Инж. Румяна Цвяткова е директор на природен парк „Странджа”. Завършила е Лесотехническия университет. Професионалната й кариера започва като лесничей в горско стопанство. Дълги години е работила в Югоизточно Държавно предприятие-Сливен като експерт по възобновяването на горите. Отговаряла е за разсадниците и озеленяването на цялата територия на предприятието. Какъв беше летният сезон в парк „Странджа” и пазят ли го туристите? Интервю на Грамофона нюз с инж. Румяна Цвяткова.
Инж. Цвяткова , успешен ли беше тазгодишният сезон за парка и много ли туристи го посетиха?
- Трудно е да се каже колко туристи са посетили парк Странджа през летния сезон. Той е твърде голям и нямаме практика и мониторинг върху обектите и хората. Моите наблюдения са, че сезонът беше успешен, защото бе посетен от доста хора. От чужбина имаше много италианци и французи, които се интересуваха от някои маршрути и екопътеки. Заключението ми е, че с всяка изминала година туристите в парка се увеличават, а не намаляват.
Колко километра веломаршрути и екомаршрути има на територията на парка и кои са най-предпочитаните?
- На територията на парка имаме около 300 километра веломаршрути и екомаршрути, като повечето от тях са екомаршрутите. Един от най-посещаваните е местността Мишкова нива. Предпочитан от туристите е пешеходният маршрут Извори на река Младежка. Там има заслон, който предоставя възможност за барбекю и пикници.
Той е много желан не само от туристите, но и от хората, които обичат да си хапват и пийват. Да не забравяме и познавателния маршрут Царството на зелениката. Той е най-атрактивен, когато зелениката е цъфнала. Това се случва месец май и началото на юни. Много известни сред посетителите са Тракийският некропол в местността Пропада и Куполната гробница в местността Проходът. Те са много интересни като археология и минало. Да не забравим и екопътеката Марина река. Там имаме класна стая на открито, водим пред децата уроци за природата, растенията, животните. Тук могат да се видят много редки за България и за парка растения.
На какви редки растения попаднахте тази година?
- Тази година съвсем случайно при един обход до Мишкова нива видяхме цъфнал бял лопен. Обикновено той е с много хубави жълти цветове, двугодишно растение. За нас обаче лопенът в бял цвят е твърде рядък вид. Поразпитахме дали се е срещал друг такъв бял лопен и се оказа, че преди 15 години имало покрай Петрова нива.
От миналата година наблюдаваме и друго рядко растение - колхидски джел с бели плодове. Плодовете му по принцип са с наситено червен цвят и находището, което ние следим, се намира много близо до турската граница. Все още изследваме дали видът е някакво изключение или нещо му влияе.
Тази година се включихте към най-мащабната доброволческа инициатива „Да изчистим България за един ден”. Колко мръсен бе ДПП „Странджа”?
- Ние много харесваме инициативата, но тъй като парк Странджа е твърде голям, нямаше как да го обходим за един ден. Решихме да чистим цяла седмица, като заедно с нас участваха петте горски стопанства, които са на територията на ПП Странджа. За съжаление имаше доста места, които бяха много замърсени, като например около плажовете Листи и Липите. На територията на ДГС Малко Търново почистихме 2-3 обекта, където не беше толкова мръсно.
В района на стопанство Звездец имаше доста събрани и неизхвърлени торби с боклук, което не говори добре за нашата култура. Много е хубаво, че си събирате боклука в торбички, но моля всички туристи - изхвърляйте в най-близките контейнери! Само на територията на Звездец събрахме около 150 чувала с боклуци.
Когато преди година станахте директор на парка обявихте, че е време децата да се запознаят с красотата му. Успяхте ли да го постигнете?
- При нас дойдоха ученици от Ахтопол, Поморие, Бургас, Царево и ние действително им показахме красотата на парка. Направихме го под формата на игри, разказахме им за животните, за прилепите, за растенията, показахме им много неща и съм доволна, защото запалих по една искрица в тях. Искам обаче повече училища от Бургас и други градове да дойдат и да видят парк Странджа. Наскоро ни посетиха децата в неравностойно положение от дома в село Атия. Те бяха толкова радостни, че са тук и именно това тяхно щастие ми достави изключително голямо удоволствие. Това е причината да продължавам да работя заради усмивките на децата.
Съвсем скоро предстои рождения ден на парк Странджа. С какво ще изненадате обществеността?
- Догодина парк Странджа ще навърши 25 години от обявяването му за природен парк. С екипа ми желаем цялата общественост да бъде ангажирана към местата в Странджа. Искаме колективи от различни предприятия или организации, може и училища или класове, да „осиновят” даден маршрут, параклис или заслон, за който да се грижат през годината, да го почистват, за да бъде мястото постоянно поддържано и същевременно по този начин да учим децата, че природата трябва да се пази. Надявам се повече предприятия да се включат, защото за тях това ще е във вид на тиймбилдинг – ще могат да прекарат един ден сред природата, опознавайки се помежду си.