Георги Димитров е кмет на община Карнобат. От догодина започва реализирането на мащабен проект за водния цикъл на града. На каква стойност е той и какво е предвидено да се случи в Общината догодина? Интервю на Грамофона нюз.
Г-н Димитров, какво е предвидено в капиталовата програма на Община Карнобат за 2023 година?
През 2022 година почти всички обществени поръчки са изиграни и договорите са подписани. Някои от обектите ще бъдат преходни и ще бъдат приключени догодина. Част от средствата, които са по сметката на Общината, ще бъдат прехвърлени в капиталовата програма за следващата година. През 2023 година се очаква да започне водният цикъл в Карнобат. Финансовата му рамка е 26-30 милиона лева. Това включва пречиствателна станция, довеждащ колектор, път за станцията и преносната мрежа в някои улици на Карнобат.
Имате ли вече готов проект и изпълнител?
Проектът е готов и вече има избрана фирма-изпълнител. Очакваме тази дейност да започне догодина. В проекта са включени около 30 улици в града. Много е вероятно като вносител да предложа в Общинския съвет основните ни усилия към асфалтиране на улиците да бъдат по проект на оперативна програма „Околна среда“, защото самият проект предвижда възстановяване само метър, метър и половина - там, където е изкопът, а ние искаме да бъдат асфалтирани целите улици.
Вече водих разговори с Националното сдружение на общините и с ръководителя на управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“, за да търсим съвместно решаване на този въпрос - фирмата да изпълни онази част от задълженията си, които са предвидени през оперативната програма и да комбинираме нашата дейност с цялостно асфалтиране на улиците и тротоарите, за да имаме завършени обекти.
В този смисъл основата част от капиталовата ни програма ще бъде насочена към инфраструктура след реализирането на водния цикъл на община Карнобат.
Проектът ще е мащабен, срещате ли отсега някакви трудности по него?
Има проблем с недофинансирането по проекта. Той предвижда довеждащ път до пречиствателната станция около 650 метра, а трасето е още 1000 метра и за тях няма финансиране. Заедно с ВиК трябва да търсим решение. Оказа се, че сумата за довеждащ път не може да надвишава определена стойност, а пречиствателната станция не може да се строи с хеликоптер и трябва да осигурим техника до там.
Разработили сме вече няколко варианта, ще го направим пътя. Съфинансирането е около 3 милиона лева. Имаме варианти, ще го решим. В момента не искам да коментирам нещо конкретно, при положение, че разговорите ни и с ВиК, и с министерството на околната среда, и с регионалното министерство, продължават. И друг път сме правили обекти с кръстосано финансиране , така че този няма да е нито първият, нито последният ни.
Спънки от наша страна няма и всички сме заинтересовани да стане по-бързо. Оптимист съм, че ако не го завършим догодина, ще видим поне реализирана значителна част.
Как стои въпросът със санирането в Общината?
Подготвяме тази седмица среща със Сдруженията на собствениците на многофамилни жилищни сгради, за да уточним позициите си и правилата, по които ще кандидатстваме по Плана за възстановяване за санирането. Ние имаме готови енергийни обследвания, които обаче трябва да бъдат преработени и адаптирани, защото изискванията на програмата са да се постигне енергийна ефективност клас Б, а нашите бяха готови за клас Ц.
Това значи, че трябва обследванията трябва да бъдат пипнати и да се видят какви допълнителни инвестиции трябва да бъдат направени, за да постигнем съответните норми на енергийна ефективност.
Ще искаме да санираме читалището в село Антимово, което е най-голямото. Почти нямаме обществени сгради, които да не са санирани. Санирани са всички детски градини, всички училища , сградата на Общината, Млечната кухня.
Предвиждате ли увеличение на данъците и таксите от следващата година?
Опитваме се да преодоляваме проблемите си, без да повишаваме данъците и таксите. И за 2023 година не предвиждаме такова увеличение с изключение само на цената на дървата, защото тя фрапиращо изостава от пазарните цени. Има проблем с дървосекачите, скочиха и транспортните разходи.
Доставките на дърва за местното население вървят по график и имаме още малко да доставим. Дървесина се добива, но проблемът е, че дъждът затруднява извозването, но няма да си оставим хората на студено.
Ще продължим да помагаме на болницата. Карнобат е една от най-социалните общини в цялата страна, защото имаме 15 социални звена, които никога не сме оставяли, защото не можем да го направим. Последните две години завършихме два обекта по проектите „Красива България“ и две детски градини. Сега ще кандидатстваме за трета, за детската градина „Славейче“, с готови проекти сме.
Факт е, че няма отворени достатъчно оперативни програми. В момента работи единствено програмата „Развитие на човешките ресурси“. Няма проект по тази програма, който да не сме спечелили и смятам, че това е част от нашата работа. Където няма програми, се опитваме да се оправяме със собствени сили.
Ежегодно разпределяме средства за всяко едно село, за да се решават текущите проблеми. Осигурили сме поддръжка, осветление, зимно почистване на улиците, отопление в пенсионерските клубове- онова, което зависи от нас. Ще предвидим достатъчно средства и за текущите си дейности.
Видяхме, че има две или три докладни записки за инвестиции в областта на енергията. Натам ли води бъдещата насока на Общината?
В Общинския съвет сме гласували програма за енергийна ефективност и сме дали картбланш да се инвестира и в областта на възобновяемите енергийни източници. В това отношение община Карнобат е богата с налични терени, удобни за фотоволтаични централи и респективно след това производство на зелена енергия – водород и кислород. Розата на ветровете е добра, възможно да бъде развиван ветро или енергиен парк или паркове, защото има подходящи терени.
Оттук нататък тези инвестиции са доста скъпи и процедурата през енергийния системен оператор или електроразпределителните дружества е сложна, бавна, трудоемка и ресурсно много тежка. Един киловат инсталирана мощност от фотоволтаици вече струва от порядъка на 1400-1500 лева.
Ние нямаме възможност да отделяме за капиталови разходи и сами да правим такива инвестиции, макара че и това е възможно, защото община Карнобат заедно с училищата и детските градини употребява годишно около 2 гигавата електроенергия – в това число са социалните ни заведения, уличното осветление и отопление.
Проблемът е, че слънчевата енергия се произвежда предимно през лятото, а нашето потребление е предимно през зимата.
Бяхте взели решение детски градини да не са на газ, а да преминат на термопомпи. Какво се случва?
В момента и радиаторите в Общината са студени, защото сме на газ. Сега е топло благодарение на климатиците. Имаме решение на Общинския съвет за термопомпи и гласувахме 850 000 лева. Подготвяме обществената поръчка за преминаване към термопомпи.
Пазарните прочувания обаче показват, че една термопомпа няма да бъде изплатена в близките 7-8 години. В момента е по-изгодно да сме на ток, защото получаваме дофинансиране от държавата. Проблемът е, че не навсякъде можем да минем на ток. В някои детски градини готвим на газ, защото нямаме алтернатива. За новия сезон ще мислим.
В интервюто са използвани въпроси и на други медии