Медиците от Комплексния онкологичен център в Бургас и сдружение „Онкоболни и приятели“ започнаха серия от лекции, в които обясняват на достъпен език най-важните моменти при лечението на различни онкологични заболявания. Последната среща беше посветена на лъчелечението и радиохирургията. В нея се включиха д-р Ася Консулова и началникът на отделението по Лъчетерапия д-р Петко Дочев. Трима физици и четирима лъчетерапевти са хората в Бургас, които осигуряват едно от най-съвременните и сложни лечения. Могат ли обаче да работят без останалите си колеги-онколози и панацея ли е лъчелечението – интервю на Gramofona.com.

Лъчетерапията и радиохирургията са едни от най-съвременните методи за лечение и са изключително скъпи. Могат ли пациентите да си позволят подобен тип терапия?

Д-р Дочев: Това наистина е изключително скъпо лечение, но в България то се поема на 100% от Здравната каса. Говорим за радиохирургия, вимат, арк терапия. Жалко е, че много хора първо тръгват на скъпоструващо лечение в Турция, например. Продават имоти, теглят кредити и идват тук, едва когато не могат да си позволят повече да плащат. А ние предлагаме едно съвременно лечение с апаратура, с която малко специализирани болници разполагат у нас.

При всеки тип заболявания ли може да се прилага лъчелечението?

Д-р Дочев: Не. С радиохирургията могат да се лекуват лезии в орган, които не са по-големи от 2-3 см. Има един определен обем, който не може да се надхвърли, защото става опасно за пациента. Все пак говорим за огромни дози на лъчение, те са от порядъка на 140 грея. Това ако удари на здраво място – загива.

Д-р Консулова: Радиохирургията обаче променя много неща. Има случаи когато по-голямата част от тумора реагира на лечението и е под контрол. Но има една малка лезия, която заради мутация или друга причина, не отговаря на лечението. Веднага се наместват лъчетерапевтите и грубо казано махат проблемната лезия. Болестта може да е на други места, но тази лезия се маха и ние продължаваме със същото лечение.

Д-р Дочев: Това е най-благодарното лечение.

Д-р Консулова: Така ние сме по-ефективни, а лечението на пациента може да продължи по същия начин още година или две. Махаме тъкан, която потенциално променя хода на болестта, защото ракът е съвършен. Той е от нашите клетки и намира начин да избяга от това, което му правим. Така едно локално лечение има системен ефект. Искам и още нещо да кажа. На всички места където съм влизала и като консултант, и като лекар Бургас е мястото, на което от момента на диагноза до момента на лечение времето е най-кратко. Тук за лъчетерапия и радиохирургия то е от 7 до 10 дни, а в други болници казват - Добре, ще се постарая да започнем до месец и половина. За това време обаче пациентът вече може да е в друго състояние.

Нормално е пациентите да искат лечението им да започне веднага, още повече при диагноза рак. Защо въобще се налага изчакване, а не се пристъпва веднага към лъчетерапия?

Д-р Консулова: Има много предварителна работа, която трябва да се свърши. Това е лечение, които изисква много планиране и много работа.

Д-р Дочев: При планирането на лъчелечението трябват и много добри физици. Специално в Комплексния онкологичен център в Бургас работят може би най-добрите физици в България. Това, което те могат да правят в тези високотехнологични неща, каквито са обемно модулираната арк терапия, интензивното модулиране на лъчевия сноп, каквото е радиохирургията, много малко специалисти могат да направят. Нашите физици са гении. Работил съм и на други места с физици, които имат по-високи научни степени от нашите в Бургас, но просто не могат да се сравнят с тях.

Може ли радиохирургията или лъчелечението да заменят друг тип терапии, например химиотерапията?

Д-р Дочев: Радиохирургията е свързана с другите дисциплини, а не ги отменя. Давам пример – имаме пациент, който е с метастази. Колегите започват химиотерапия или таргетна терапия. Намаляват метастазите, но казват, че нищо повече не могат да направят. Да, но по-нататък аз мога да направя. Ние зависим един от друг. Преди терапията, когато метастазите са били много големи, аз не мога да се намеся. Когато колегите ги намалят, аз влизам и действам.

Няма как да направя радиохирургия от самосебе си при един метастазирал черен дроб, например. Но колегите могат да направят така, че аз да мога да направя радиохирургия и да върнем на пациента много време, което е най-важното. Или да подобрим качеството му на живот.

Българинът е изпълнен с недоверие към родната медицина. Научиха ли се пациентите, че могат наистина да разчитат на вас?

Д-р Дочев: Да, за лъчетерапията се научиха. Спомням си, как преди време се ядосах на тогавшния ни здравен министър – Петър Москов. Появи се по телевизията и с гордост обяви, че е осигурил лъчелечението на двама бургазлии в Турция, защото в България нямало как да се случи това. А по това време ние вече от година и половина правихме арк терапия и вимат!

Точно по времето на министър Москов много актуална беше и темата с киберножа и с липсата на подобно лечение у нас. В момента само в Пловдив има такъв и много хора отново се лекуват в Турция…

Д-р Дочев: Киберножът не е панацея. Хората трябва да знаят, че той е ограничен и може да лекува точно определени неща. А линейният ускорител, с различните устройства към него, може да направи същото, с тази разлика , че може да направи и неща, които киберножът не може.