Диана Саватева е зам.-кмет по Култура, спорт и туризъм в община Бургас от началото на 2020 г. Тя бе дълги години журналист във вестник „24 часа”, а на миналите парламентарни избори бе избрана за депутат.
Кои места бяха най-предпочитаните места от туристите през 2020 г в община Бургас и как коронакризата се отрази на туризма в морския град? Интервю на Грамофона нюз с Диана Саватева
Г-жо Савватева, как се отрази корона кризата на туризма в Бургас през изминалото лято?
Пандемията ограничи едно от основните права, които хората имат в съвременните общества и особено в рамките на ЕС – правото на свободно движение, което неизбежно рефлектира върху туризма. Трансграничните пътувания бяха силно ограничени, но мога да твърдя, че Бургас е една от общините, които подходиха с креативност и готовност за бързи промени.
Ние поддържахме непрекъснат контакт с бизнеса по време на извънредното положение, обсъждахме различни варианти за взаимодействие и след разхлабването на мерките стартирахме поредица тематични уикенди.
Както знаете, това е комплексен продукт, в който се срещат събития от трите сектора – култура, спорт и туристически атракции.
Те остават акцент в събитийния календар, като амбицията ни е освен пика на лятото, да обхванат и крилата на сезона. По идея на бизнеса след анализа на лято 2020 г., планираме някои от уикендите са се разгърнат в седмици. Ще запазим част от темите, но ще има и нови.
Кои места бяха най-предпочитани от туристите през 2020 г - екомаршрутите, тематичните уикенди или нещо друго?
Уикендите се оказаха успешен инструмент за привличане на туристи, но трябва да признаем, че развитието на Бургас като самостоятелна дестинация е немислимо без остров Св. Анастасия.
Той се утвърди като най-популярна атракция – място за разходка, сцена за изкуство, кулинарно приключение. През тази година ще разработим още една локация – етно-рибарския комплекс „Ченгене скеле“.
Със сигурност новата атракция, съчетана с автентичната визия на рибарското селище, имат капацитет да привлича посетители от цялата страна, а и чужди туристи.
Ясно ли е вече какви интересни фестивали ще могат да очакват бургазлии през 2021 г.?
Философията на Бюджет 2021 г. е да запазим успешните събития. Например „Спайс мюзик фестивал“, вече с трето издание. Звездите от 90-те се оказват магнит за почитатели от всички поколения, а туристическият бизнес в Бургас е много доволен от този интерес.
По време на феста всички места за нощувки от квартири и апартаменти под наем до луксозни хотели за заети изцяло. Своя твърда аудитория има кулинарните фестивали. Особено успешен и привличащ туристи не само от близките областни, но и от цялата страна, е Фестивалът на виното и рибата.
Предлагаме второ издание на новата марка с бургаски адрес – „Тийн бум фестивал“ – той направи Бургас атрактивен за най-младите – децата от 9 до 15 години. А те идват със своите родители, баби и дядовци. На практика през миналата година в бургаския афиш се появи събитие, което създаде нова публика.
Въпреки трудните условия и по-малкото средства, искаме да запазим традиционните кинофестивали – София филм фест на брега, Бургаски международен филмов фест и Фестивал на документалното историческо кино.
Кога най-накрая ще е готова „Арена Бургас” и ще имат ли достъп бургаските клубове да тренират в нея?
Всички чакаме финализирането на това мега съоръжение, което ще даде възможност Бургас да бъде домакин на събития от висок клас не само в сферата на спорта. Успешното менажиране на база от такъв мащаб ще промени кардинално облика не само на тази част на Бургас, но и на целия град. Ще ни доближи до целта да го развием като място за целогодишен туризъм с различни сегменти на пазара – събитиен, спортен, концертен.
Кога да очакваме модерната библиотека в Бургас да заработи?
Както знаете преместването на книжния фонд започна – наистина сериозно предизвикателство за екипа на Регионална библиотека „Пейо Яворов“. Затова създадохме организация да им помогнем с наши служители от секторите туризъм и култура.
Планът е напролет библиотеката да посрещне първите читатели в новия си дом. Създаването на тази модерна сграда е сбъдване на мечтата на хиляди бургазлии, а именно всички библиотечни дейности да бъдат събрани под един покрив - тук може да се заеме детска книжка, да се прочете и научнопопулярна литература.
Обърнато е специално внимание на децата – много от пространствата са адресирани към тях. Целта е да се възпита любов към книгите сред най-младата аудитория.
Концепцията включва два елемента – библиотека и музей на съвременното изкуство. На практика Бургас ще разполага с още едно модерно място за различни културни събития. Например тук има зала, в която могат да се провеждат както четения, срещи, дискусии, така и куклени постановки. На последния етаж има експозиционно пространство, подходящо за изложби на съвременни автори. Филиалът на НХА също ще разполага със свои ателиета.
Засегна ли Ковид-19 културния живот в града?
Пандемията засегна културния живот в целия свят. Но ни научи да не се страхуваме от промените, да бъдем по-изобретателни, да ценим всяка среща с изкуството.
Въпреки ограниченията, успяхме да създадем много богата лятна програма, а в периодите на по-строги мерки, комбинирахме събития на живо с много стрийминг.
Експериментирахме с необичайни места за концерти на 24 май и излъчване на живо, а на Никулден показахме как може да се създаде истинско празнично настроение с прецизен баланс между реално и виртуално съдържание.
Екипите ни се научиха да работят много добре в дигитална среда и резултатът се видя в онлайн програмата, която направихме за Коледа и Нова година. Тя беше и своеобразно обобщение от свършеното през последните месеци.
Разбира се, нищо не може да се замени с емоцията от живото присъствие. Аз се радвам, че стартираме 2021 година с няколко много силни изложби, както и със събития в зала „Тончо Русев“ на обновения Дом на НХК.