Комисар Калоянов, трудна ли бе годината за бургаските униформени?

-  Традиционно като всяка година имахме тежък летен сезон, а броят на туристите, посетили Черноморското крайбрежие, не повлия на присъствието на криминалния контингент, който е основно от вътрешността на страната. За него тази година подходихме по-различно от предходни години.

Областната дирекция беше изправена пред ново предизвикателство-миграционната вълна. Освен чисто незаконното преминаване през границата, ние започнахме да наблюдаваме тенденции на ориентираност на криминалния контингент към този вид престъпна дейност.

Можем ли да кажем, че миграционният натиск измества проблемите с наркотиците, които бяха традиционни за региона? Има ли разместване в приоритети на организираната престъпност?

-  Не, според мен и моите колеги, които са на терен и реално наблюдават процесите, криминалният контингент се ориентира към престъпления, които могат да донесат бързи и лесни печалби. Това не означава, че престъпленията, свързани с притежанието и разпространението на наркотици са намалели. Да, определено има спад, тъй като част от контингента се е ориентирал към нова дейност.

Кои са най-тежките разкрити престъпления през изминалата година?

-  Разкрили сме 8 убийства. През 2014 година те бяха по-малко, но предходната бяха доста-11. От тях 4 или 5 бяха в рамките на месец и половина, тогава бе черната серия.

През тази година отчитаме спад на грабежите, в случая от 182 през 2014, сега са 147. През ноември имаме много висока разкриваемост на грабежите, които са основно през летния период в Слънчев бряг.

Разкажете малко за сезона и охраната от местни полицаи. Това ли е удачната формула за борене на престъпността?

-  Донякъде да. С колегите от Несебър, Созопол и Поморие сме коментирали ситуацията и имаме нови идеи, които от догодина ще ги приложим, има още какво да покажем.

Има ли нужда от ново морско Районно полицейско управление?

-  Не е необходимо на този етап. Имаме силен сезон с присъствие на туристи и криминален контингент, който продължава 4 месеца и 8 месеца, през които има някакъв вид престъпност, но тя е далеч от нивото през лятото. Не знам до колко ще е икономически изгодно да се поддържа още едно Районно управление, за да работи през тези 4 месеца. Ние търим други варианти, търсим вътрешни резерви от тук, за да може летният сезон да е наситен със служители там, но те да са от нашата дирекция.

Как стана разпределението на силите в активния летен сезон и при наличието на мощната миграционна вълна?

  -Колегите вдигнаха оборотите. Това е истината. То веднага пролича и по отношение на статистиката. -  Два основни са приоритети ни през новата година. Единият е борба с масовата престъпност, в частност кражбите и разпространението на наркотици. Началниците на Районните управления проведоха срещи с директорите на училищата. Те от своя страна споделиха къде виждат проблемите и техните наблюдения. От гледна точка на нашата статистика констатациите са добри, но от гледна точка на състоянието-  не са добре. Ще ви дам пример от миналата седмица. В рамките на тези проверки колегите установяват ученик с една цигара марихуана в себе си.

От разговора с него става ясно кой е доставчикът му, който също е ученик. Колегите претърсиха дома му и намериха 200 грама суха маса. Това престъпление има два компонента- предглагане и търсене. Ангажиментът на полицията е към предлагането и там можем да бъдем критикувани, ако не си вършим работата. С предлагането обаче идва и търсенето. Ако то се намали, веднага ще се намали и предлагането. Кой работи по търсенето активно? Ние работим, пресаташето на полицията Цветелина Рандева също много активно работи, Общината и неправителствени организации, но достатъчно ли е това? Тук въпросът е, че всички трябва партньорски да подходим. Не може само един човек да е на среща, а всички останали да абдикират. Родителите също трябва да са активни в тези действия.

Почти двойно повече нарколаборатории имаме разкрити през тази година. Това е пазар, който е много силно дефрагментиран, т.е. тук няма една водеща фигура, която да контролира, а са много. Ние засичаме особено лятото гастрольори от Ямбол, Сливен, Стара Загора и София, които идват, наемат помещение и организират произвоство. 744 са случаите на хванати с наркотици, което е с 42 % повече от миналата година. Това са скрити престъпления и те няма как да се разкрият, ако полицаите не ги търсят. Никой не казва: аз пуша или той предлага.

Ало измамите значително намаляха, но продължават. Предвиждате ли мерки и в тази посока?

-  Много превантивни мерки въведохме, раздадохме  листовки, срещахме се с възрастни хора в пенсионерските клубове, разпространявахме информаци по пощите, където получават пенсиите, лепяхме по входовете ,но има все още има измамени хора.

Колегите от криминалния отдел от Първо районно управление направиха много добра реализация с измамници от Русе. Имаме вече регистрирани три случая на измамени деца, защото и те спадат към уязвимата група. Една баба в Зорница два пъти я „ужилиха“ по телефона. Имахме един екземпляр, който идваше от Каварна, но той не работеше на телефонна измама, а на директен контакт. 10 души за един ден ги беше одумкал без проблем. И десетимата взеха от него изкараната на ксерокс 100 - левова банкнота. Мъжът се представяше за социален работник и мамеше възрастните, че има увеличение на пенсията с 50 лева. Даваше им фалшивите пари от 100 лева и прибираше от тях истинските 50.