, а напротив. Спира се работата, започват да се изреждат няколко институции и междувременно ние не работим по въпросния обект. Липсва комуникацията между институциите, които да излязат и да кажат „направена е проверка, всичко е наред и е законно”.
Когато през 2019 г. поехме плажа в Бургас, заварихме доста нередности от старите концесионери. Имаше момент, в който по време на подготовката на плажа открихме директно излят на пясъка бетон. С наши средства го премахнахме, защото от нещо стърчаха железа и това създаваше опасност за хората. В момента, в който го премахнахме, отново се появиха сигнали – защо има техника на плажа, какво се прави с нея, какво се прави на плажа.
Никой не искаше да чуе след това, че концесионерът иска да премахне бетон на плажа. Никой не искаше да разбере, че всъщност нашата дейност е гарантирана от това плажът да е в добро състояние. Ако на времето някъде е изливан бетон, това не е било в интерес на концесията и на сезона.
Ние сме в интерес плажът да е в добро състояние, за да носи приходи, които да споделяме с държавата. Тази верига реално трябва да бъде 50/50 и това според мен е едно нормално партньорство. Мога да гарантирам за бургаския плаж, че това, което държавата печели, е над 100 % повече от това, което печели концесионерът.
Положението е такова. Освен че държавата печели една доста висока сума от концесията, получава приходи от всички данъци, които се плащат от генерирания бизнес. И като се тегли чертата, това, което остава за концесията, обикновено е по-малко от това, което държавата взима като концесионна такса.
Купчини водорасли, отпадъци, счупени шезлонги - пълна и завършена картина на глобална мизерия. И после нямало туристи, нямало пари. Чудно, защо ли?!
Направете на повече места събликални. И върте да има закачалки,къде да си закачиш дрехите,докато се преобличаш ! Много са нарядно,трябва да обикаляш много докато ги стигнеш,не са удобни нито като бройки,нито като обслужване!!!!
60г. Пясъка на плажа не е събиран зимно време и не е изчезнал,а тези моди да го разравяте и орете като почва,за сеене не е нито екологично,нито полезно за плажуващите,защото после при изравняването се получава една голяма денивелация към морето и на брега хлътваш в него,което е неприятно а понякога и опасно за малките деца! Така,че не философствайте и не се крийте зад някакви си практики в чужбина,а си гледайте практиката в България! Много правилно са ви забранили да го въртите пясъка и зимно време да ти е гадно, като се разхождаш,край морето,да. не може да го виждаш от дигите от пясъка!!!
Продължавайте все така! Харесвам как стопанисвате плажа. Някои заведения скриват гледката, но пък е голям кеф да седнеш да пиеш и ядеш на плажа. Недоволни винаги ще има, но като цяло повечето хора, с които се срещам, са доволни от бургаския северен плаж. Има си всичко, платени и безплатни зони, спортни терени и състезания, разнообразна музика, спасители, абе харесва ми.
Ти май само да подпираш бара ставаш, паляк!
Много си жалък бе смешко! Какъв председател си ти и на какво?! Май на кочината на село!!!
Ти кога взе да разбираш от плажове бе келеш? Какво стана с системата за резервации за която толкова много приказваше? Още ли ти пише Катето Дацова статиите? Само гръмки фрази лишени от смисъл и съдържание са платените ви статии!
От 2 седмици ходя на плаж, но м/у морето и брега има едни 2-3 м осеяни с водорасли по целия сев. плаж. Освен това може ли да се направи карта на душовете, че да не ги търсим.