Георги Димитров е ръководител и създател на танцова формация „Петлите“. Автор е на автобиографичната книга „Да докоснеш мечтата“, която разказва за живота му в дома за деца без родителска грижа „Александър Георгиев Коджакафалията“, който вече функционира като модерно училище. ТФ „Петлите“ тренира в Младежкия дом в Бургас. Имат изнесени стотици представления.

Международни турнета, сега турне и в България, какво постигнаха „Петлите“ и какво предстои да направят тази година?

„Петлите“ се върнахме от Прага (Чехия) от международен фестивал с първо място, с награда за най-малкия ни танцьор и за мен имаше награда за развитие в социалната сфера и в културната сфера.

Кой е най-малкият танцьор? На колко години е?

Алекс, той е на 7 години, но прилича на 3. Голям образ, страхотно дете, много емоционално, много будно и много ме ядосва.

С какво впечатли журито?

С българските танци, с нашите народни танци. Ние се представихме с шопски и със странджански танц. Участваха 18 деца и си изкараха страхотно. Освен в Прага, обиколихме Дрезден, Будапеща. За международната сцена сега ни предстои Испания и конкретно Барселона. Догодина там ще бъдем гости. А след няколко дни започват летните ни концерти „Танцът е магия“.Това е един спектакъл със специалното участие на Кристиян Грънчаров – Kris Gran, момчето което беше в „Гласът на България“ по БТВ. Той е бургазлия, млад изпълните и със своите неща, които прави, ще пробие със сигурност. Ще тръгнем от Созопол на 25 юли.

Това Черноморско турне ли ще бъде или из цяла България?
 

Това ще бъде Черноморско турне. Нашите приятели, които следят страниците ни в социалните мрежи, знаят, че ние всяко лято изнасяме концерти по площадите в градовете по морето. Целта на тези концерти по площадите е туристите, които идват и не са от региона, да видят нашето изкуство. После като изнасяме концерти в София, Стара Загора и други места от вътрешността на страната, да дойдат да ни гледат.

Тоест като ви видят веднъж, мислиш, че после ще повторят?

Повтарят, наистина повтарят и то с билети. На площадите представленията са безплатни, защото общините финансират проектите, които правим, заедно с нашите спонсори. Идеята на сцената е да бъде друга. Ще направим нещо различно.

С какво ще бъде различна?

Ще има много повече осветление, много повече ефекти. Когато бюджетът за един концерт е много малък, винаги се опитваш да свиеш разходите и обикновено орязваш от ефектите и декорите. Сега преговаряхме със спонсори да финансират част от концертите и така ще надградим със сцената, със сценичните ефекти, със звука, ще имаме звук на световно ниво. Ще снимаме целите концерти, от подготовката до края. И ще ми бъде интересно да чуя после отзиви от хората, които не са знаели досега за „Петлите“. Ще бъдем с нови костюми, с нови танци.

Затова съм го кръстил „Магията на танца“, съчетание на български фоклор, балкански фолклор с модерно звучене. Това е магия, пренесена от деца. Когато гледах първия концерт на Нешка Робева в Бургас, аз бях разтърсен от феерията от танци. Тази жена ме ентусиазира да правя най-доброто с децата от формацията. Имаме традиция след всеки концерт на площадите да играем хора с всички гости и става една малка хоротека след нашите спектакли. Много хора идват след тези хоротеки да прегръщат децата, да ги поздравяват, а това е впечатляващо и стимулиращо за малките изпълнители.  Това ни учи да бъдем по-близо до публиката. Става изключително голям празник.
 

Ти издаде автобиографична книга „Да докоснеш мечтата“ преди две години, това направи ли те по-познат за хората?

Не знам, но много хора идват да говорят с мен, след като са я прочели. Историята ми ги е докоснала и това, че съм израснал в дом за изоставени деца. Целта е да накарам обществото да помога на тези деца, но не като има дава пари. Хората да се научат да помогат с отношение, да се срещат с такива деца, да поговорят с тях, да отделят време, да постоят с тях. Познавам едно момче, което помага и популяризира това в тик-ток.

Отива при някой клошар, помага му да се изкъпе, да се преоблече, кани го на заведение, помага му да си намери квартира. Такива хора са малко и знам в какъв свят живеем. Но ако всеки втори направи ей толкова малко добро, може да не е материално, светът ще бъде много по-красив и по-добър. Трябва хората да се обичат и да се радват на живота, защото ако са негативни, нищо няма да постигнат.