Инж. Румяна Цвяткова е директор на природен парк „Странджа” от октомври месец миналата година. Завършила е Лесотехническия университет. Професионалната й кариера започва като лесничей в горско стопанство. Дълги години е работила в Югоизточно Държавно предприятие – Сливен като експерт по възобновяването на горите. Отговаряла е за разсадниците и озеленяването на цялата територия на предприятието. Какво ново предстои в парк „Странджа”? Интервю на Грамофона нюз с инж. Румяна Цвяткова.
Инж. Цвяткова, директор сте на ПП „Странджа” от месец октомври миналата година. Каква е визията Ви за развитието на парка?
- Наред със задълженията, които имаме като опазване на природата, биоразнообразието и животните в парка, съм си поставила краткосрочни и дългосрочни планове за развитието му. На първо място след зимния сезон ще почистим и оправим маршрутите, изпочупените парапети, мостовете, ще почистим и падналите дървета, които препречват пътеките и правят преминаването по тях опасно за туристите.
Ще възобновим и маркировката, за да могат туристите да се ориентират в парка. В по-дългосрочен план, както и сега, имам визия за повече работа с децата. Обмислям начин да ги накараме да обърнат сериозно внимание върху опазването на природата и това да не се изхвърлят боклуци в гората.
Искам да възпитаме в децата обич към нея като започнем от най-малките в детската градина и първокласниците чрез различни игри. Имаме за цел да ги научим на повече неща за животните, за растенията и така постепено самите те да си изградят отговорност и обич към гората, за да могат един ден да я пазят и да продължат нашето дело.
Успяхте ли вече да обиколите всички пътеки и посетителски центрове и какво ви направи най-силно впечатление?
- Обиколила съм почти всички пътеки, в момента обикалям останалите. Посетих и посетителските центрове, защото и тяхното пълноценно функциониране е сред основните задачи на дирекцията парка. Те са направени с много хубави идеи, но за съжаление част от тях също не са в добро състояние. Предстои да потърсим фирми, които да ги ремонтират. Трябва да успеем да увеличим беседите, за да идват повече посетители, особено през лятото.
15 години ПП „Странджа” стои без план за управление. Защо се бави толкова дълго време и каква е вероятността да стане факт?
- План за управление на парк „Странджа” е наистина необходим, защото когато го има, ще съществуват точни, ясни и конкретни правила, чрез които паркът да се развива. Този, който е бил изготвен преди 15 години, вече е остарял и следва да бъде актуализиран. Петте стопанства, които са на територията на парка, са с вече нови горскостопански планове. Необходима е напълно нова инвентаризация на всички гори, защото и територията на парка е намалена.
Изработването на нов план за управление, е необходимо за да могат да се отразят в него и съвременните тенденции при управлението на природни територии. Тепърва ще работим по този въпрос, за да се намерят специалисти, които да извършат тази инвентаризация, а самият процес ще отнеме поне година.
Готов ли е паркът да посрещне своите първи гости за новия активен туристически сезон?
- Работим по оправяне на всичко в очакване на големия поток от туристи, който ще дойде още през пролетта.
Има ли нови маршрути, по които туристите ще преминават тази година?
- Тази година имаме намерение да възстановим и реновираме досега изградените. Работим по възстановяване на една от велопътеките, която е в много лошо състояние. Обрасла е с растителност, която трябва да се премахне, защото преминаването с колела по нея е невъзможно. Сегашните маршрути за тази година са достатъчни, а през следващата година ще помислим за нови.
Кои маршрути са най-желани и посещавани от туристите?
- Най-голям интерес има към изворите на река Младежка. Там за гостите е на разположение изградено барбекю, което може да ползват, както и кули, от които се разкрива прекрасната природа. Имаме маршрут „Прилепите в гората”. Той е по-специализиран и се посещава основно от спелеолози, които обичат прилепите. Маршрутът „Птиците на река Велека” също е много посещаван, особено през лятото, защото гледката е невероятна.
Имаме опознавателен маршрут „В царството на зелениката”. Той ще бъде отново посетен най-много през месец май, когато зелениката цъфти тогава. По време на празника „Странджанска зеленика”, който ще се проведе на 11 и 12 май, ще се мине изцяло по маршрути, по които има цъфнала зеленика. Събитието тази година ще бъде много интересно. Очакваме много гости, сред които кметове от областта. Участие вече потвърдиха градоначалниците на Царево инж. Георги Лапчев и на Бургас Димитър Николов.
Деца от Музикалното училище ще изненадат с кратък концерт присъстващите. Ще се изявят и всички самодейни и певчески групи от селата наоколо, ще има гозби, а мислим да прибавим и Горско училище за децата, на което да ги запознаем с хубостта на Странджа, как прилепите виждат и всичко това под формата на игри.