Силвия Пехливанова е директор на Професионалната гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас. Тя заема длъжността от декември 2018 г. след спечелен конкурс. Тази година училището празнува своята 60-годишнина, което даде повод за интервю с новоназначения директор.
Г-жо Пехливанова, гимназията вече 60 години дава кадри за туризма, който е водещ отрасъл в Бургас и региона. Много или малко са тези 6 десетилетия?
Шейсет години не са никак малко в полето на професионалната подготовка на ученици в областта на туризма. И това е една заслужена гордост – от общия успех, от екипната работа на учители, ученици, бизнес партньори, спонсори и на всички онези, които подкрепят и са подкрепяли през годините развитието на туризма, на първо място, а също така развитието и разнообразието на професионалните специалности, които предлага училището.
Вие видяхте емоциите и настроението в очите и на учениците, и на учителите. Бяхме уважени от много официални гости. Това говори, че училището има изградено едно добро име в общественото пространство, и то заслужено име, което аз като нов директор ще се старая да доразвия и да утвърдя още по-активно на пазара на труда и в областта на туризма.
Какво сте планирали по повод годишнината на гимназията?
Планирали сме много разнообразни събития, които са разположени във времето. Надяваме се те да бъдат посрещнати с интерес както от страна на учениците, така и от широката общественост, защото гимназията може да предложи много разнообразни и красиви неща. През март месец ще участваме на регионално състезание, което ще се проведе във Велинград. Надяваме се да се класираме и за национален кръг. Всичко това говори за една системна и упорита работа от страна на учителите и желание за развитие от страна на учениците. От гимназията са излезли много познати на широката публика имена и се надяваме този процес да не секва, а напротив – да се разраства. А завършилите гимназията по туризъм ученици да става все повече.
Училището има по-различна професионална база в сравнение с другите гимназии. Какво дава тя на своите ученици?
Профилът на училището е такъв, че учениците, освен че участват в редовни учебни занятия, провеждат и практическо обучение в специализирани кабинети. Те са конструирани така, че да съответстват максимално на реалната работна среда, в която гимназистите ще бъдат поставени, след като завършат средното си образование. Целта е да придобият практически опит още преди да са завършили гимназията, за да бъдат активни и ефективни на пазара на труда.
Освен това от години училището работи по проект на правителството на Швейцария, наречен „Домино“. Това е така наречената дуална форма на обучение, в която учениците от 11 и 12 клас съчетават редовни учебни занятия с практическа работа в реална работна среда. За целта ние имаме изградени много тесни и добри партньорски взаимоотношения с някои от познатите имена в туристическия бранш, които са предложили на нашите ученици да работят в техните заведения, хотели, ресторанти и да ги обучават. Там учениците, освен че биват наблюдавани от учителя, който е ръководител на практиката, те биват наставлявани и от хора на самия работодател, при който стажуват.
Мисля, че това е една успешна формула за постигане на много добри резултати, защото по този начин директно се срещат в една допирателна очакванията на учениците в училище с очакванията на бизнеса като реален работодател. И ако тази формула бива надграждана и доразвивана, тя ще бъде от взаимен интерес и взаимна полза и за двете страни.
Постоянно се коментира, че има голям недостиг на кадри в туризма. Вие имате ли информация какъв процент от завършилите гимназията продължават да се развиват в тази посока?
Аз не бих казала, че има недостиг на кадри. По-скоро смятам, че добрите кадри и добрите бизнесмени трябва да намерят общ път един към друг. Но конкретно на въпроса – знам със сигурност, че повече от 80, даже близо 90 % от завършващите ученици от Професионалната гимназия по туризъм се реализират в специалността, по която са придобили своето образование. Някои от тях продължават и във висши учебни заведения, което е много добре, защото по този начин те надграждат уменията си и израстват, придобивайки знания и за управленчески позиции в сферата на туризма. Други от тях се реализират в полето, в което са се обучавали при нас.
Има ли такива, които се реализират директно в чужбина?
Да, някои от нашите възпитаници се реализират и в чужбина. Има една такава програма, която работи доста ефективно от много години – тя е между общините в Бургас и Дегендорф, Германия. В нея участват ученици, които са завършили 12 клас, тъй като едно от условията е да имат навършено пълнолетие. По тази програма немският бизнес идва тук на място и прави подбор на кандидати, които ние представяме. И след като бъдат селектирани и одобрени, те заминават и получават допълнително обучение в тяхна работна среда, придобиват немска професионална диплома и сертификат за квалификация, което пък автоматично им отваря вратите към Европа. Мисля, че това е една уникална възможност, която всеки млад човек с амбиции за реализация не трябва да пропуска.
А как се отразява немският манталитет на българските ученици?
Всички знаем, че немският бизнес е много успешен, защото там има ред, старание и дисциплина. Но пък германците са и много коректни като работодатели, грижат се добре за младите хора, които са преминали през ситото на подбора, и ако се намери допирната точка между немския бизнес и старанието на българските ученици, това ще е една печеливша позиция и за двете страни.
Германия ли е най-предпочитаната дестинация в чужбина за реализирането на вашите кадри?
Не бих казала, че Германия е най-предпочитаната, но към момента единствено общината в Дегендорф проявява жив интерес, и то системен, защото те работят вече 30 години с Община Бургас. Тези години са показател, че има изградена една трайна връзка, която работи и дава добри резултати.
*В интервюто са използвани въпроси и на други медии
Тази жена е бивш кадър на инспектората по образование. Силно корумпирана. Сама си искаше пари, за да върши услуги, защото си била наумила нещо да си купи. Тази жена не е чист човек. Удивена съм, че са й дали директорски пост.