Теодор Пастармаджиев е член на УС на „Съюз на собствениците – Слънчев бряг”. Потърсихме го за коментар във връзка с повишаването на туристическия данък в Община Несебър. Решението е от последното заседание на съветниците в местния парламент. Интервю на Грамофона нюз

 

От 20 до 40 стотинки скача туристическият данък. Какво е мнението на хотелиерите?

От Съюза на собствениците доста отдавна пуснахме становище по този въпрос. От една страна звучи разумно желанието на Община Несебър да увеличи данъка предвид дългия период, през който не е повишаван той, както и заради неспиращата инфлация. От друга страна местните власти имат правото да си увеличават таксата, както намерят за добре.

Само че когато говорим за Слънчев бряг, има един особен момент. Всички сме наясно, че таксите от данък сгради, смет и туристическият данък, които община Несебър събира, влизат в бюджета й. За зона „Слънчев бряг Изток“ обаче Община Несебър не връща нищо обратно като социална или каквато и да е било друга услуга за поддръжка на инфраструктурата.

И това се случва поради странната ситуация със статута на „Слънчев бряг Изток“. Защо Изток? Защото знаете, че тук всичко е собственост на Слънчев бряг АД и Община Несебър казва, че тя не може да се грижи за тази инфраструктура, защото тя не е нейна собственост. Отделно от това кметът подлежи на наказателна отговорност, ако го прави, което е така. Ние не твърдим, че Община Несебър носи отговорност за тази ситуация, защото не я е създала тя, но от друга страна – тя е такава, каквато е.

Фактите са такива – Община Несебър събира едни данъци от зона „Слънчев бряг Изток“, които не са никак малки, а заради този правен абсурд тя не ги връща обратно в инфраструктурата.

Откъде тогава идват парите за подобряване на инфраструктурата в зона „Слънчев бряг Изток“?

От никъде. Слънчев бряг АД няма източници за генериране на приходи или има някакви, но те са минимални. То затова и състоянието на инфраструктурата не е добро в момента, и ще продължава да се влошава.

Парите за данъците се увеличават и отиват в община Несебър и тя си ги харчи някъде другаде.

Какво е решението на проблема, според Вас?

Проблемът съществува от 20 години, говорим го непрекъснато. Това е изключително сложен и тежък юридически казус.

Слънчев бряг АД е 75 % държавно, но има и 25 % частно участие. Това са 4000 миноритарни собственици. Първо трябва да се реши въпросът какво ще става с тази собственост, за да може след това евентуално държавата да реши как да се разпорежда със собствеността, която представлява инфраструктурата на Слънчев бряг. Това е кауза пердута, която би се проточила във времето.

Ние не сме убедени, че всъщност Община Несебър иска да получи инфраструктура и алейна мрежа, за да се разпорежда с нея, защото тя ще трябва да похарчи едни колосални средства за нейната поддръжка.

Тази ситуация, в която е Община Несебър я устройва прекрасно, без значение кой е кметът в момента.

Кои са най-ощетените от ситуацията?

Целият туристически продукт, наречен Слънчев бряг предвид целия този хаос и неподдържането на инфраструктурата.

Слънчев бряг АД като собственик на тези алеи не може дори и да иска да налага някакъв ред, няма нормативен или юридически капацитет ако щете да налага глоби или правила, защото това е просто една фирма – едно юридическо лице с преобладаващо държавно участие.

Цялостното влошаване на продукта идва от влошаване състоянието на алейната мрежа, на тротоари, на осветление поради липсата на средства. Ето защо става така, че в комплекса с всяка изминала година започват да идват все по-ниско качество туристи. В крайна сметка страдаме всички.

Качеството на туриста е много ниско, защото ние му предлагаме това като заобикаляща среда. Ние каквото и да се мъчим да правим в хотелите, един турист отивайки на почивка,  той не прекарва времето си само в хотела. И туристът като види заобикалящата го среда извън хотела и казва „В България е много гадно!“.

Каква е ситуацията в зона „Слънчев бряг Запад“ и има ли конкуренция?

Не, тук не говорим за конкуренция. В „Слънчев бряг Запад“ се правят някакви улички, асфалтират се детски площадки, случват се някакви неща.

В момента в парламента върви една инициатива. Чрез промени в Закона за туризма искат да задължат кметовете от курортите от национално значение, какъвто се води Слънчев бряг, да връщат до минимум 80 % от прихода, който се събира от всички данъци и такси на съответната територия.

Идеята е те да се влагат в инвестиции и да се поддържа инфраструктурата. Дори и това да се приеме, то поражда много въпроси след себе си. Да приемем, че ще задължат кмета да ги връща, но въпросът е как ще стане това? Кой ще решава как да се харчат тези пари? Целият процес не е никак лесен и няма да се случи толкова просто.

Може ли да посочите колко средства от зона „Слънчев бряг Изток“ постъпват в Община Несебър?

Конкретни цифри не мога да посоча, но със сигурност става въпрос за десетки милиони левове на година. Информацията може да получите от Община Несебър.