Проф. Нейкова, уважихте едно от най-важните летни събития в Китен фестивалът „Атлиманска огърлица“ 2023 г. Какво Ви впечатли най-силно по време на откриването?

Всичко ми направи силно впечатление. Ние трябва да благодарим на организаторите, защото те правят всичко, за да съхранят и популяризират културното наследство. Нека не забравяме, че народното творчество е част от нематериалното ни културно наследство. Няма нищо по-уникално, по-емоционално от народната музика. Народната музика е магия и вълшебство. Да се потопиш в магията на танците, на багрите, на звуците, няма такова усещане.

Буквално сте навсякъде и рядко пропускате събития не само в Бургас, но и в областта. Не се ли уморявате?

Аз и моите колеги се стараем да отговорим на очакванията на хората, да уважим техния труд и съответно да покажем своята признателност.

България вече има редовен кабинет и както знаем областните управители са политически назначения. Очаквате ли да бъдете сменена?

Безспорен е фактът, че политическата криза е налице и имаме нужда от редовно правителство. Има необходимост от създаването на условия за стабилност на държавата. Има необходимост и Народното събрание да гласува бюджет, да гласува закони, за да осигури стабилност на българските граждани като част от европейската общност.

Да, областните управители се назначават от Министерски съвет. Така че е съвсем нормално Министерски съвет да назначи областни управители, които счита, че ще провеждат политиката му и ще оправдаят доверието.

Това, което искам да кажа, че за мен е важно да оставя диря след себе си. Има много работа, която трябва да се свърши. Считам, че служебният кабинет и аз като част от този кабинет се опитахме в темпото на спринт да наваксаме онова, което беше изоставено. Аз съм от хората, които смятат, че заемайки един пост, то трябва да го изпълнят със съдържание.

Кои бяха и все още са приоритети Ви като губернатор?

Много са ми приоритетите като областен управител. Сред тях са държавната собственост и нейното опазване, незаконното строителство, подобряване на инфраструктурата, популяризирането на културно-историческото ни наследство, подпомагане на талантливите деца.

Разбира се превърнахме в своя кауза желанието на хората от село Драганово да имат свой православен храм. Може би за по-малко от година църквата е почти готова. Благодаря на всички, които отвориха сърцата си и помогнаха за нейното изграждане, изцяло от дарения.

Приоритет е и получаване на разрешение от Министерството на културата за изграждането на златните кубета на храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Бургас. Вече има сключен договор с фирма изпълнител и започват ремонтните дейности на подстанцията в Ясна поляна. Направен е график и няма да има нарушаване на водоподаването на хората.

Струва ми се, че Бургас заслужава да има една прекрасна галерия, защото тук има толкова много художници и творци, и такъв голям фонд. Толкова много туристи идват, които се наслаждават на изкуството. За мен духовната храна трябва да е водеща преди всичко останало.

Каква е равносметката Ви от свършената работа?

Работа, принципност, законност и връщане на доверието на хората към институциите. Някой ден може би ще напиша книга за това. Натъкнах се на много интересни факти.

Каква беше работата Ви с кметовете от Бургаския регион?

Работя с всички. Имаме изключително добро взаимодействие с тях. Считам, че областният управител трябва да работи с тях и с изпълнителната власт, защото така се решават проблемите на хората.

А с централната власт как се работи?

Аз лично искам да благодаря на служебното правителство и на президента на Република България за подкрепата, която съм получавала като областен управител. Решавахме проблеми с голяма давност.

Ако Ви предложат да останете на поста, ще приемете ли?

Ако дойде момент да получа такова предложение, тогава ще коментирам. До тогава съм готова да предам работата на областния управител, който ще назначи новия кабинет. Между другото има много добре действаща областна администрация, специалисти и професионалисти, които работят въпреки ниските възнаграждения.

Хората свързваха ли се с Вас, за да искат помощ?

Да, и им благодаря за доверието. Между другото проблемът с липсата на път до село Писменово беше поставен в приемния ми ден от хора в Приморско. Проблемът със Спешната помощ, който до скоро беше на дневен ред, също беше поставен от хората. Много силна връзка имам с хората. Там където има гражданско общество, има и прогрес. За всички правителства, за всички власти най-важното трябва да са приоритетите на българските граждани. Важно е да се знае, че България е пълноправен член на НАТО и ЕС, но не е васал на никого.

Проф. Мария Нейкова е завършила специалност Право в Бургаския свободен университет. Тя е професор по административно право и процес и доктор на науките по национална сигурност.

Декан е на Центъра по юридически науки на Бургаския свободен университет. Нейкова притежава богат управленски и административен опит. В периода 2001-2009 г. е била областен управител на Стара Загора. Автор е на много научни трудове и носител на множество отличия и награди.