Диана Саватева е зам.-кмет по Култура, спорт и туризъм в община Бургас. С какво ново и различно ще привличаме туристи за Лято 2023 г. и кое е най-важното, за да бъде културната програма на Бургас толкова наситена? Интервю на Грамофона нюз
Г-жо Саватева, с какви професионални планове започна за Вас новата година?
Естествените очаквания са всяка следваща година да е по-добра от предишната. Но да бъдем реалисти - 2023 година ще бъде и трудна. Всеки период идва със своите предизвикателства и препятствия, които просто трябва да бъдат преодолени.
Годината започна с няколко много силни изложби – с традиционната експозиция на тримата Йордановци – Маринов, Петров и Ангелов, с изложбата „Морски схеми“ на председателя на Дружеството на бургаските художници Добрин Вътев, а след това имахме и историческа изложба, посветена на Балканските войни. Едно от големите събития – с национална значимост, е експозицията с картини на Владимир Димитров – Майстора, в която са включени творби от галерии в цялата страна.
Тя продължава до 20 март и хубавото е, че интересът към нея не стихва. Екипът на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ организира наистина значимо събитие и това е възможност – както за ценителите, така и за хората, които по-рядко намират време за култура – да усетят въздействието на голямото изкуство. Посетете галерията, няма да съжалявате!
През януари бургаската публика видя и великолепния спектакъл, посветен на 75-годишнина от създаването на хор „Милка Стоева“. Абсолютно споделям заглавието, което организаторите са избрали - „Школа за цял живот“. Музиката не е само велико изкуство, тя е феномен, който формира ценностна система, променя живота на хората, докоснали се до нея завинаги.
По отношение на културата се направиха много неща в Бургас и въпреки пандемията, сега сякаш всяка галерия и театър са пълни с публика. Повече ли станаха бургаските творци?
През следващите няколко месеца наистина няма свободни дати в основната ни зала „Тончо Русев“. Преобразеното и модерно пространство Културен дом НХК стана популярно сред творческите екипи в цялата страна. За мен е винаги удоволствие да съм там, особено, когато влизам в пълни зали.
Да, повече станаха бургаските творци, които участват в Национален фонд „Култура“, повече станаха и творците, които се обръщат към нашия нов механизъм, който вече има зад гърба си една година - Общинския фонд „Култура“.
Ще припомня, че той стъпи на едноименната програма, функционираща 7 години преди това. Убедена съм, че трябва да уважаваме това, което е създадено преди нас и да се обръщаме с респект към него. Метафорично казано - да го разглобим, да видим съставните му части и да вземем това, което ни е необходимо, след което, разбира се, да добавим нещо от себе си.
Кои са ключовите механизми, за да бъде винаги наситена културната програма на Бургас?
Ще използвам 3 думи. Едната е интензивност. Всеки ден хората, които искат да се хранят с култура, трябва да имат възможности да избират.
Втората важна дума е многообразие – създаване на пъстър афиш, търсене на нови локации и публики. В програмата ни тази година ще има събития, които реализираме по проекта „Бургас – вълнуващ и артистичен“, финансиран по т. нар. Норвежка програма.
Това е проектът, по който е предвиден фестивал със събития в три комплекса: „Меден рудник”, „Изгрев” и „Славейков”. Ще има и турнета на театралните трупи в по-малките населени места.
Важно е да се създадат условия хората да посещават нашите локации за култура, но също толкова важно е да има обратно движение. Артистите да отидат по-близо до своята публика.
Третата ключова дума е мащабност – трябва да задържим големите фестивали, които пълнят Бургас през лятото с публика, защото това е несравнима подкрепа за туристическия бизнес.
Ние създаваме продукт, който води туристи в града, пълни хотелите и заведенията за хранене. Струпването на 5 000 или 10 000 души е изпитание за всички по веригата – както за хората, които отговарят за сигурността и здравеопазването, така и за тези, които трябва да приемат и изхранят туристите.
Но когато програмата е ясна месеци преди това, може да се създаде и добра организация.
Така че – интензивност, многообразие и мащабност са трите „стълба“ на нашия събитиен календар.
Добрата работа на служителите на общинския отдел „Култура“ ли е една от причините за създаването на всички интересни събития в Бургас?
Без точните хора – подготвени и всеотдайни, нещата не могат да се случат. В сферата на културата правилната комбинацията е екипна работа, реализирана от силни индивидуалности. Ние не можем да правим културно съдържание без творци, работата с творци изисква по-специален подход.
От една страна трябва да спазваш правилата, които налага всяка една администрация, защото трябва да има дисциплина и спазване на определени норми.
Когато се изразходват публични средства, не се допуска фриволност. От друга страна трябва да се намери общ език с всеки един творец и всеки творец да бъде уважен като индивидуалност.
Няма как да очакваш добър културен продукт и да нямаш силна личност срещу себе си. Чувствам се удовлетворена, че работя с колеги, които имат собствена позиция, идеи и креативен подход.
Винаги е имало напрежение в културните среди, конкуренция, която на моменти ескалираше, но сега сякаш всички са близки приятели. Как намерихте „златната среда“ в отношенията с писателите?
Нормално е в една общност да има различни мнения. Не винаги на напрежението трябва да се слага обратен знак. Ние се вслушваме в нашите партньори.
Когато чуеш другото мнение, ти можеш да си построиш цялата мозайка и да бъдеш по-адекватен към исканията, които съответната общност отправя. Трябва да си говорим и да се слушаме.
Доста се работи по направлението туризъм, дори има обществен спа център. Какво още да очакват бургазлии?
Туризмът е сред приоритетите на Община Бургас. Ние търсим продуктивно взаимодействие между отделните сфери в ресора, за който отговарям, защото всички те са свързани с публичните дейности на общината.
Бих искала още през ноември да изкараме пълната листа на тематичните уикенди, с които Бургас придоби популярност през последните години, дори в ситуация на Ковид. Оказа се трудно при тази динамика на събитията.
Мисля обаче, че до края на февруари ще оповестим първите уикенди, защото вече имаме и първите сигурни събития. Август продължава да бъде силният ни фестивален месец със „Спайс мюзик фестивал“, „Тийн бум фестивал“, „Солар“.
Спортът също кореспондира с туризма - Бургас е невероятен град за спортен туризъм – и със спортните бази, и с местата за настаняване, и с благоприятния климат. Тук се провеждат много големи състезания, а да не забравяме, че през 2024 година градът ще бъде домакин на изключително престижно състезание, Европейската гимнастрада Golden Age, очакват се над 2000 участници.
Разбира се, туризъм е свързан и с туристическите дейности, които общината сама извършва, характерните само за Бургас атракциите, създавани с последователна политика години наред – остров Света Анастасия, Акве Калиде, Ченгене скеле.
Не съм спирала да твърдя, че Бургас притежава няколко много силни културни идентичности. Конкурсът „Бургас и морето“, Фестивалът на пясъчните фигури, Дни на куклите със силно международно участие, Ерата на Водолея – който привлича алтернативна публика…Списъкът винаги може да бъде продължен.