Живко Колев е административен директор на МБАЛ „Сърце и Мозък“ в Бургас. Преди дни болницата спечели приза в категория лечебни заведения в първото по рода си събитие BURGAS BUSSINES AWARDS. Какви са проблемите в здравеопазването и кои са най-честите притеснения на пациентите? Интервю на Грамофона нюз
Г-н Колев, какво се случва с българското здравеопазване след две години на ковид криза?
В България винаги е трудно да се работи, но определено всяка една криза, както и последните събития с войната в Украйна, създават повече затруднения. Едно от тях е недостигът на качествен медицински персонал.
Повечето от лекарите като завършат, предпочитат да изберат реализация в чужбина – в Европа, Англия, Америка. Определено България страда от това, защото тя е донор на медицински кадри на другите държави.
Иначе в община Бургас е ползотворна работата от гледна точка на общинска структура, която подпомага всички общински служби. Радваме се на сравнително добра комуникация и контакти с тях.
Какви лечебни заведения имате в страната?
Две многопрофилни болници в Плевен и Бургас и пет специализирани болници по кардиология, които са във Варна, Плевен, Велико Търново, Шумен и Ямбол.
Бургас ли е градът, в който има най-голяма концентрация на здравни заведения?
Не, това е Плевен, където медицинската конкуренция е нещо много хубаво, което може да се случи на един град и на едно население. Това да имаш възможността да избираш е безценно за самия пациент. Правото на избор е от голяма полза за специалистите, защото само в условията на реална конкуренция, те могат да си изберат най-подходящото лечебно заведение, в което да работят и да лекуват своите пациенти.
В този смисъл каква е оценката Ви за Бургас?
Тук конюнктурата на местния пазар дава малко по-голяма свобода на реализация на проекти, което е много хубаво и което е най-вече от полза на бургазлии.
Какви са най-честите притеснения на бургаските пациенти?
На всеки пациент заболяването е най-големият му проблем и най-важното, което се случва в живота му. Като цяло хората търсят гаранция за качеството на техния живот и продължителността му. Обикновено към нас се обръщат с такива въпроси –как могат да им бъдат решени проблемите в дългосрочен вариант.
Мисля, че ние сме отговорът на това, което можем да предложим като качество на медицинската услуга, обезпеченост с техника и апаратура и най-вече с медицински специалисти. Смятам, че тук в Бургас благодарение на МБАЛ „Сърце и Мозък“, са привлечени едни от най-добрите специалисти съответно в 14-те области, в които работим.
В кои области предлагате лечение?
Освен кардиохирургията, кардиологията и инвазивната кардиология, имаме неврология, неврохирургия, гръдна и обща хуриргия, урология, гастроентерология, образна диагностика. Всички тези звена работят с едни от последните модели апаратура.
А с каква по-специална апаратура разполагате в МБАЛ „Сърце и мозък“ Бургас?
Разполагаме с върха в съвременната медицина - роботът Да Винчи. Имаме и 12 планови операционни, две от които са хибридни, т.е. по време на операцията може да се извършва постоянна диагностика.
Това е от голяма полза както за пациентите, така и за операторите, за да могат да отстраняват проблемите. Иначе във всяко едно от отделенията, специалистите разполагат със специфични апаратури. И не само разполагат с тях, но и работят много усилено.
Как стои въпросът с признаването на дипломите на украинските лекари?
Засега този въпрос не е разрешен.
Биха ли били полезни на здравеопазването украинските лекари?
Естествено, че биха били от полза. Както ви казах в началото на разговора – в цялата страна страдаме от липсата на медицински персонал. Всички лечебни заведения, медицински центрове и общопрактикуващи лекари желаят да разполагат с този среден персонал, който е основата на здравеопазването.
Медицински здравни кадри от Украйна с удоволствие биха дошли и биха се влели в нашата система. Бариерата обаче е легализирането на дипломите им и донякъде чуждият език. Ние вече сме афиширали, че наемаме украински граждани, които са с медицинско образование и са от нашия профил на работа.
Те обаче няма да могат да работят официално по Здравна каса напълно легално. Правим го като социален проект, за да могат те все пак да полагат труд работят като здравни асистенти или помощници на лекарите.