Десислава Георгиева е бургаски журналист. Собственик е на сайта Chernomoriee-bg.com, а от няколко години поддържа и кулинарен канал в YouTube. Има ли кулинарна тайна, която не би споделила и от къде черпи вдъхновение за рецептите си – интервю на Gramofona.com

Ти си от малкото работещи жени, за които изглежда, че готвенето не е само задължение, но и страст. От къде е тази любов към готвенето?

Като малка обичах да гледам как баба ми готвеше и нямах търпение да ни разреши да похапнем. А майка ми всяка седмица правеше сладки или кекс и ние с брат ми бяхме редовни помагачи. Обичахме да правим целувки с шприца, да оформяме сладки от тесто и какво ли още не. Бях малка, когато ми подариха първата кулинарна книга „Да играем и да готвим“. И до днес правя рецептата си за плодова салата от нея. Така постепенно започнах да прекарвам повече време в кухнята. Но ако кажа, че готвя всеки ден, ще излъжа. Има дни, в които нищо не ми се прави. Обаче има и такива, в които като му споходи музата, и не спирам…

От къде се вдъхновяваш за рецептите?

В нашето семейство има традиции, особено за празниците, които се спазват. Трапезата на Бъдни вечер, на Рождество и в новогодишната нощ е една и съща от десетилетия. Е, разбира се през последните години прибавям и някои нови щрихи като щолен и сладки „Линцер“, но иначе традицията се спазва.

Готвя рецепти които знам от баба ми. Само тя правеше гушки – така казваше на сармите. И до днес те са ми специалитет. Приготвям и ястия по рецепти, които майка ми прави. Освен традицията, вдъхновявам се и от кулинарните канали, от пътешествията, от това, което приятелите ми приготвят.

Основния ястия или десерти предпочиташ да приготвяш?

Зависи от случая. Имам си любими рецепти за сладки неща, които приготвям. Но по-често готвя солени ястия и то е обяснимо. Сладкиши не ядем всеки ден, но за сметка на това без основно ястие не може на трапезата. За сладките ми трябва повече време и затова ги приготвям по повод, за рожден ден или празник.

Има ли ястие, което задължително слагаш на новогодишната маса?

Да, има. Дори да не съм си у дома в новогодишната нощ, винаги приготвям руска салата, местни зелеви сарми, плодова салата и пържоли. На Нова година задължително имаме веян паламуд или веяна скумрия. Баща ми го приготвя и рибата се реже навръх Васильовден. Това си е наша традиция, която много харесвам.

Коя е рецептата, която най-много те е изтормозила?

Няма такава рецепта. Има рецепти, предимно за сладки, за щолена и козунаците, които отнемат време. Затова и ги приготвям веднъж в годината. На Велика събота замесвам козунаците и докато втаса веднъж тестото, втори път вече оформените козунаци и се изпекат, минават часове. Същото е и с щолена. Той ми отнема 8 часа.

Винаги, когато меся и е нужно време да втаса тестото отнема време, но пък къщата ухае неповторимо.

Обичаш ли да експериментираш с вкусовете и има ли ястие, което никога не би опитала?

Да, обичам. Често пъти измислям ястие с останали продукти. На Бъдни вечер правих тиквеник. Останаха ми няколко кори. И за да не ги хвърлям, сварих картофи, обелих ги, нарязах ги на кубчета, овкусих ги с подправки и с тази плънка завих корите. Получи се интересна картофена баница, която изпекох.

Обичам да опитвам различна кухня. В Китай ядох медуза и ако не бях питала, какво опитвам даже нямаше да разбера, толкова вкусно беше приготвена. Но не посмях да пробвам пържени скорпиони и хлебарки. В Тунис ядох кактус, оказа се много вкусен.

Има храни, които не консумирам и затова и не ги готвя. Обичам да правя баница, въпреки че не ям сирене.

И много харесвам смесването на сладко и солено при основно ястие.

Как започна да записваш рецептите си и защо „Тихото готвене с Деси“?

От години качвам снимки на ястия, които приготвям в профила си в социалната мрежа. Един приятел ме подтикваше да започна да ги снимам. Доста време се дърпах. Докато преди две години не се престраших и вече имам Youtube канал „Тихото готвене с Деси“. Историята с името е много дълга, ще кажа само, че се роди, докато правихме щолен заедно с братовчед ми. Оттам тръгна закачката с тихото готвене, а аз добавих и името си. Така се получи Тихото готвене с Деси.

Има ли рецепта или тънкост в приготвянето на ястие, които не би споделила с никого?

Не, няма такава. В канала ми всяко видео е съпроводено с точните продукти и време, за което се приготвя. Често пъти в клиповете споделям, че може една подправка или продукт да бъде заменен с друг, зависи от вкуса на този, който готви. Понякога не е достатъчно да имаш пълната рецепта и да следваш стъпките. Трябва да имаш основни кулинарни познания, за да се справиш. Но всеки, който има желание, може да се научи. Трябва любов към готвенето, търпение и свободно време. Най-голямата наслада е, когато всичко приготвено се изяде и гостите поискат още…