Доц. д-р Роман Романски, национален консултант по пластично-възстановителна и естетична хирургия и ръководител на клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия на УМБАЛ “Александровска“ - София. Консултира и оперира и във “Вива клиник“ - Слънчев бряг.
Доц. Романски, повечето хора свързват пластичната хирургия основно с уголемяването на бюст. Какви други проблеми са обект на пластичната хирургия?
- Действително, в България това е най-често осъществяваната пластична корекция. Интересно е, че за разлика от нашата страна, в Западна Европа операциите на гърди са по-често не с цел увеличаване, а с цел намаляване на бюста. Това е свързано с характеристиките на етническите популации, които населяват различните части на Европа. Вторият по честота тип операции са тези при определен естетичен проблем в областта на лицето, например при вродени или придобити след някакви травми, деформации на носа.
Следват вродените деформации на ушите, най-често при млади хора и особено при деца в училищна възраст, при които това може да създаде един сериозен дискомфорт за тях вследствие на подигравки от съученици и познати. Също нерядко сме търсени и за третиране на състояния, свързани със застаряването, особено когато те са по-изразени – увисване на кожата в областта на клепачите и на лицето като цяло, поява на бръчки. Това е обект съответно на блефаропластика и фейслифт, т.е. подмладяващи операции на клепачите и на лицето. Една значителна част от пациентите търсят нашата помощ при проблеми с наднормено тегло, особено след бързо отслабване, вследствие на което се получават увисвания на кожата по цялото тяло – тогава най-често се извършва операция на коремната стена, т.нар. абдоминопластика.
Напоследък липосукцията е доста популярна и към нея прибягват все повече жени. При кои случаи е подходяща и какво трябва да знаят пациентите за нея?
- По отношение на липосукцията, трябва да се знае това, което казваха нашите учители в началото на специализацията ни - липосукцията не е метод за отслабване! Това е метод за контуриране и скулптуриране на формите на човешкото тяло. Дори след перфектно извършена липосукция винаги има остатъчни мастни клетки, които са способни отново да се разрастват при неподходящи хранителни навици и стил на живот. Липосукцията в никакъв случай не замества здравословното хранене и режим с достатъчна двигателна активност!
Липосукция обаче се използва като част от друг модерен метод, т.нар. липофилинг, при който се коригират груби белези и дефекти, свързани с липса на тъкан, например дълбоки гънки на лицето. Целта е там, където има дефицит на подкожни тъкани, те да се заместят със собствени – при този метод се извършва трансфериране на мастна тъкан на пациента, извлечена чрез липосукция, в съответната проблемна зона.
Освен с естетични корекции, пластичната хирургия се занимава и с лечението на реални здравословни проблеми. Какви са най-често те?
- Действително, за съжаление в представата на повечето хора пластичната хирургия е свързана само със задоволяването на някакъв каприз. Това обаче води до подценяване на един основен дял на пластичната хирургия, а именно възстановителната хирургия. У нас тя се практикува почти изцяло в държавните лечебния заведения, каквато е и Клиниката по пластично-възстановително хирургия към Александровска болница, която понастоящем е под мое ръководство. Смея да твърдя, при нас се прилагат абсолютно всички възможни методи за реконструкция при увреди с най-различна локализация в човешкото тяло. Този тип пациенти са хора с действително страдание, за разлика от естетичните пациенти или клиенти, както често ги наричат в медиите. Обикновено става въпрос за дефект в определена зона на тялото, който може да бъде вроден или придобит, вследствие на тежка травма или животоспасяваща операция – тогава използваме целия арсенал от методи – от най-простите с помощта на съседни тъкани, до най-сложните - реконструктивната микрохирургия, при която се извършва пренос на тъкан от отдалечено място на тялото с цел закриване на
някакъв дефект.
Бихте ли дали няколко примера за такъв тип операции?
- Да, един проблем, болезнен за съжаление за все повече жени, е състоянието след оперативно отстраняване на млечната жлеза при лечението на рак на гърдата. В Клиниката по пластично-възстановителна хирургия, към УМБАЛ “Александровска”, се практикуват всички възможни методи за реконструкция на женската гърда и мога да кажа, че сме референтни за страната в това отношение. В повечето европейски страни тези реконструктивни операции се заплащат от съответните здравни фондове, с цел възстановяването на самочувствието, физическото и психическото здраве на тези жени. За наше съжаление в България тази дейност е крайно недофинансирано от Националната Здравноосигурителна Каса.
Друг тип възстановителни операции са тези при отворени фрактури и трудно заздравяващи, а често и инфектирани рани в областта на крайниците, обикновено срещани при редица заболявания като диабет и хронична артериална недостатъчност вследствие на атеросклероза.
А какви са рисковете при една естетична операция?
- Един сериозен риск може да бъде изборът на пластичния хирург. За съжаление, в България освен дипломирани пластични хирурзи, има и немалко лекари, които се занимават с пластична хирургия, без да имат съответната специалност, опит и ценз да извършват подобен тип операции. Обикновено те предлагат и по-ниски цени, с които да привлекат пациентите. Моят съвет към желаещите да се подложат на естетична корекция е преди да изберат хирурга, който ще ги оперира, да проучат дали той има необходимата диплома за специалност по „Пластична хирургия”.
По отношение на чисто медицинските рискове, това са рисковете, които крие всяка една хирургична интервенция - проблеми с раневото заздравяване, инфекции, кръвонасядания. Трябва да се знае, че всъщност всеки тип хирургия, както и естетичната, оставя малко или повече видими белези в областта, където се работи. Често размерът им не може да бъде точно предвиден предварително. Хирургията не е математика и не винаги две и две е четири. Разбира се в определени случаи, белезите могат да бъдат много трудно забележими, ако са съобразени и разположени в определени зони, където могат да бъдат скрити, т.е. камуфлирани.
Вие сте определен от Министерство на здравеопазването за Национален консултант по пластично-възстановително хирургия за втора поредна година. Какво точно представлява тази длъжност?
- Позицията на Национален Консултант е от една страна въпрос на чест, но същевременно е натоварена с изключителна отговорност. Част от задълженията на националния консултант включват: основно участие в разработването на медицински стандарт по съответната специалност, както и
в изработването на правила за добра медицинска практика. Целта е пациентите да получат максимално добро обслужване; ключово участие в разработката на клиничните пътеки; даване на експертно мнение и становище относно тежки клинични случаи от практиката и други дискусионни въпроси.
В заключение, какво бихте посъветвали пациентите, които желаят да се подложат на естетична корекция?
- Много е важно решението на пациента да се подложи на естетична хирургия, да бъде много добре обмислено. Това не трябва да бъде импулсивен акт, вследствие на гледане на определени предавания, реклами и реалити шоута или спонтанно възникнало желание да се подражава на една или друга холивудска или местна звезда. Това, поне за мен, не е правилният подход, защото резултата от нашата дейност е траен и в повечето случаи с доживотен ефект.
Във Viva clinic консултации на 11.05.2013 ще извършва доц. д-р Роман Романски, национален консултант по пластична хирургия и ръководител на клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия на УМБАЛ “Александровска“ - София.
Консултациите ще се извършват след предварително записване на телефони 055495095 и 0899995860 или фейсбук-профила на клиниката. След консултацията на желаещите да бъдат оперирани от доц. д-р Романски във Viva clinic ще бъде допълнително определен ден и час за операция.
/платена публикация/