Емил Радев е европедепутат от най-голямата и най-старата група в Европейския парламент - Европейска народна партия /ЕНП/. Той е заместник-председател на Комисията по граждански свободи, вътрешни работи и правосъдие в Европейския парламент. Родом е от Варна. Преди дни политикът взе участие в семинар в столицата на тема „Новата миграционна политика на ЕС – накъде и кога“. Интервю на Грамофона нюз
Г-н Радев, как войната в Украйна промени Европа?
Войната промени доста ситуацията в Европа. Тя е огромен стрес за всички, една война съвсем близо до границите на държавите членки в ЕС. Нападната бе голяма държава и всички ние сме свидетели както на пълномащабни военни действия, така и на много голям поток от бежанци. Вече виждаме, че огромната част от тези хора се насочиха към държавите членки на Европейския съюз.
В тази сложна ситуация Европа действа много единно. Миналата седмица в Европейския парламент огромно мнозинство гласува за предоставяне на повече финансови средства, които могат да се използват за бежанците. 562 евродепутати бяха „За“, 2 „Против“ и 3 гласуваха „Въздържал се“.
Имаме абсолютно единодушие в мнението си, че трябва да окажем помощ на тези хора, които бягат от войната. Виждаме, че Европа е единна и за санкциите, които се налагат на Русия, че в Съвета дебатите вървят бързо и се взимат нужните решения.
Освен че Европа иска в най-кратки срокове да прекрати войната в Украйна, която генерира много ужас, страдание, убити, Европа се грижи и за тези, които търсят убежище в държавите членки.
Има ли нужда Европейският съюз от реформи и какво може да направи, за да спре войната в Украйна?
Европейският съюз за съжаление е силен икономически, но външнополитически има още много какво да се иска. Желанията за по-силна външна политика на Съюза трябва да се сбъднат, както и тези за общоевропейска армия и общоевропейска политика в областта на сигурността.
Тази война е вече съвсем на границата на Европа и ние трябва много да се замислим, че сами не сме такава голяма сила, но обединени можем да постигнем много във външнополитически план. Това ще е като стрес тест за Европейския съюз.
Санкции на Русия се налагат от години, но за съжаление те нямат този ефект, който е желан - да спрат агресията и военните действия. Видяхме, че санкциите към Руската страна са нон стоп след незаконното анексиране на Крим. За да бъдем много по-обединени и силни във външнополитически план, ние не трябва да разчитаме само на нашите партньори в НАТО, но и на собствените си сили, да повишим сигурността, да завишим военния потенциал на държавите членки, да имаме общи стратегии, да отделяме нужните средства за въоръжаване.
Сега най-важното е да можем да се погрижим за милионите хора, които бягат от войната и влязоха в Европейския съюз. И да направим наистина всичко, за да може тя да приключи по-бързо.
В края на февруари украинският президент подписа официална молба за присъединяване на страната му към Европейския съюз. Колко дълъг е пътят?
Много е дълъг. Въпреки заявеното желание от много политически лидери, ние имаме ясни правила как протича присъединителният процес и не можем да очакваме, че в кратки срокове това ще стане факт за Украйна. Има си процедури и те трябва да се спазват.
Трябва ли България да предостави военна помощ на Украйна?
Имаме общоевропейски решения в това отношение. За съжаление това е война и тя не се печели само с хуманитарна помощ. Въпреки призивите на съюзниците ни в НАТО, такова решение от българското правителство не е взето. Има пълен разнобой в правителството, а трябва да има ясна политика, която да е съобразена с позициите на нашите съюзници в НАТО и с другите държави членки в ЕС.
След ковид, енергийната и военна кризи, върви ли Европа към рецесия?
Толкова кризи накуп неизменно водят до рецесия. Оттук нататък трябва да си извадим поуката от кризите, като на първо място е нужно да завишим разходите за сигурност.
Когато избухна кризата с ковид 19, ние чакахме нужните лекарства, консумативи, чакахме да внесем необходимите маски от Китай.
Трябва да вземем важните решения за целия ЕС, да бъдем много по-независими, да върнем отново в границите на Съюза стратегическите производства и да сме подготвени за всякакви извънредни обстоятелства, каквито са и военните действия, и здравната криза и т.н.
Вашият коментар за ареста на бившия премиер Бойко Борисов?
Абсолютен удар по имиджа на България и незаконосъобразни действия на вътрешното министерство. Видяхме как без прокурорска и съдебна санкции, лидерът на най-голямата опозиционна партия у нас ГЕРБ беше арестуван без доказателства.
Ние веднага сезирахме нашите европейски партньори и в страната ни дойде проучвателна мисия на Европейската народна партия. Това бяха двама от най-изявените ми колеги в ЕНП - председателката на комисията по бюджет и контрол и координаторът на ЕНП в комисията по граждански свободи, правосъдие, вътрешен ред.
Те, разбира се, се срещнаха с всички заинтересовани страни и посещението им не беше едностранно. Видяха се и с г-н Борисов, с адвоката му, с главния прокурор, с министър-председателя и министъра на вътрешните работи.
Техните изявления оттам нататък и това, което докладваха в групата на Европейската народна партия бе, че този арест е абсолютно незаконосъобразен и е нарушено върховенството на Закона в България.
Ние видяхме, че и председателят на най-голямата европейска партия в европейския парламент, Манфред Вебер излезе със становище пред пленарна зала, че такива действия са недопустими.
В момента виждаме, че България не получава и едно евро от Европейския съюз. Също така няма договорени програми и никакви пари по Плана за възстановяване и устойчивост, а другите държави вече получиха десетки милиарди средства.
Заради лобиски проекти не можем да вкараме Плана за възстановяване и устойчивост вече над 1 година. И утре той да бъде одобрен – вече сме далеч закъснели със сроковете, защото трябва да договорим 70 % от проектите до края на тази година.
В момент на много кризи, ние напрактика нямаме пари, които биха ни помогнали да излезем от тях. За съжаление заради ударите по върховенството на Закона в страната, вече има опасност това да доведе и до спиране на европейски средства.
Механизмът, който свързва нарушаването на върховенството на Закона и спирането на европейските средства вече действа. Управляващите трябва много добре да се замислят дали няма да сме една от първите държави, на която ще бъде приложен този механизъм.
В момента сме се докарали дотам, че финансираме европейския бюджет с вноската, а не получаваме никакви пари.