Георги Генчев е на 27 години от Бургас. От малък се занимава с различни видове изкуства. С още двама негови верни авери Георги Гюров и Мерлин Нури правят проекта „Артхоликс”. Признават, че им е омръзнало да се оплакват, че в града няма култура и решават да направят нещо по въпроса.

Преди половин година амбициозните бургазлии създават място, където рисуването се превръща в най-добрата антистрес терапия за хората. Какво е артхолик и как се създава изкуство на по чаша хубаво вино? Интервю на Грамофона нюз с Георги Генчев.

Георги, би ли ми казал, какво е артхолик?

-  Всичките ни посетители са толкова различни и цветни, че би било изключително неуважително и грешно да ги слагаме под един общ знаменател. Много е трудно да се отговори на този въпрос! Може би артохолици сме само тримата основатели на „Artoholics”, защото вече свикнахме всяка седмица да се радваме на най-различни таланти и изкуството ми. Ставаме нервни, когато не сме си получили седмичната доза цвят.

Доколкото знам, по проекта работите от месец март - колко човека разгърнаха таланта си при вас към днешна дата?

-  Ако трябва да сме честни, нямаме никаква представа. Имаме редовни посетители. Винаги идват и някакви нови хора. Успяхме да създадем някаква общност, която има нужда да твори. Статистиката не е важна в случая. Опитваме се да оставяме числата на заден план, защото не ни се струват толкова важни, когато изразяваш себе си. А с рисуването пием и вино, а понякога не ни се иска да знаем точно колко е.

Това означава ли, че не знаете и колко платна са създадени от отварянето на клуба?

-  Абсолютно! Като не следиш за такива неща, по-лесно ти идва музата да седнеш да си мацаш. Гледаме да създаваме среда, в която на всяка муза, ще й е изключително удобно да се развихри и няма да се притеснява от нищо.

Как избирате темите, по които да рисувате?

-  Засега ги избираме със страст, надяваме се да не ни омръзне скоро. Още в момента, в който обявим поредицата от картини и започваме да обсъждаме следващите, които са ни харесали. Караме се, защото постоянно ни се иска да нарисуваме всичко, но трябва да си изберем само няколко.

Идват ли при вас чужденци и как им се струва начинанието?

-  Да, случвало се е. Имахме например събитие, което беше пълно с младежи от международните структури на „Ротари“. Беше много забавно. За щастие говорим по няколко езика и не ни е трудно да общуваме с хора от различни държави.

Въобще как ви хрумна тази идея?

-  Събирахме се с приятели да рисуваме и осъзнахме, че е много приятен начин да си прекараш времето с някого. От тогава всеки четвъртък помагаме на Бургас да твори.

Ако ви се рисува на готино място с интересни хора, посетете клуба на ул. „Княз Борис I“ 89.