Инж. Георги Николов е директор на ДГС-Айтос. В момента в гората над града тече мащабна залесителна кампания. Нови 26 000 дръвчета ще бъдат отглеждани от експертите в продължение на 5 години. Интервю на Грамофона нюз

Инж. Николов, в гората над Айтос започна мащабна кампания. Каква територия залесявате?

32 декара, които се намират в природна забележителност Трите братя в местност "Казаните". Преди година и половина в този отдел имаше горски пожар, вследствие на което борът в него започна да заболява. Гората тук ще бъде възстановена с нови 26 000 дръвчета.

Почвоподготовката е финансирана по програма „Околна среда“ и в момента залесяването се прави от фирма изпълнител.

Колко време отне процесът от почистването на изсъхналите дървета заради пожара до започването на залесяването и какъв вид залесявате?

Процесът отне около 5 месеца. През този период постоянно получавахме сигнали, че тук се върши незаконна сеч. Да, сеч имаше, но всичко беше регламентирано с РИОСВ и Регионалната дирекция по горите.

Залесяването се прави с космат дъб, който е сухоусточив и подходящ за този вид почва. Предварително имахме запитване до Българска академия на науките дали косматият дъб ще окаже неблагоприятно въздействие върху бодливото сграбиче (генгера), което е в близост. Косматият дъб е местен вид от нашия регион, фиданките са наше производство. Разполагаме с разсадник, където те се отглеждат.

Колко време ще се грижите за новите дръвчета?

Всяка есен ще извършваме инвентаризация и ще следим колко са бройките на декар. При загуби, ще се извършва попълване от наша страна. Ще полагаме грижи за културата, която залесяваме в продължение на 5 години.

Труден процес ли е залесяването и срещате ли някакъв проблеми до момента?

Всичко върви по график и се надявам до десет дни да започне отглеждането на културите. Залесяването е отговорен и доста скъп процес, но се отделят средства, за което благодарим на Югоизточно Държавно предприятие - Сливен за възстановяването на българската гора.

Искам да уверя, че по време на процеса, тук постоянно има служител от горското стопанство, който следи за справянето с технологичния план и правилното съхранение на фиданките според указанията.

Важно ли е какво ще бъде времето оттук нататък за развитието на новите дръвчета?

Много сме повлияни от атмосферните условия. Надяваме се тази година да има достатъчно количество валежи, за да се получи прихващането на зелесените фиданки. Добре ще бъде при есенната инвентаризация да има по-малко загуби и съответно по-малко попълване.

Темата с изсичането на горите продължава да е актуална сред обществото. Какво бихте казал на хората?

Призивът ми е хората да бъдат спокойни. Всички служители от системата на горите полагат неимоверни грижи за стопанисването на българската гора. Никой няма интерес територията на страната да бъде обезлесена или да се сече поголовно.