Жоро Динев се грижи за доброто настроение на хората повече от 20 години. Той отговаря за добрия звук на концерти и събития. Жоро е саунд инженер, тонрежисьор, водещ. С него разговаряме за това как COVID-кризата се отразява на бранша.  

Адекватна и приложима мярка ли е затварянето на питейните заведения в борбата с COVID-кризата?

За съжаление, правителството започна въвеждането на засилени мерки за превенция в борбата с вируса за втори път през календарната 2020-та година. И никой не е способен да противодейства на тази тенденция. Не съм компетентен на тема „вируси и инфекциозни болести“, за да коментирам сериозността на ситуацията, но за себе си и близките ми нямам притеснения...

Относно адекватността на мерките - явно, пак сме тръгнали по един модел, да подръжаваме на другите страни в Европа, абсолютно на сляпо и без мисъл и последователност в действията си... Много е жалко, но е факт! В България - да, коронавируса го има, но не вярвам да изпитаме на гърба си сценария от Испания или Италия, преди въвеждането на първата карантина... там е било страшно наистина...

Какъв ще бъде ефектът върху бизнеса?

Ще бъде трудно за всички. В това отношение спор не може да има... Някои колеги ще прекратят дейност за постоянно, най-вероятно.

Как може по-адекватно да се спазва дистанция в нощните заведения?

Нека не говорим за заведенията като нещо, което сме виждали само по филмите... Не ми е понятно защо фокусът пак падна върху нощните заведения и те отново са първите, които ще бъдат принудени да преустановят дейност... Вирусите не виреят по дискотеките, има ги навсякъде. Собствениците на клубове в Бургас осъзнават ситуацията и стриктно изпълняват предписанията. Намалени са седящите места, измерва се телесната температура на входа и изхода на заведенията, навсякъде има поставени дезинфектанти и персоналът е с предпазно облекло. Това се спазва! Грешно е да се мисли, че клубовете са един вид "кочини", в които хората се плюят, целуват, прегръщат и разнасят зарази. Това не отговаря на реалността. Хигиената е завишена в пъти спрямо минали години, но явно и това не е достатъчно и ще им дръпнат шалтера с лека ръка. Хората, които посещават заведения, също са наясно и спазват адекватно правилата. Тези, които имат притеснения, има как да спазват дистанция. Всичко необходимо за да се запази неприкосновено личното им пространство е осигурено.

Как можете да продължите да работите в условията на нарастване на случаите на коронавирус?

В разговорите с музикантите, с които работя, усещам едно повишено чувство на тревога и дори на обида, ако щете... Просто последиците, от тази неяснота - ще работим ли, или няма да работим, освен икономически са и чисто ментални... Напрежението върху тези хора е огромно. Плановете на по-младите са объркани, а за тези със семейства не ми се мисли!

Обидата идва от там, че се оказа, че в автобуса или на опашката в КАТ, или пред пощата вируси няма. Тези институции са важни и ще продължат да извършват дейност, а тези които са жертвали цялото си време и труд с идеята да творят изкуство са последна дупка на кавала и можем тях да ги отпишем преди всички други - ей тъй!

Животът не е ядене, спане и ходене по нужди! Изкуството е нещо, което ни отличава от обикновените примати и ни дава възможността да осмисляме света по по-красив и смислен начин! За тези хора, обидата е най-голяма!

Може ли да се случи въвеждането на вечерен час и как ще се отрази на работата Ви?

Ще се случи това, което решат поставените лица. Вечерният час няма да реши по никакъв начин проблема. Същата е ситуацията със затварянето на нощните клубове. Места, които всеки посещава по собствено желание, а не по задължение - въпрос на избор. Ако решат да въведат по-строги мерки обаче, едни хора няма да имат избор. Това ще са собствениците и заетите в нощни заведения, което е неправилно според мен!  Вирусите не стават по-яростни след 22.00 часа, не знам, защо някой го интерпретира по друг начин. Необходимо е да преминем през тази ситуация, а не да откъснем страницата.