Георги Бъклев е председател на Тракийско дружество „Дико Джелебов” в Малко Търново. То дава началото си още от създаването на първите тракийски движения в Странджа. В организацията членуват 30 души, които активно участват в честванията на Петрова нива. И тази година малкотърновските тракийци се събраха, за да отбележат Деня на Тракия. Колко важно е Преображенското въстание и какво знаят за него младите, ни разказва в интервю за Грамофона нюз Георги Бъклев.
Г-н Бъклев, какъв е за вас Денят на Тракия?
- Ден за гордост от величието на нашата войска и нашите предци, дали кръвта си, за да я има България сега.
Запознати ли са младите с Преображенското въстание и неговото значение за историята ни?
- Не, младите не са запознати с Преображенското въстание, защото то не се изучава. Ние трябва да ги учим, за да знаят кои са корените ни. Младите трябва да знаят, че по тази земя са живеели много славни българи, да милеят повече за нея, а тези, които са отишли в чужбина, да се върнат обратно, за да не загубим държавата си.
Специално тракийските българи са били много толеранти, но заради други интереси сме загубили половината от Одринска Тракия и това е много жалко. Затова трябва да предадем на идващите след нас, че тук са живели славни предци.
Кои славни имена трябва да помним?
- Георги Кондолов-главният войвода на Преображенското въстание. Негови думи са били: „Делото е свято! Проклети бъдете, ако не го продължите!”.
Имате ли ваши близки или приятели, чиито предци са участвали в Преображенското въстание и които са ви разказвали за Преображенското въстание?
- Не, нямам, но това е едно от най-големите въстания на територията на България, макар за него да се говори и знае много малко. Трябва ние като наследници на хората, които са участвали в него, да популяризираме тяхното дело и в тази връзка сме решили да издадем сборник, животоописание на биографиите на тези, които активно са участвали и са загинали.
Колко воеводи от Малко Търново са участвали и на колко имената им ще бъдат поместени в този сборник, който подготвяте?
- Около 18, а също изнамерихме информация и за други дейци, които са участвали, като братята Драгулеви, Стамат Икономов-един от главните ръководители на въстанието, нашият патрон Дико Джелебов, който е бил воевода на Сливенския район. С неговата бомба всъщност започва въстанието на връх Свети Илия край село Стоилово.
Казахте, че Преображенското въстание е много важно в историята на България. Как можем да го сравним с друго важно събитие - Априлското въстание?
- Според мен Преображенското въстание е повече от Априлското, защото тук в продължение на 20 дни хората са се организирали като в комуна-всичко е било общо - храната, дори спалното помещение е било общо. Държали са се само 20 дни, а държавата не им е помогнала, не знам защо. Не знам тогава в какво положение е била, но е оставила толкова народ да бъдат избит след погрома на въстанието и да бъдат изселени хората оттук.
Има и хора които са наследници и на двете въстания! След априлското въстание търсейки сигурност много хора са се преселили в селата около Лозенград. В село Сереген са се заселили и част от моите предшественици!