Натали Иванова е балерина в Държавна Опера - Бургас. На сцената е от съвсем малка. Кой е човекът, който я въвлича в света на прекрасното изкуство? Лесно ли се стои на пръсти и наистина ли балетът е толкова елитен, колкото изглежда? Едно интервю на Грамофона с Натали Иванова.
Натали, как и кога за първи път се срещна с балета?
- Бях на 4 години, а след 2 месеца правех 5. Баба имаше приятелка, която преподава балет. Тя беше една от най-добрите в града по онова време. След детската градина веднъж ме закара там, а аз просто стоях и гледах как танцуват останалите. Имаше от 5- годишни до 17-18. Толкова бях възхитена от движенията и музиката, а като се прибрах не спирах да имитирам движенията им.
Кои са първите ти спомени, свързани с балета?
- Имам толкова много спомени.. Един от най-култовите моменти може би беше, когато взимайки ме от градина, баба тръгна да ме води в школата. Аз обаче не исках, защото другите деца ме поканиха на гости да си играем. Тогава й казах, че е най-лошата баба на света, защото ме накара да отида на балет, вместо да играя с кукли.
Но в момента, в който влязох и започнах да танцувам... накрая просто не исках да си тръгвам. Имах много моменти в детството, в които плаках, че не искам да съм балерина, но благодарение на прекрасната ми баба аз съм това, което съм в момента. Обичам я безкрайно много!
Какво всъщност е балетът – изкуство, спорт, изящност, красота?
- Балетът е най-висшето танцово изкуство, което изгражда всички останали. Започнеш ли с класичесни балет, след това можеш да танцуваш всички останали стилове – модерен балет, джаз балет, характерни танци, исторически танци и т.н.
Трудно ли е да се тренира балет?
- Разбира се, че е трудно. Това е най-трудният вид изкуство, защото работим с всяка част от тялото си. Всяко пръстче, всяко мускулче, очите, ушите - абсолютно всичко.
Според теб балетът само за момичета ли е?
- Балетът според мен е за абсолютно всички. Той е начин на живот. С него изразяваш чувствата и мислите си и влизаш в един необикновен свят. Дали си момче или момиче няма значение, защото всички имаме нужда да изразяваме чувствата си по някакъв начин.
Танцувала ли си извън България и ако да, от кои места най-много си се впечатлявала?
- Танцувала съм да и съм най-впечатлена от Русия, разбира се. Там нивото е най-високо в целия свят. Също и от Италия. Хората в чужбина наистина ценят и уважават изкуството и хората на изкуството.
Какво те вдъхновява в работата?
- Вдъхновява ме на първо място музиката. Тя е много важна част от танца. Трябва да можеш да изразиш всяка една нотичка от нея. Да я почувстваш, как минава през тялото ти и те зарежда с енергия, която предаваш на публиката.
Винаги ми е било адски любопитно – как стоите на пръсти?
- Това е въпросът, който е интересен на всички. Всъщност обувките, на които стоим са много специални, за това са и много скъпи. Наричат се „балетни палци”. Те са направени от гипс, за да са твърди отпред на пръстите и да можем да се задържим. Има и принадлежности, наречени „силиконки”. Те са меки и се слагат на пръстите, за да не стъпваме директно върху гипса. И с тях боли, но не толкова, колкото ако сме без тях.
Кои роли си изиграла и коя е любимата ти?
- Любимата ми е „Куклената фея”. Когато бях 9 клас от училище правехме отдавна забравения спекткъл. Там аз играх самата Куклена фея и беше най-вълнуващото и вълшебно изживяване.
Коя случка на сцената никога няма да забравиш?
- Аз дори не я помнех особено, но мама я е разказвала толкова пъти. Играхме „снежинки”, бях на 10 години. Сто пъти мама ми каза „да не забравиш да махнеш дъвката”!
Накрая явно съм излязла с нея и съм дъвчила доста усилено. За капак на всичко съм забелязала братовчед ми в публиката и сме започнали да си махаме и да си правим физиономии. После как ми се караха...
А какви отличия имаш?
- Ако трябва да ги изброявам ще отнеме доста време. Но ще кажа за някои последните. В Астана, Казахстан, взех първо място с вариациите на „Жизел” и „Гамзати”. В Санкт Петербург, Русия, станахме първи с триото „Източна импресия”. Заедно взехме купата на кмета на Хасково през май 2018, както и станахме първи с него в Обзор през юли. Предстоят ни още много изяви.
Натали, какво обичаш да правиш през любимото за всеки човек свободно време?
- Обичам да пея. Всъщност аз се занимавах дори професионално от 8 до 11 клас , но след това вече не можех да съчетавам балета и сега пея любителски. Също така обожавам да се снимам. Имам доста сполучливи и красиви кадри, благодарение на професионални фотографи, разбира се.
Каква би била, ако не си балерина?
- Не мога да си представя живота без балет.
Без какво може и без какво не може Натали Иванова?
- Аз не мога без ... на първо място балета, на второ без баба разбира се, както и без любимите ми учители Недко Георгиев и Лили Бисерова. На тях дължа живота си, безкрайно съм им благодарна и ги обичам с цялото си сърце. Склонна съм да зарежа абсолютно всичко, за да се отдам на балета.
За какво мечтаеш?
- Мечтая някой ден да стана една от добрите и името ми да се свързва само с прекрасни неща, свързани с балета естествено. Мечтая семейството и приятелите ми да се гордеят с мен, когато изричат името ми. Искам усмивките им да светят повече от всичко, когато се сещат за мен.
Понякога и само четене не е достатъчно. Когато го видиш на живо можеш да коментираш какво ползват и как го ползват. Да, силикон слагат. Ако сте толкова любопитен/на отидете в едно балетно училище и вижте как работят децата, а момичето си е прочело много добре уроците!
Интересно интервю, но поднесено със солидно количество правописни и пунктуационни грешки. Балетът не е "най-висшото", а е най-висшето изкуство - би трябвало авторката на статията да е наясно с тази особеност на българския правопис. В подчинените обстоятелствени изречения за условие, подчинената част, често съдържаща съюза "ако", се отделя със запетая от главното изречение. Напомням този факт, защото забелязах пунктуационни грешки в тази връзка. Знам, че напоследък много хора не обръщат достатъчно внимание на правописа, но считам, че той е от първостепенно значение за нашата изразителност и за интелигентността ни. Особено когато става въпрос за "опитни журналисти, търсещи начин за свободно изразяване".
Смята се, че палците се появяват заради балерината Мари Тальони, тогава те са били правени само от кожа! Постепенно палците се видоизменят и предната част се прави от наслояване на плат и лепило. Имало е и проби с дървена предна част, но палците са се получавали доста тежки. В днешно време се правят предимно с пластмасови подложки и, или с наслояване на платове и лепило както в миналото. Цимент в палците никога не е съществувал. Да силиконови подложки съществуват, но "силиконки"..... Балерината да си научи уроците, а автора да чете. В днешно време всичко има в интернет! Само не правете позор с великото изкуство.
Всъщност, да. Точно гипс се слага в балетните палци. Преди се е ползвал туткал, който обаче вмирисва ужасно и е заменен с гипс. И да, в 21 век вече има и силиконови подложки, които облекчават.
"Гипс", "силиконки" ? И това го казва балерина? Към автора на статията, моля проверявайте дали се занимавате с професионални хора които да ви казват истината, а не прах в очите! След тази статия наистина ми се иска да видя балерина на гипс!