Пепа Запрянова е директор на бургаското ОУ „Елин Пелин”. Училището направи важна крачка към прилагането на най-модерните технологии и методи на обучение и преди месец представи своя STEM център. В него децата ще усвояват знания чрез използването на различни технологии. В какви условия учат децата и по какви проекти работи училището? Интервю на Грамофона нюз с Пепа Запрянова в навечерието на 24 май.
С какво друго освен новия STEM център може да се похвалите в училището?
През последните две -три години направихме доста промени в материалната база. Обновихме изцяло актовата зала, която се превърна в едно много привлекателно място за всички деца и учители, свързана с честване на събития, тържества и конференции.
Благодарение на проекта „Първокласно начало” създадохме по-добра образователна среда на децата в начален етап. В няколко посоки действаме за реновиране на различни класни стаи. Правим всичко възможно според силите си училището да изглежда все по-добре. Училището е много голямо и се поддържа трудно, но с по-голяма гъвкавост се справяме.
По какви проекти работи ОУ „Елин Пелин?
Миналата година училището бе отличено затова, че работи по най-много образователни национални програми, които са към образователното министерство. Работим по проект Еразъм + К1, а в момента очакваме новите национални програми. Ние сме иновативно училище и имаме три иновации.
Първите две са „Граждани на света“ и „Обучение на три скорости“, като най-новата ни иновация е „Науки без граници“, която е в прогимназиален етап. Тя е свързана със STEM центъра, в който предметите се изучават по забавен и много приятен начин за учениците.
Отговорността, с която управлявате, е огромна. Трудно ли се ръководи толкова голямо училище като вашето?
Аз съм реалист и си давам сметка колко трудно се случва всичко в България. Самата работа изисква много голяма отдаденост, ти живееш с проблемите, постоянно премисляш ситуациите, които се случват и търсиш начин как да ги разрешиш.
Когато човек се заеме с такъв тип управление, трябва предварително да е наясно какво губи от това. Най-вече време, енергия, нерви, стрес. Хубаво е когато виждаш, че нещата се случват както трябва. Във всяко едно нещо в моя живот, което съм започнала, влагам изключително много душа и сърце. Като човек на изкуствата съм научена на дисциплина и това е нещото, което ми дава възможността да планирам нещата по правилния начин.
Голям ли е екипът от преподаватели?
Да, в училището имаме много паралелки и 88 педагози. Всички заедно се стараем да създадем една гъвкава система на управление, която да ни даде възможност изцяло да обхванем проблемите на учителите и учениците, защото те не са никак малко.За нас работата с родителите също е един много важен фактор.
Докато беше пандемията от коронавирус като че ли нямаше такива сериозни проблеми, но сега започнаха наистина да излизат на преден план неща, които са вследствие на ковид пандемията.
В нашето ядро на работа са много силни екипът от психолози, педагогически съветник, ресурсен учител. Те винаги се отзовават за всеки проблем, който е в нашите правомощия да го разрешим.
С какво ОУ „Елин Пелин“ е по-различно от други училища, кое ви отличава?
Ние сме единственото училище в Югоизточна България, което изучава езици, които не са традиционни и обучението с тях започва още от първи клас. Децата в „Елин Пелин“ от малки учат френски, испански и руски. Няма да крия, че в началото ни беше доста трудно и необичайно
В един момент обаче се оказа, че учениците се обучават с голямо желание. Посещението на френския посланик Флоранс Рубин допринесе изключително много за популяризирането на френския език. Мадам Рубин оказа не само морална, но и материална подкрепа за нашите деца. Предостави ни помагала и учебни ресурси на френски език, които ние активно ползваме.
Изучаването на чужди езици при нас не превъзходжа, нито отнема обучението на математиката и българския в традиционния им вид. Децата са много гъвкави и учат чуждите езици с голямо удоволствие.