Димитър Николов е кмет на каменското село Трояново. Той пое управлението му в началото на 2021 година. Преди дни красивото населено място проведе традиционния си събор с много събития. Намаляха ли мигрантите в Трояново и как се развива селото? Интервю на Грамофона нюз

Г-н Николов, стотици гости посетиха събора в Трояново. Откога се провежда празника и как успявате да организирате толкова много събития в малкото населено място?

Традиционният събор на село Трояново се провежда за втора поредна година. Като кмет съм много радостен, че имаме подобен тип събитие. Миналата година създадох Обществен съвет на бизнеса. Благодарение на неговата финансова помощ започнахме да възраждаме един забравен обичай като традиция в родното ни място. С появата на Обществения съвет искаме да сме в полза на местните хора, на Община Камено и на институциите.

На празника имаше много млади хора. Те ли преобладават в селото пред възрастните?

За съжаление в Трояново не живеят много млади хора. И тук както в много от другите места от Камено, хората са в чужбина да изкарват прехраната си. Повечето, които са за постоянно в Трояново, са на средна възраст 45-50 години.

Как се разви село Трояново през последните две години?

След като баща ми, който преди мен беше кмет почина от коронавирус, реших да поема по неговия път. И мисля, че не съм сгрешил. Да работя за трояновци за мен е голяма чест и достойнство. Няма по-хубаво от това да показваш на хората пътя за тяхното развитие, да вървим заедно по пътя на предците ни, да спазваме традициите. Много е важно всички ние да покажем и на подрастващите какви са българските традиции. Освен на нас, на по-младите също им е много интересно какво се е случвало в миналото, какво да знаят за българските обичаи и да ги пазят.

Освен събора, какво друго празнуват трояновци?

Празнуваме Никулден, правим добра организация за коледните и новогодишните празници и не пропускаме да отдадем почит и уважение към майките и жените на 8 март. Винаги гледаме да отбележим и всички именни дни, които са в църковния календар.  Искаме да се вижда, че българите освен да боледуват, могат и да празнуват.

Кой е основният поминък в Трояново?

Имаме 3-4 крупни частни земеделски кооперации и доста лозови масиви. Радостен съм, че донякъде с моя помощ повечето хора от малцинствените групи поеха инициатива и си намериха заетост по Черноморието – Слънчев бряг и Свети Влас. Беше им необходим транспорт, който ние осигурихме. Вече забелязвам, че откакто тези хора започнаха работа, са със съвсем друго самочувствие, защото прехраната им е осигурена. Човек без поминък не се чувства добре. Имам уверението на кмета на Камено Жельо Вардунски, че местните бизнесмени ще обърнат внимание и на останалите жители на Трояново, които са трудоспособни.

По време на празника имаше офроуд състезания на подходящо за това трасе. Има ли шанс такъв тип екстремни спортове да станат традиция тук?

За втора поредна година правим две национални първенства - АТВ и Офроуд 4x4. Това е факт благодарение на местната самоинициатива на бизнеса, на офроуд клубовете в Ямбол, Павликени, които създадоха страхотна организация.

Вече ни има на картата на България като център за развитието на подобен тип екстремни спортове, които са харесвани и предпочитани в международен аспект. Имам уверението на кмета на Камено, че ще поработим по-сериозно за отделянето на трасе, което да не се ползва само за традиционния събор, но да стане местност за този вид спорт и което може да се съчетае с отдих и почивка.

По какви проекти работите в момента?

Имаме проект по цялостна смяна на водопроводната мрежа. Като всяко едно ново нещо обаче то има своите предимства и недостатъци. Към момента се молим да нямаме много недостатъци, защото при появата им, населеното място остава без питейна вода. Общината и депутатите от различни партии помогнаха да се отпуснат средства, с които изградихме спортна площадка в Трояново. Изгради се и една детска площадка, а сега сме на път на направим и още една.

Близо до селото е крепостта Русокастро. В района успя да се изгради толкова мечтаният път Трояново – Русокастро, за да се стига до крепостта. Това е една много хубава културна дестинация. Идвайки насам, може би Ви направи впечатление пътната инфраструктура, която е съвсем нова. Хубавото за Трояново е, че вече сме много интересни за жителите от  други населени места, които започват масово да купуват имоти.

Почти няма къща, която да не е продадена. Много сме щастливи, че жителите на селото се увеличават не само с български граждани, но и с много чужденци – англичани, руснаци, казахстанци, имаме дори индийци. Освен местните, и чужденците имат възможност да се радват не само на къщите тук, но и на красивата ни природа.

Имате хубава природа, интересна крепост в близост, добра инфраструктура, но какви са затрудненията и проблемите?

Винаги съм казвал, че кметът може да развива селото, когато има добра комуникация с общинската власт, с Областна управа и с националното представителство в парламента. Когато не знаеш коя врата да отвориш, можем да си говорим само празни приказки.

Преди няколко месеца положението тук беше направо нетърпимо. Не е нормално да идвам на работното си място и пред кметството да чакат възрастни жени, защото са притеснени. Те звънят постоянно по телефоните, че късно вечерта кучета ги безпокоят, лаейки заради преминаването на хора с раници. Имаше и няколко граждански ареста, на които хората станаха свидетели. Мисля, че никой повече не трябва да е свидетел на такива гледки.

В последно време свършихме доста неща по отношение на мигрантската вълна. Тук е мястото да подчертая възмущението си един път като кмет на кметство, и после като гражданин, от това, че закриха полицейското функциониращо управление в Камено, с нулев процент престъпност.

Докато то работеше, униформените бяха осигурили спокойствие на хората. В един момента цяла България и националните медии бяха свидетели на потока мигранти, които минаваха през село Трояново. Причината – защото сме на 5 километра от магистралата.

От месец насам, заради мерките, които предприехме и заради медийните изяви, които бяха много, съответният канал за трафик на мигранти се измести. Въпреки всичко не само аз, всички кметове на населени места, целият Общински съвет, но и жителите на цялата община Камено настояваме за спокойствието на хората и за връщането на полицейското управление.

Апелираме вътрешният министър, народните представители от всички парламентарни групи да обърнат внимание на този проблем. Село Трояново вече е на картата на България. Хората искат да се развиват и заради тяхното желание за развитие сме способни дори да предприемем действия, които на някои институции може би няма да се харесат.

Трудно ли е да се работи с хората, все пак всеки има своите проблеми и нужда от внимание?

Удовлетворен съм, че работя за хората. Когато станах кмет и когато започнах да решавам проблемите на хората, стигнах до извода, че ако днес има 30 проблема, 3 от тях касаят функционалните ми служебни задължения. Всичко останало е свързано с битовизъм, законови неща по отношение на гражданските права на хората, имотни права, актообразуването от съответните институции.

В интерес на истината след края на работния ми ден главата ми е на балон. Доста хора ме питат как издържам и чак сега разбирам как всъщност се е чувствал покойният ми баща, когато навремето се прибираше и не му се говореше след работа.

Гости на празника на Трояново бяха бургаски депутати от ДПС. Как работите с тях и често ли ги търсите за различни проблеми?

По начина, по който се разбирам с тях, показвам разбирателство с населението. Единственият апел към тях, който имам, както и към всяка една парламентарно представена партия, е да се обръща повече внимание на децата. Не бива да забравяме децата. Те са бъдещето на България.

Ние трябва да им показваме как да живеят, как да спортуват, да се обучават, как правилно да бъдат религиозно насочени. Неспазвайки религиозните канони, те не спазват и уважението към семейството. Много хора загърбиха тези български ценности. Помислиха, че бизнесът е най-големият приоритет по отношение на бъдещето на едно семейство, а то са именно неговите деца.

Наближават местните избори, гледате ли към следващ мандат?

Преди да бъда кмет съм бил с жителите на Трояново. Като кмет също съм с тях. И ако не бъда кмет, пак ще съм с тях. Аз не успях да изкарам цял мандат и е нормално да искам да продължа нещата, които не успях да свърша в село Трояново. Да, твърдо ще се кандидатирам за още един мандат. Изборът е на хората.

Какво бихте казал на трояновци?

На всички жители и на техните семейства желая да са много здрави и заедно да работим за развитието на Трояново. Врявам, че можем да покажем не само на всички околни населени места, но и на цяла България, че сме сплотени и можем да постигнем повече и повече.