Тя е родена в град Айтос. Завършила е ТОХ през 1992 година с диплом за „Кулинар“ и Бургаския свободен университет през 2001 със специалност „Социални дейности“.
Работила е като сервитьор, барман, крупие и доброволец в Асоциация „Детство за децата“ в град Бургас в помощ на интерната „Коджакафалията“. Пристига в Англия преди десет години по финансови причини. Работи като болногледач, чистач, одитор в Саутмеад болница в град Бристол.
С Таня Рашкова се запознах на Коледния базар в българското училище „Иван Вазов“. В нашите пъстри кътчета бяхме подредили книги, рисувани чаши, картини, солени и сладки лакомства, разбира се, че цвърчеше и скара. Има ли български купон без кебапчета? Към края на празника сред еуфорията от деца, родители и посетители тя се приближи към мен с чинийка, в която бе наредила няколко резена от тортите си. Почерпи ме с тях, купи си моя книга и си поговорихме за Бургас.
Деликатният вкус на сладкарските ѝ изкушения ме преследва дълго след това. Ето защо ѝ писах. Бях решила, че непременно ще ви разкажа за нея. Може да ви запаля по психологията, междуличностните взаимоотношения и метода ТА – най-добре работещ и животопроменящ, който я вълнува.
Какво е ТА?
Транзакционен анализ. Това е направление в психотерапията.
Чрез него научаваме как се свързваме и общуваме със себе си и хората около нас. Създател е Ерик Бърн. Интересът ми към психологията датира от младите ми години.
Продължавам да се смообучавам, но и посещавам сертифицирани курсове.
Има ли връзка на ТА с приготвянето на десерти?
ТА учи по-скоро защо съм потребна в света като Таня, какво е предназначението ми, освен това обяснява функционирането на човека в семейството, групата и държавата.
Той учи на приемане, свързване и търсене на себе си.
Или цитирайки Франкъл: „Човекът в търсене на смисъла“.
Връзката на ТА с приготвянето на сурови десерти се състои в това да използваме общуването и храната, които имат истинска стойност и ни носят истинско удоволствие, разбира се. Лично за себе си мога да кажа, че е моето откритие да бъда полезна за всички, които пожелаят.
Кога започна да експериментираш?
Преди почти четири години приготвих първата си сурова торта по рецепта на шеф Силвена Роу за 13-ия рожден ден на сина ни.
Едно малко парче, а толкова вкусно, засищащо и полезно.
Живеейки на Острова, виждах все повече хора, пристрастени към сладкиши със срок на годност, който стряска. Те бяха приготвени от незнайни за мен преработени до липса на хранителна стойност продукти, които, освен че ни пристрастяват, и ни разболяват. Тогава отново психологията и психоанализата ми помогнаха.
Как се случи това?
И преди бях чела, но по време на пандемията имах още повече време.
Включих се в онлайн група „Пътят към мечтата“ по време на изолацията на всички ни от света и там с група от прекрасни жени обсъждахме какво всъщност е пътят към мечтата през японската система Икигай, която помага всеки да намери смисъла на това да се събужда всяка сутрин.
В безкрайния процес на себепознание стигнах за пореден път до извода, че промяната започва от мен. Подкрепата в групичката от жени, взаимността за знания и обмен ми помогна да направя първата крачка и сътворя първите живи бонбони.
И така стартирах с търсенето и купуването на рецепти за сурови бонбони и торти.
Купувала си рецепти в буквалния смисъл на думата ли?
Разбира се, че е така. Онлайн има много информация, но обменът между хората е едно от най -важните неща за мен. Ако някой е вложил време, труд, любов и средства да сътвори рецепта, то тя е авторска и струва нещо. В този контекст това е заплащането.
Сега ще ни разкажеш ли за твоите кулинарни вълшебства?
Суровите десерти, в частност суровите торти, приготвям без яйца, без млечни продукти, брашно, захар, без изкуствени ароматизатори и оцветители, без глутен. Тези съставки, които са част от десертите, подменям със сурови ядки, семена, пресни и сушени плодове и зеленчуци, тахани, млека и масла от ядки.
Маслата от какао, кокос, авокадо, различните сурови семена са природни храни, чиято богата хранителна стойност ни дарява с палитра от живи хранителни вещества, които ни носят енергичност и здраве.
Аз ти повярвах, мислиш ли, че ще повярват и читателите?
Да. Защото, изключвайки печенето на десертите, се запазва хранителната стойност на вложените продукти. Всички знаем, че съдържанието на витамини, минерали и полезни мазнини в по-горе изброените продукти оказва въздействие и е задължително за правилното и оптимално функциониране на всеки от нас. Преди приготвянето на ядковия крем е необходимо количеството от сурови ядки да се измие и накисне във вода за няколко часа, защото по този начин отслабва въздействието на инхибиторите в тях. Освен това се отстранява фитиновата киселина, която пречи на организма да усвои много от полезните минерали. Не на последно място, накисването и старателното измиване на ядките премахва голяма част от препаратите, използвани в търговската мрежа за съхранение и транспорт. Живата ядка дарява своята енергия, а суровите подсладители като кленов сироп, агаве, мед и плодове добавят истинска сладост.
Колко часа са необходими да завършиш здравословните си произведения?
Приготвянето на един десерт е различно, защото то стартира с накисването на ядките и поставянето в кутията за доставка, разбира се, после се декорира с много любов от мен.
Не се ли оскъпяват бонбоните и тортите повече от необходимото?
Когато приготвям нещо с ръцете и голямо желание, всъщност то е безценно. Това е нещо неповторимо.
Оскъпяването се случва през качеството, времето и смисъла, който влагам.
Имаш ли свои авторски рецепти?
Обичам да добавям и включвам по усет различни полезни съставки – като спирулина, брашно от рожков, сурово органично какао, сок от червено цвекло, етерични масла и аромати.
Ще подариш ли на читателите ни една, или трябва да си я платим?
С радост ще споделя нещо любимо у дома. Всеки от читателите избира дали да вземе органични или различни от тях продукти. За основата на една 16 см торта може да се използва 100 г кокосови стърготини, 100 г висок клас фурми или други сушени плодове, които се измиват предварително, като се добави лъжица разтопено кокосово масло. Смила се на кухненския робот и се оставя за 30 минути да стегне в хладилника. За крема около 1 чаена чаша накиснато и добре измито кашу се поставя в блендер с около 70 мл натурален подсладител и около 200 г така вкусната в този сезон круша, райска ябълка или манго. Много добре се смила всичко в блендер, докато стане хомогенна смес, към нея се добавя 70 мл кокосово масло, разтопено и 1 ч.л. хуск. Излива се върху основата и се замразява за около 3 ч. във фризер.
Ако си вдъхновила някого от нас да опита с направата на суров сладкиш или бонбон, има ли нещо, което непременно трябва да знаем?
Най-добрият вариант за съхранение на суровата торта или бонбони е в хладилник за седмица, в кутия с капак.
Ако все пак решите да я оставите за по-дълго, може да я замразите във фризера за месец. Автори на сурови десерти казват, че издържат до 3 месеца, но това ще намали количеството на полезност на сладкиша.
Положила си изключителен труд, за да научиш и материализираш знанията си в прекрасната страница, където можем да се насладим и си изберем нещичко по повод или защо не без такъв. Кой поръчва здравословните ти десерти?
Любопитството и недоверието водят много хора да опитат, но тези, които се грижат за себе си, или имат непоносимост към определени храни също. Този вид десерт може да се приготви и с крем без ядки, така че тези хора, които имат непоносимост към тях, също не са пренебрегнати.
Какво е усещането да създаваш полезна сладост за себе си, близки и приятели?
Усещането да претвориш няколко различни съставки в нещо вкусно, но с грижа и любов, ми носи истинско удовлетворение. Но и хапването на този вид храна доставя доволство и радост без угризения както за мен, така и за клиентите ми.
Надявам се че надникването в кухнята, която Таня е превърнала в работилничка за благотворни изкушения, е било интересно и сте научили нещо ново. Защото, както казва тя: „Всичко в живота се възпитава и учи. Изборът на чиста, полезна и вкусна храна също“.