Пожар в сметището в Равадиново изправи общините Царево, Приморско и Созопол пред криза с боклука. От няколко дни сметоизвозването е блокирано, а кметовете алармират, че проблемът всъщност е далеч по-сериозен. Ще затънат ли морските общини в битови отпадъци и каква е ситуацията в момента – интервю на Gramofona.com с кмета на община Царево Марин Киров.
Г-н Киров, какво се случва в момента с отпадъците на община Царево?
Трите общини Царево, Приморско и Созопол сме част от регионално сдружение и извозваме битовите си отпадъци на сметището в Равадиново. През годините са наблюдава проблем с това сметище, защото то се запълва и капацитетът му е все по-малък. Трите общини мислим за алтернативни варианти. В момента обаче има пожар. Той е локализиран, няма опасност за разрастване, но сметището не функционира. Отпадъците се събират, но не се извозват.
И къде са сега отпадъците на община Царево?
По камионите. Камионите са пълни и не извозват боклук. Имаме няколко празни, с тях в следващите два-три дни ще почистваме. Със съдействието на директора на РИОСВ Павел Маринов и кмета на Бургас Димитър Николов работим по вариант от утре да извозваме отпадъците до сметището в Братово.
Но то също изчерпва капацитета си е не можете да депонирате отпадъци, трябва да ги съхранявате временно.
Вариантите са два. Или да постигнем споразумение и да депонираме, или ако няма такъв вариант, да имаме ангажимент да ги върнем отново в Равадиново, когато това е възможно.
И колко ще Ви струва това?
Със сигурност много. И двете общини - Царево и Приморско сме на около 70 км. от Братово. Давате си сметка колко ще се оскъпи услугата, ако трябва няколко пъти да извозваме един и същи отпадък. Но в момента сме притиснати и сме готови на всякакво решение, за да не допуснем криза с боклука в няколко общини. Но и това е временно решение, предвид генералния проблем, защото депото е с изчерпан капацитет.
Тази година трябваше да заработи инсталация за изгаряне на отпадъците в близост до сметището на Равадиново. Какво се случва с този проект?
Имаме такова уверение от собствениците на площадката. И трите общини поглеждаме натам, евентуално да преминем към изгаряне на отпадъците. Нямаме информация на какъв етап е обаче проекта. Имаме уверение от Министерството на околната среда и водите, че проблемът ще бъде решен, както сега с пожара, така и по принцип. Защото ние имаме дългосрочен проблем за решаване.
По закон МОСВ трябва да ни разрешат да депонираме на друго място сега, а генерално Министерството трябва да обмисли вариант къде да депонираме отпадъците на трите морски общини, ако тази инсталация не заработи до другата година.
Държавата обаче не е бърза в процедурите, ще успее ли да намери решение?
Процедурите са много тромави наистина. Надяваме се държавата да осъзнае, че проблемът се задълбочава. Може да се каже, че този сезон е един от последните, в който имаме къде да си депонираме отпадъците. За следващия сезон не е сигурно, ако нямаме завод, който да ги изгаря.
С кмета на Приморско обмисляте вариант за обща инсталация за изгаряне на отпадъци, ако тази в Равадиново не заработи. Колко време обаче ще Ви отнеме?
Със сигурност поне година-две.
Т.е. следващото лято е под въпрос?
Със сигурност е под сериозен риск за трите морски общини, ако не заработи заводът и ако не се намери място, на което да се извозват отпадъците поне временно.